Sprzedajesz lub kupujesz przez internet uważaj na oszustów! - Wiadomości - Policja Kujawsko-Pomorska

Wiadomości

Sprzedajesz lub kupujesz przez internet uważaj na oszustów!

Data publikacji 13.01.2021

Kobieta dostała link na telefon i podała swój numer karty bankomatowej. W ten sposób straciła pieniądze. Policja informuje o sposobach do jakich uciekają się przestępcy, by zdobyć gotówkę. W tym przypadku ofiarą staje się sprzedający. Uważajmy na zakupy w sieci!

Policjanci z Pakości wyjaśniają sprawy kilku oszustw, których ofiarami padły osoby oferujące coś do sprzedaży. Kobieta, która na jednym z portali  internetowych zgłosiła sprzedaż sukienki otrzymała informację na swój telefon o osobie zainteresowanej zakupem. Na telefon otrzymała również link do transakcji, który miał najprawdopodobniej służyć do „odbioru płatności”. Faktycznie była to strona służąca do pobrania informacji o jej karcie płatniczej, wykonania transakcji oraz połączenia się z elektronicznym portalem oszusta. Za jego pośrednictwem kobieta podała nieznanej osobie numer swojej karty bankomatowej, a z jej konta w jednej chwili zniknęła kwota blisko 1.400 zł.

Policja radzi co zrobić, zanim zrobimy transakcję przez internet:

• warto kierować się ograniczonym zaufaniem,
• korzystaj ze znanych sobie sprawdzonych portali internetowych,
• zasięgnij opinii o oferencie, czy sklepie, sprawdź jego rzetelność, przeczytaj komentarze, które publikują inni kupujący, którzy mieli już z oferentem kontakt,
• zwróć uwagę, czy oferent podaje swój adres, kontakt telefoniczny, to może być przydatne,
• gdy otrzymujesz jakąś ofertę e-mailem, staraj się nie korzystać z linków, lepiej gdy na stronę sklepu wchodzisz wpisując adres w oknie przeglądarki, to w ten prosty sposób można uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy, a nawet banki,
• jeżeli pomimo środków zaradczych w ogóle nie otrzymujesz towaru, towar niepełnowartościowy lub puste pudełko, zabezpiecz wszelką dokumentację korespondencji i powiadom policję.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak