Wrócić bezpiecznie do domu… - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Wrócić bezpiecznie do domu…

Jesień to trudna pora roku dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo by bezpiecznie powrócić do domu.

Niedawno nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy, co niechybnie oznacza, że mamy jesień. Krótsze dni z powodu szybko zapadającego mroku, niekorzystne warunki atmosferyczne, które mają niekorzystny wpływ na wszystkich uczestników ruchu, a w szczególności niechronionych  uczestników ruchu drogowego, którzy  narażeni są na niebezpieczne sytuacje, zagrażające ich życiu. Opady deszczu, mgły, mokra nawierzchnia powinny wzmóc czujność  kierujących.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne auta, mają niewielkie szanse na przeżycie.

Pieszych również prosimy o rozwagę, aby zwracali szczególna uwagę na to co się dzieje na drodze. Nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, zadbali by byli widoczni przez kierujących.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, posiadająca elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Ponieważ to trudny okras dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, policjanci każdego dnia apelują o rozwagę, dostosowanie jazdy do warunków panujących na drodze oraz zachęcają niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, również na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym

 

Autor: mł. asp. Agnieszka Bubień
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz