ODZYSKIWANIE DANYCH Z DYSKÓW

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków

W dniach od 7-12.05.2023 oraz 28.05-02.06.2023r. w Katowicach odbyło się szkolenie dla funkcjonariuszy i pracowników Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy dotyczące odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków logicznie oraz fizycznie.

Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Szkolenia specjalistyczne szansą na zwiększenie skuteczności organów ścigania w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej”. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa w ramach Programu „Sprawy wewnętrzne”. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W dzisiejszych czasach przechowywanie danych jest niezwykle ważne. Każdego dnia generujemy ogromne ilości danych, które przechowywane są na dyskach twardych naszych urządzeń. Firmy korzystają z danych gromadzonych w bazach zapisywanych na macierzach dyskowych. Niestety każdy dysk może uleć awarii, co skutkuje utratą danych, które mogą mieć ogromne znaczenie w prowadzonych sprawach kryminalnych i wpłynąć na proces wykrywczy.

Szkolenie w Katowicach odbyło się w siedzibie firmy „Mediarecovery” – lidera informatyki śledczej. Trenerem był doświadczony specjalista posiadający długoletnią praktykę w tematyce odzyskiwania danych z uszkodzonych nośników. W trakcie zajęć uczestnicy poznali między innymi technologie i metody stosowane w procesie odzyskiwania danych z systemów plików takich jak NTFS, FAT, ReFS, Ext, UFS, HFS, APFS znajdujących się na dyskach twardych HDD oraz SSD. Każdy z uczestników został zapoznany z modułami obszaru serwisowego (SA – service Area) i metodami ich naprawy w celu uzyskania dostępu do informacji znajdujących się na nośniku. Ponadto pracownicy i funkcjonariusze KWP w Bydgoszczy w ramach przeprowadzonych warsztatów mogli w praktyce ćwiczyć wymianę elektroniki dysków, kopiowanie zawartości ROM oraz wymianę uszkodzonych głowic w różnego rodzaju i typu dyskach twardych. Kolejnym zagadnieniem praktycznym realizowanym w ramach szkolenia była detekcja uszkodzeń dysków SSD oraz demontaż kości pamięci przy wykorzystaniu procesu precyzyjnego lutowania. Za pomocą specjalistycznego oprogramowania oraz przystawek do odczytu danych bezpośrednio z kości pamięci odczytywano dane, do których nie było dostępu z poziomu elektroniki dysku.

Podsumowując powyższe szkolenie możemy stwierdzić, iż dla uczestników szkolenia była to świetna okazja do zdobycia nowych umiejętności oraz wiedzy w zakresie odzyskiwania danych co wpłynie znacząco na podniesienie ich kwalifikacji i zwiększy zdolności wykrywcze Laboratorium Kryminalistycznego w Bydgoszczy. 
 

Autor: kom. Krzysztof Wilke Laboratorium Kryminalistyczne Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Szymon Tworowski

  • Ćwiczenia praktyczne podczas szkolenie - zbliżenie na ręce i element wtyczki.
  • Widok ogólny sali szkoleniowej, osoby pracujący przy stołach.
  • Ćwiczenia - widok osoby pracującej przy stanowisku.
Powrót na górę strony