Aktualności

Policja Kujawsko-Pomorska

Kujawsko-pomorscy policjanci doskonalą technikę jazdy pojazdem uprzywilejowanym

Data publikacji 02.02.2018

Funkcjonariusze z jednostek Policji województwa kujawsko-pomorskiego, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym doskonalą się z technik i taktyk jazdy. To specjalistyczne szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej, podczas której ćwiczą wyprowadzanie auta z poślizgu czy jazdę slalomem przodem i tyłem. Policjanci chętnie doskonalą warsztat, bo jazda "na sygnałach" wymaga szczególnych umiejętności.

Kujawsko-pomorscy policjanci, w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego, biorą udział w szkoleniu z zakresu doskonalenia umiejętności kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej nauki jazdy samochodem na specjalnie przygotowanych torach. Szkolenie prowadzą policjanci - instruktorzy z KMP w Bydgoszczy, KMP w Grudziądzu, KMP w Toruniu i KMP we Włocławku.

Kierowanie pojazdem uprzywilejowanym nie zwalnia funkcjonariuszy z obowiązku bezpiecznej jazdy takim pojazdem. Używając sygnałów uprzywilejowania w ruchu drogowym należy zawsze zachować szczególną ostrożność. Dlatego też, część teoretyczna ma na celu poszerzenie wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, w tym wypadków drogowych. Podczas wykładów przypomniano zasady bezpiecznego poruszania się pojazdem uprzywilejowanym, prawidłowej pozycji za kierownicą, czy też radzenia sobie na drodze w różnych sytuacjach, gdzie mogą wystąpić elementy zaskoczenia  podczas codziennej służby.

Ćwiczenia praktyczne prowadzone są z wykorzystaniem „trolei” imitujących zachowanie pojazdu w poślizgu. Szkolenie funkcjonariuszy na celu doskonalenie ich umiejętności wyprowadzania auta z poślizgu. Oprócz tego, funkcjonariusze ćwiczą jazdę slalomem przodem i tyłem na wyznaczonym torze.

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony