Aktualności

Policja Kujawsko-Pomorska

Koniec zimowych ferii. Wracajcie bezpiecznie!

W związku z kończącymi się w weekend zimowymi feriami, na drogach całego kraju należy spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów. W związku z tym policjanci będą prowadzili działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżujących oraz ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.

W związku z zakończeniem się zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży, w najbliższą niedziele (25.02) kujawsko-pomorscy policjanci włącza się w ogólnopolskie działania na drogach. Działania rozpoczną się o godz. 6.00 i będą trwały do godz. 22.00.

Celem działań na drogach jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości oraz eliminowaniu z dróg „piratów drogowych”. W ramach akcji funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych policji, będą prowadzili kontrole prędkości, zwłaszcza na głównych ciągach komunikacyjnych, a więc drogach krajowych. Miejsca kontroli prędkości, wyznaczone będą w oparciu o analizę zdarzeń drogowych oraz natężenie ruchu.

Działania te są ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ograniczenie zdarzeń zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. Podczas policyjnych działań mundurowi będą m.in. sprawdzali prędkość z jaką poruszają się samochody, a także stan trzeźwości kierowców. Policjanci ruchu drogowego wykorzystają do działań dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym również pojazdy wyposażone w wideorejestrator.

Policjanci w całym kraju będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrola prowadzona jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W przeprowadzeniu takiej kontroli mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

Jak pokazują analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekraczanie dozwolonej prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.

Apelujemy do kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do zmieniających się i często trudnych warunków panujących na drodze. Pamiętajmy rozsądek i przestrzeganie zasad, mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

Autor: Opracowano na podst. inf. kom. Joanny Karpińskiej z WRD KWP
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony