Policja Kujawsko-Pomorska

"Kręci mnie bezpieczeństwo” - znakowanie rowerów w brodnickiej komendzie i działania na drodze

Data publikacji 04.07.2017

W ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pod patronatem Ministra Pana Mariusza Błaszczaka w Komendzie Powiatowej Policji w Brodnicy odbyły się działania promujące bezpieczną jazdę rowerem.

W sobotę (1.07.17) w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” organizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Pana Mariusza Błaszczaka w Komendzie Powiatowej Policji w Brodnicy odbyły się działania promujące bezpieczną jazdę rowerem. Policjanci w godz. 11.00-13.00 w siedzibie komendy przy ul. Zamkowej 13 znakowali rowery, edukowali rowerzystów, prowadzili prelekcje na tematy związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach, a także rozdawali ulotki i gadżety odblaskowe.

Ponadto, policjanci Referatu Ruchu Drogowego KPP w Brodnicy, przez cały dzień, prowadzili działania kontrolno-prewencyjne polegające na egzekwowaniu przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów, zwracali szczególną uwagę na stan techniczny i obowiązkowe wyposażenie rowerzystów, a także poruszanie się po właściwej części drogi. Mundurowi zwracali uwagę na posiadanie kart rowerowych przez dzieci i młodzież oraz obowiązek zapewnienia opieki dzieciom poniżej 10 roku życia, które korzystają z drogi publicznej. Funkcjonariusze kontrolowali kierujących pojazdami silnikowymi oraz pieszych uczestników ruchu drogowego, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego w stosunku do rowerzystów.

Policjanci zachęcają właścicieli jednośladów do znakowania rowerów. Oznaczenie polega na naniesieniu indywidualnego numeru na ramę roweru. Na naniesiony numer zostaje przylepiona naklejka z kodem zawierającym numer identyfikacyjny. Właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny.                                  

Znakowanie jest bezpłatne. Aby oznakować rower wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości, paragon lub fakturę zakupu oraz kartę gwarancyjną. Policja będzie dysponować bazą zawierającą dane osób, które zdecydowały się oznakować swoje rowery. Dzięki temu w przypadku kradzieży i późniejszego odzyskania możliwa będzie szybka identyfikacja właściciela.

Ponadto, rower można znakować w Komendzie Powiatowej Policji w Brodnicy w każdą środę w godz. 10.00–14.00.

 

Autor: st. asp. Agnieszka Łukaszewska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Polecane filmy