Doskonalenie umiejętności zawodowych

Policjanci i strażacy wspólnie zdawali egzamin z ratownictwa

Data publikacji 17.06.2016

Dymiący wagon, krwotoki, strzały z broni automatycznej, obezwładnianie napastnika i akcja ratunkowa. Tak w skrócie wyglądał scenariusz egzaminu z ratownictwa medycznego, w którym wzięli udział policjanci i strażacy. Tym działaniom przyglądał się również Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy wraz z Zastępcami, a także Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Wczoraj (16.06.2016) odbył się egzamin sprawdzający umiejętności policjantów z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Tym razem egzamin w ramach współpracy szkoleniowej odbywał się przy współudziale strażaków z KM PSP w Bydgoszczy. Założenia egzaminu zostały tak opracowane, aby nie wiedzieli o nich zdający funkcjonariusze.

Scenariusz przebiegał w następujący sposób:

  • Straż pożarna dostaje informacje o wydobywającym się dymie z wagonów pociągu stojącego w okolicach ulicy Ludwikowo w Bydgoszczy. Na miejsce przybywają dwa wozy bojowe PSP. Strażacy rozwijają sekcje gaśnicze i robią rozpoznanie w wagonach pociągu. Podczas rozpoznania zauważają rannych pasażerów, niektórzy z nich mają masywne krwotoki. Nagle strażacy zostają ostrzelani z broni automatycznej, po czym wycofują się do strefy bezpiecznej.
  • Na miejsce zdarzenia zostaje wezwana Policja. Funkcjonariusze formują kordon wokół wagonów pociągu i rozpoczynają szturm celem obezwładnienia napastnika. Po obezwładnieniu aktywnego strzelca rozpoczyna się wspólna akcja ratunkowa policjantów i strażaków.
  • Funkcjonariusze obu służb ramię w ramie tamują masywne krwotoki, udrażniają drogi oddechowe poszkodowanych i ewakuują rannych do strefy bezpiecznej, gdzie ranni po wstępnej segregacji „TRIAGE” zostają odbierani przez ratowników medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Akcji ratunkowej przyglądał się Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała, który przybył na „miejsce zdarzenia” razem z Zastępcami. Swoją obecnością zaszczycił również Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Goście bacznie przyglądali się zmaganiom funkcjonariuszy w ratowaniu życia.

Wspólne ćwiczenia służb uwypukliły też błędy, z których zarówno policjanci jak i strażacy wyciągnęli wnioski podczas wspólnego omówienia manewrów.

 

Autor: podinsp. Tomasz Krajewski Wydział Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski

Powrót na górę strony