Polska Policja w Unii Europejskiej
Data publikacji 18.09.2015


Kolejnym podmiotem stworzonym na fundamentach Unii Europejskiej jest EUROPOL - Europejski Urząd Policji. Powołany w roku 1993r., mający pierwotnie postać Jednostki Europolu ds. Narkotyków EDU (ang. Europol Drugs Unit), był ograniczony jedynie do udzielania wsparcia policjom krajów UE w zakresie śledztw i dochodzeń kryminalnych. W wyniku rosnącej liczby operacji państw członkowskich, mandat EUROPOLu został poszerzony o inne obszary działania, w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej, m.in. terroryzm, przestępczość zorganizowana i samochodowa, co utorowało tym samym drogę do utworzenia pełnoprawnego Europejskiego Urzędu Policji.
Dziś EUROPOL jest organem ścigania Unii Europejskiej, którego głównym celem, poprzez wsparcie państw członkowskich w walce z przestępczością, jest zapewnienie bezpieczeństwa w Europie, z korzyścią dla wszystkich jej obywateli. Na co dzień współpracuje ściśle z organami ścigania 28 państw członkowskich UE oraz z innymi krajami partnerskimi spoza wspólnoty, m.in. Australią, Kanadą, USA i Norwegią. Zatrudniając 800 pracowników, 150 oficerów łącznikowych oraz 100 analityków kryminalnych, EUROPOL prowadzi ponad 18000 śledztw i dochodzeń transgranicznych rocznie. Jako część składowa machiny tworzącej prawo międzynarodowe i stanowiącej europejski wymiar sprawiedliwości, instytucja ta zlokalizowana jest w "stolicy prawnej świata", Hadze w Holandii. W swoich strukturach ma EUROJUST - agencję unijną regulującą prace Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz zajmującej się współpracą sądową (w tym prokuratur). Na czele EUROPOLU stoi Dyrektor Rob Wainwright. W Polsce Sekcja ds. EUROPOLU umiejscowiona jest w strukturach Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP.
W wyniku prac legislacyjnych państw członkowskich Unii Europejskiej nad tworzeniem wspólnego prawa, Decyzją Rady Unii Europejskiej z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi, do życia powołany został Europejski Nakaz Aresztowania (ENA). Dokument ten nakazywał zastąpić przepisy dotyczące ekstradycji w stosunkach pomiędzy państwami członkowskimi brzmieniem niniejszej decyzji. ENA to uproszczona forma ekstradycji stosowana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, umożliwiająca aresztowanie osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa albo już skazanej za nie, i wydanie jej do kraju, w którym zostanie postawiona przed sądem lub przekazana do wykonania wcześniej orzeczonej kary. Nakaz ten wydaje, w zależności od kraju, sąd lub prokurator. Ostatecznie o przekazaniu osoby decyduje organ sądowy kraju, na którego terytorium osoba przebywa. W odróżnieniu od ekstradycji, w przypadku ENA, nie funkcjonuje warunek „podwójnej odpowiedzialności karnej za popełniony czyn”, co oznacza, iż w odniesieniu do katalogu przestępstw wskazanych w decyzji ramowej* nie trzeba badać, czy kraj, który ma wydać osobę również penalizuje dany czyn, za popełnienie którego, państwo stara się o przejęcie osoby. Wystarczy, że czyn jest karany w kraju, który wydał ENA. W przypadku przestępstw niewymienionych w decyzji ramowej*, brak podwójnej karalności, może być przyczyną odmowy wydania osoby, choć nie musi – pozostawione jest to do uznania sądu decydującego o wydaniu.
Podsumowując, członkostwo Polski w Unii Europejskiej to okazja do wzmocnienia pozycji kraju na arenie międzynarodowej. Wychodząc naprzeciw zjednoczonej Europie, zyskaliśmy wiele. Otworzono granice państwa dla obywateli. Dla przestępców również… Wielomiliardowe zyski pochodzące z przestępczości zakrojonej na skalę europejską oraz odporność przestępców na tradycyjne metody ścigania, determinują przyjmowanie, przez kraje unijne, coraz to efektywniejszych rozwiązań w podejmowanych działaniach. Dlatego też niezmiernie istotny jest stały rozwój i podnoszenie kwalifikacji funkcjonariuszy policji, również w jednostkach szkoleniowych Unii Europejskiej.
asp. Agata Dąbrowska
Specjalista do spraw międzynarodowej współpracy Policji
Wydział Komunikacji Społecznej
KWP Bydgoszcz
*Decyzja ramowa Rady z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi, źródło www.cepol.europa.eu; www.europol.europa.eu
Autor:
Publikacja: