Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego

Budowa infrastruktury teleinformatycznej w budynkach Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy

Data publikacji 18.09.2015

W dniu 08.02.2005 roku Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy podpisała umowę o dofinansowanie projektu pn. „Budowa infrastruktury teleinformatycznej w budynkach Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.



logo ue
Projekt jest współfinansowany przez
Unię Europejską z

Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach

Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

logo zporr


2005.02.09

W dniu 08.02.2005 roku Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy podpisała umowę o dofinansowanie projektu pn „Budowa infrastruktury teleinformatycznej w budynkach Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Priorytetu I „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmocnieniu konkurencyjności regionów”, działania 1.5 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego” Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Przedsięwzięcie zakłada budowę sieci teleinformatycznej w ramach istniejącej struktury organizacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Projekt obejmuje budowę sieci pomiędzy: budynkami KWP przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 7 i Iławskiej 1.

Na elementy sieci składają się:

  • trakt światłowodowy
  • system okablowania logicznego sieci, węzły dystrybucyjne
  • komponenty i akcesoria pasywne
  • wydzielona sieć zasilająca
  • urządzenia aktywne

W chwili obecnej bydgoskie jednostki Policji nie mają odpowiedniej infrastruktury teleinformatycznej, stąd ich dostęp do regionalnych i centralnych baz danych jest znacznie utrudniony. Komunikacja między tymi jednostkami odbywa się na łączach trwałych w standardzie transmisji analogowej z prędkością 28,8 Kb/s. Istniejąca sieć komputerowa umożliwia jedynie obsługę wolniejszych aplikacji znakowych. Wzrost liczby użytkowników i wymagania co do aplikacji typu multimedialny dostęp do Internetu, wideokonferencje, zdalny dostęp do systemu bazodanowych powoduje zwiększenie zapotrzebowania na szerokość pasma transferowego i szybkości przełączania sieci. Wdrożenie technologii opartej o medium światłowodowe w bydgoskich jednostkach Policji wyeliminuje problemy związane z przepustowością, wydajnością sieci, zwiększy bezpieczeństwo transmisji danych w sieci PSTD i Internetowej oraz umożliwi tworzenie wirtualnych sieci logicznych. Budowa nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej w jednostkach Policji poprawi szybkość ich działania, upowszechni stosowanie technik informacyjnych w instytucjach publicznych wśród lokalnej społeczności. Policjanci zamiast spędzać czas „za biurkiem” będą mogli więcej czasu poświęcić na działania w terenie na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Projekt „Budowy infrastruktury teleinformatycznej w budynkach Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy” przyniesie wymierne efekty nie tylko dla samych funkcjonariuszy w postaci większej ilości stanowisk pracy z dostępem do regionalnych i centralnych baz danych, ale w pośredni sposób wpłynie na budowę otwartego społeczeństwa informacyjnego oraz zmniejszy dysproporcje w wyposażeniu informatycznym wśród jednostek Policji na terenie miasta Bydgoszczy.

Podpisanie umowyKomenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy w dniu 14.06.2005 r. podpisała umowę z Wykonawcą na realizację projektu pn „Budowa infrastruktury teleinformatycznej w budynkach Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy”. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Priorytetu I „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmocnieniu konkurencyjności regionów”, działania 1.5 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego” Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Przedsięwzięcie obejmuje następujące etapy:

  1. przygotowanie przez Wykonawcę projektu technicznego
  2. dostawa materiałów i niezbędnego osprzętu pasywnego do budowy szkieletu sieci
  3. budowa sieci strukturalnej i instalacja dedykowanej sieci elektrycznej; budowa węzłów dystrybucyjnych „PPD”
  4. wykonanie prac instalacyjnych dla sieci logicznej i elektrycznej
  5. wykonanie dokumentacji powykonawczej
  6. instalacja kabla światłowodowego
  7. dostawa aktywnych urządzeń sieciowych; instalacja, uruchomienie i konfiguracja dostarczonego sprzętu

Planowany termin rzeczowego zakończenia inwestycji został wyznaczony na dzień 20.09.2005.

Wraz z zakończeniem dotychczasowych etapów realizacji przedsięwzięcia osiągnięto następujące wskaźniki celów projektu. Tabela nr 1 przedstawia planowane wskaźniki produktu projektu.


Tabela nr 1

 
 

L.p.

Wskaźniki planowanych produktów

Jmw

Planowane

Osiągnięte

1

Liczba punktów dostępowych w sieci LAN

szt.

370

370

2

Długość nowopowstałej lub zmodernizowanej sieci LAN

km

16,80

16,80

3

Liczba budynków połączonych siecią rozległą

szt.

6

6





Inwestycja została zakończona zgodnie z planowanym terminem. Wraz z zakończeniem realizacji przedsięwzięcia osiągnięto następujące wskaźniki rezultatu projektu:


 
 

L.p.

Wskaźniki planowanych rezultatów

Jmw

Planowane

Osiągnięte

1

Liczba użytkowników objętych systemem antywirusowym

osoby

80

80

2

Ilość węzłów sieci szkieletowej

szt.

5

5

3

Liczba ogólnodostępnych komputerów /hostów/ z dostępem do Internetu

szt.

80

90*


projekt unijny projekt unijny





autor: Izabela Adamczak

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony