Aktualności

Policja Kujawsko-Pomorska

Zmienne warunki atmosferyczne - uważajmy na drodze!

Data publikacji 18.01.2018

Trudne warunki pogodowe często są przyczyną różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Kujawsko-pomorscy policjanci apelują do kierowców o rozważną i ostrożną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do zmieniającej się aury. Piesi natomiast powinni zadbać o swoją widoczność. Dzięki odblaskom z pewnością będą bezpieczniejsi.

Zimowa aura to często trudne warunki na drodze. Dotyczy to szczególnie godzin porannych oraz wieczorowo-nocnych, kiedy drogi są śliskie, a widoczność ograniczona. Pamiętajmy, że przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych tj. opadach śniegu, marznącego deszczu, występującego na jezdni błota pośniegowego, niskiej temperatury drogi stają się niebezpieczne. Wielu kierującym wydaje się, że jezdnia jest czarna, tymczasem drogi mogą być pokryte niewidoczną warstwą lodu, a w związku z tym być śliskie. Mokra, śliska nawierzchnia sprawia, że koła pojazdów łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania wydłuża się. Należy wtedy pamiętać o zachowaniu większej niż zazwyczaj bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Apelujemy do kierowców o zdjęcie nogi z gazu. Nie w każdych okolicznościach jazda z dopuszczalną prędkością obowiązującą na konkretnym odcinku drogi gwarantuje bezpieczeństwo. Prędkość musi być dostosowana do zmieniających się warunków atmosferycznych, stanu drogi, widoczności oraz natężenia ruchu.

Kolejny raz przypominamy o oczyszczeniu auta ze śniegu czy lodu. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby, lusterka, oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Zalegający śnieg na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Pamiętać trzeba również o uzupełnieniu płynem zbiornika spryskiwacza. Chociaż nie ma obowiązku jazdy w okresie zimowym na oponach zimowych, to warto je zmienić. Są one bardziej dostosowane do tej pory roku. Wydatek związany z zakupem to tylko inwestycja w bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Pamiętajmy również, że sprawny technicznie i prawidłowo wyposażony samochód musi iść w parze ze zdrowym rozsądkiem.

Apel kierujemy również do pieszych, aby zachowali większą ostrożność. Przed wejściem na przejście dla pieszych należy upewnić się, czy kierujący pojazdem nas widzi i czy zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż może się to skończyć tragicznie!

Wcześnie zapadający zmrok również sprzyja niebezpiecznym sytuacjom, zarówno dla kierujących, rowerzystów, jak i dla pieszych. Dlatego ponownie przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Kolejny raz zachęcamy do używania elementów odblaskowych również w terenie zabudowanym. Sprawią one, że niechroniony uczestnik ruchu będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony