Wyłudzili prawie 4000 zł metodą "na BLIK-a" - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Wyłudzili prawie 4000 zł metodą "na BLIK-a"

W ciągu ostatnich 2 tygodni do komendy powiatowej w Wąbrzeźnie zgłosiły się cztery osoby, które oszukane zostały metodą "na BLIK-a". Sprawcy podszywają się pod naszych znajomych na portalach społecznościowych - zachowajmy czujność!

Do pierwszych tego typu zdarzenia na terenie powiatu wąbrzeskiego doszło w marcu tego roku, kiedy nieznany sprawca, włamując się na konto portalu społecznościowego, podszył się pod znajomą mieszkanki Wąbrzeźna i pisząc o nagłej potrzebie dwukrotnie poprosił o podanie kodu BLIK. W te sposób kobieta straciła 1000 zł. Dopiero kilka godzin później właścicielka konta zauważyła na portalu, że doszło do włamania na jej profil i w jej imieniu ktoś wyłudził pieniądze.

Niestety, przestępcy uaktywnili się w ostatnich dniach. Na początku listopada do wąbrzeskiej komendy wpłynęło zgłoszenie będące kopią zdarzenia z marca. 37-letni mieszkaniec Wąbrzeźna dostał wiadomość od znajomej, która pilnie potrzebowała pieniędzy, aby opłacić aukcję internetową. Pokrzywdzony nie weryfikując tego, podał dwa kody BLIK do swojego konta przez co stracił 1000 zł! W minioną sobotę (14.11.20) w ten sam sposób oszukana została 38-letnia mieszkanka gm. Płużnica, która będąc przekonaną, że przez internet pisze z koleżanką podała kod BLIK tracąc ponad 300 zł. Nazajutrz przestępcy włamali się na konta społecznościowe mieszkanek gm. Ryńsk i gm. Dębowa Łąka. 32-latka z okolic Wąbrzeźna podając dwa kody BLIK straciła prawie 3000 zł! Tego samego dnia 26-letnia mieszkanka gm. Dębowa Łąka straciła ponad 500 zł.

Raz jeszcze apelujemy o zachowanie czujności i każdorazowe weryfikowanie próśb naszych znajomych o pieniądze. Zanim podamy jakiekolwiek dane umożliwiające dostęp do naszego konta, zadzwońmy i zapytajmy czy prośba o kod BLIK na pewno pochodzi od naszych znajomych czy rodziny.

Autor: mł. asp. Krzysztof Świerczyński
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak