Babciu nie daj się oszukać! - Policja radzi - Policja Kujawsko-Pomorska

Policja radzi

Policja Kujawsko-Pomorska

Babciu nie daj się oszukać!

Data publikacji 18.09.2015

Statystyki wskazują na to, że coraz częściej dochodzi do przestępstw wyłudzania pieniędzy od osób starszych. Oszuści czyhający na życiowe oszczędności seniorów z reguły działają metodą "na wnuczka".

 
W ostatnim czasie kujawsko-pomorscy policjanci przyjmują coraz częściej zgłoszenia oszustw dokonanych na szkodę osób starszych, określane mianem „metody na wnuczka”.
 
Działanie oszustów polega na tym, że telefonują do starszych osób i podają się za członka rodziny, policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego, prokuratora czy urzędnika. 
 
Przestępcy wybierają osoby w podeszłym wieku, licząc na to że są one bardziej wyczulone na krzywdę swoich bliskich i chętnie okazują chęć udzielenia im pomocy. Wykorzystują również szacunek osób starszych do Policji i Prokuratury.  
 
Proceder oszustwa często ma taki scenariusz:
 
Dzwoni telefon, ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym…coś się wydarzyło: wypadek, choroba, czy inna tragedia. Rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie. Ktoś mówi, że jest policjantem, albo funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego czy prokuratora i właśnie trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…
Pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy.
Pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu. Rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu. 
 
W ostatnim czasie sprawcy oszustw opracowali nową metodę aby wejść w posiadanie pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych swoich ofiar. Nakłaniają osoby pokrzywdzone do zakładania rachunków bankowych z dostępem do Internetu.  Po czym nakazują im przelać środki z posiadanych lokat bankowych lub innych rachunków na nowo założone konto, a następnie przekazać wskazanej osobie dane umożliwiające korzystanie z rachunku, a tym samym dysponowanie środkami znajdującymi się na koncie. Metoda ta uwzględnia również sytuację kiedy to dzwoniący oszust sam podaje numer konta bankowego. 
 
Już wiesz, że dałeś się oszukać… Straciłeś wszystkie swoje oszczędności!
 
Wiele osób straciło w ten sposób oszczędności całego życia lub pieniądze z zaciągniętych na ten cel kredytów, których kwoty osiągały nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.   
 
DLATEGO BĄDŹ ZAWSZE BARDZO OSTROŻNY!

 
DAJ SOBIE CZAS DO NAMYSŁU.
 
Rozmowę z osobą, która podaje się za Twojego wnuczka, policjanta, czy prokuratora zakończ komunikatem typu:
NIE MOGĘ TERAZ PODJĄĆ DECYZJI, MUSZĘ SIĘ ZASTANOWIĆ. ZADZWOŃ DO MNIE ZA PÓŁ GODZINY.
 
 
ROZŁĄCZ SIĘ. UPEWNIJ SIĘ, ŻE ROZMOWA ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA
 
SKONTAKTUJ SIĘ Z KIMŚ BLISKIM.
Najlepiej z rodziną wnuczka lub inną bliską osobą w celu uzyskania pewności, że osoba która do Ciebie dzwoniła jest tą, za którą się podaje. WSPÓLNIE ZASTANOWICIE SIĘ CO ROBIĆ DALEJ. 
 
LUB NATYCHMIAST SKONTAKTUJ SIĘ Z NAJBLIŻSZĄ JEDNOSTKĄ POLICJI
 
Zadzwoń do na bezpłatny numer 997 albo jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą rozwiązać Ci tą sytuację.
 
WAŻNE !!!
 
Należy pamiętać o tym, że policjanci czy prokuratorzy i inni funkcjonariusze publiczni w ramach wykonywanych przez siebie czynności nigdy nie poproszą o przekazanie pieniędzy lub zaciągnięcie kredytu.
 
Jeżeli przeczytałeś tą informację, podziel się nią z rodziną i znajomymi.
 
MOŻESZ W TEN SPOSÓB OCHRONIĆ BLISKĄ CI OSOBĘ PRZED OSZUSTWEM.
 
 
 
 
 
Autor: asp. szt. Tomasz Trybuszewski specjalista Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy