Wrócić bezpiecznie do domu… - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Wrócić bezpiecznie do domu…

Data publikacji 23.10.2020

Jesień to niebezpieczna pora roku dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo, by bezpiecznie powrócić do domu.

W najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Przed nami krótsze dni z powodu szybko zapadającego zmroku, niekorzystne warunki atmosferyczne, które szczególnie mają wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Opady deszczu, mgły, mokra nawierzchnia powinny wzmóc czujność kierujących.

Dlatego też, apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy utratę życia podczas wypadku drogowego. Nie chronią ich bowiem żadne systemy bezpieczeństwa, pasy czy poduszki powietrzne. Dlatego często w zderzeniu z samochodem mają niewielkie szanse na przeżycie.  

Pieszych również prosimy o rozwagę, aby zwracali szczególną uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, zadbali, by byli widoczni. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 m. Natomiast osoba osiadająca elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 m.  

Policjanci każdego dnia apelują o rozwagę, dostosowanie jazdy do warunków panujących na drodze oraz zachęcają niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych również na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Dbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Autor: mł. asp. Agnieszka Bubień
Publikacja: podkom. Lidia Kowalska