Korytarz życia - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Korytarz życia

Data publikacji 19.08.2020

Pod koniec ubiegłego roku do przepisów ruchu drogowego włączono obowiązek tworzenia „korytarza życia” i „jazdy na suwak”. Po raz kolejny o tym i innych przepisach związanych z przemieszczaniem się po autostradzie przypominali kierowcom grudziądzcy policjanci. Kierowcy otrzymywali ulotki obrazujące przedmiotowe przepisy.

Przepisy nie tylko wprowadzają obowiązek, ale również określają zasady tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów uprzywilejowanych, ustępowania im pierwszeństwa oraz wskazują właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia tzw. korytarza życia.
 
Jak utworzyć korytarz życia?
Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo. Kierowcy mogą kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu dopiero po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego. Z utworzonego korytarza życia mogą korzystać tylko i wyłącznie pojazdy uprzywilejowane. Stosowanie się do tych zasad ma umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym, a tym samym skrócić czasu dojazdu służb do poszkodowanych.

Służby ratunkowe najlepiej wiedzą jak ważnym jest szybkie dotarcie do osób poszkodowanych. Właśnie o tym i innych ważnych przepisach związanych z jazdą po autostradzie, dzisiejszego poranka funkcjonariusze przypominali kierowcom na węźle autostradowym w Grudziądzu. To już po raz kolejny w czasie tegorocznych wakacji kierowcy otrzymywali od funkcjonariuszy światełka odblaskowe oraz ulotki przedstawiające omawiane przepisy. Wszystko po to, aby „weszły one kierowcom w krew”.

Autor: podkom. Robert Szablewski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

  • ulotka
  • Policjant kontroluje samochód
  • Policjant kontroluje samochód