Wrażenia z Meiningen
W dniach 14-22.03.2009 roku uczestniczyłem w programie wymiany doświadczeń w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego pod nazwą „Bezpieczna droga – wymiana doświadczeń w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym - SAFEROAD”. W wymianie uczestniczyło 8 funkcjonariuszy – 4 z woj. kujawsko-pomorskiego i 4 z woj. małopolskiego. Wymiana została zorganizowana w Niemczech w miejscowości Meiningen.
Celem projektu była obserwacja podejmowanych, przez niemiecką Policję, akcji i działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, stosowanych form edukacji uczestników ruchu drogowego oraz wymiana informacji na temat doskonalenia zawodowego policjantów ruchu drogowego.
Na wstępie zostaliśmy gorąco przywitani i wyposażeni w stosowne materiały przedstawiające walory regionu Niemiec – Turyngii, w którym realizowany był program wymiany. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od podziwiania uroków miasteczka Meiningen. Następnie, każdego dnia strona przyjmująca przygotowała nam, z prawdziwie niemiecką precyzją, atrakcyjny program szkolenia. Wykłady były przeplatane zajęciami praktycznymi na strzelnicy, czy też na placu manewrowym. Odwiedziliśmy kilka posterunków autostradowych, gdzie demonstrowano nam wyposażenie pojazdów policyjnych oraz strażackich. Zostaliśmy również oprowadzeni po tunelach drogowych, których w odwiedzanym regionie jest kilka. Przedstawiono nam nowoczesne rozwiązania techniczne w zakresie sprawowania nadzoru nad bezpieczeństwem podczas normalnego ruchu oraz na wypadek sytuacji kryzysowych, które mogą zaistnieć.
Podejście do realizacji zaplanowanych przedsięwzięć strony przyjmującej było wysoce profesjonalne, osoby za nas odpowiedzialne wykazały dużo serca i zaangażowania w realizację założonych celów. Zdecydowanie należą im się za to wielkie podziękowania.
Wymiana doświadczeń przeprowadzona w takiej formule pozwala na rozwój naszego warsztatu pracy. Szczególnie wybranie Niemiec jako partnera wymiany w tematyce bezpieczeństwo ruchu drogowego było bardzo trafione. Spoglądając przez pryzmat inwestycji drogowych oraz sprzętu wykorzystywanego do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu, Niemcy są z pewnością w czołówce światowej tak, więc zdecydowanie można korzystać z ich wzorców.
Wydział Ruchu Drogowego
KWP Bydgoszcz
___________________________________________________________________________________________________
W dniach 15-21 marca 2009 r. przebywałem w Turyngii, wraz z grupą 7 policjantów z KWP Kraków i KWP Bydgoszcz. Pobyt został zorganizowany w ramach projektu “Bezpieczna droga - wymiana doświadczeń w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym - SAFEROAD” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci.
Zakwaterowani byliśmy w Szkole Policji w Meiningen, gdzie odbywały się codzienne seminaria prowadzone w języku angielskim. Tematyka zajęć obejmowała kwestie podejmowanych działań przez niemiecką Policję na rzecz popra wy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kontekście rozwiązań prawnych, statystyki zdarzeń drogowych. Poznaliśmy m.in. sposób przeprowadzania analizy miejscowych wypadków drogowych, strukturę szkolenia policjantów. Zaciekawiły mnie niektóre metody pracy niemieckich policjantów na drodze (np. taktyka służby z wykorzystaniem wideorejestratora).
W ramach programu i wyjazdów organizowanych do jednostek terenowych niemieckiej POLIZEI odwiedziliśmy dwa komisariaty, jednostkę straży pożarnej obsługującej najdłuższy (o długości prawie 8 km) tunel w Turyngii, centrum zarządzania i monitoringu tunelami w Turyngii, zapoznaliśmy się w wyposażeniem logistycznym, sprzętem użytkowanym przez miejscowych policjantów. Mieliśmy także okazję pojeździć niemieckimi radiowozami na specjalnym torze do jazdy treningowej, postrzelać na specjalnej strzelnicy z projekcją video czy też postrzelać z broni palnej z pociskami z farbą.
Moje wrażenia z wizyty są bardzo pozytywne. Program szkolenia był urozmaicony i ciekawy. Seminaria prowadzone były przy wykorzystaniu projekcji multimedialnych, rzeczowo, zrozumiale, udostępniono nam także wiele materiałów dydaktycznych. Podczas pobytu w Turyngii mieliśmy także okazję trochę pozwiedzać Meiningen, Erfurt, zamek Wartburg, poznać miejscowe obyczaje i kulturę. Gospodarze „opiekowali” się nami nie tylko w trakcie zajęć programowych, ale także podczas czasu wolnego. Mogliśmy dzięki temu dowiedzieć się nieco więcej o ich pracy, życiu w „landzie”, który był kiedyś częścią dawnej NRD. Niemców oceniam jako bardzo miłych, kulturalnych i serdecznych ludzi z dużym poczuciem humoru. Natomiast do swej pracy podchodzą oni z zaangażowaniem.
kom. Sebastian Gleń
Wydział Ruchu Drogowego
KWP w Krakowie
Generalna ocena całości pobytu w Niemczech jak najbardziej pozytywna. Przyjazne i ciepłe przyjęcie ze strony niemieckiej. Na duży plus zasługują „praktyki” na miejscu – symulator dachowania, komputerowy symulator jazdy radiowozem (motocyklem), paintball, szkolenie z jazdy radiowozem, strzelanie. Jedyny minus to mało czasu na prezentacje wszystkich przedmiotowych zagadnień, skutkiem czego niekiedy, w jednym dniu było trochę za dużo prezentacji. Bardzo wyraźnie dało się odczuć zaangażowanie strony niemieckiej, która starała się abyśmy czuli się dobrze i niczego nam nie brakowało. Podsumowując – zdecydowanie warto było jechać!
mł.asp. Marcin Filipek
Wydział Ruchu Drogowego
KWP w Krakowie
Tygodniowy pobyt w Meningen w Turyngii w ramach projektu „Bezpieczna Droga – wymiana doświadczeń w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym SAFE-ROAD”, w ramach programu Leonardo da Vinci określiłabym tytułem bajki o Królewnie i 7 Krasnoludkach i jak to w bajkach bywa każdy dzień przynosił nam kolejną niespodziankę a tych niespodzianek było wiele. Zajęcia odbywały się zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem i uwzględniły wszystkie zaplanowane tematy i pokazy. Spotkałam się z dużą życzliwością gospodarzy i profesjonalnym przygotowaniem się do zajęć. W takcie szkolenia oprócz zagadnień typowo teoretycznych mieliśmy okazję zapoznać się z pracą, min. centrum policji ruchu drogowego, posterunku autostradowego a także skorzystać ze sprawdzenia swoich umiejętności na torze samochodowym. Zaprezentowane tam rozwiązania organizacyjne i techniczne w znacznym stopniu poprawiają pracę policji ruchu drogowego.
Wymiana doświadczeń pozwoliła mi na poszerzenie mojego warsztatu pracy zarówno dydaktycznego jak i praktycznego (nowe metody działań Policji). Popołudniami korzystając z pobytu w pięknym Landzie Turyngia zwiedzaliśmy jego najciekawsze miejsca. Duże wrażenie z racji bycia „Księżniczką z krasnoludkami” zrobił na mnie zamek warowny w Wartburgu, na którym ukrywał się ojciec reformacji Marcin Luter - tu powstał jego słynny przekład Nowego Testamentu na język niemiecki. Cały pobyt był bogaty we wrażenia zarówno zawodowe jak i te osobiste, w mojej ocenie wymiana doświadczeń była przygotowana i zrealizowana w sposób profesjonalny.
Sekcja Ruchu Drogowego
KMP w Krakowie
W dniach 15-21 marca 2009 r. miałem okazję zapoznać się z organizacją, pracą oraz zasadami szkolenia niemieckich policjantów z Turyngii. Pobyt został zorganizowany w ramach projektu “Bezpieczna droga - wymiana doświadczeń w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym - SAFEROAD” i był finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci.
Naszą bazą była Szkoła Policji w Meiningen, gdzie odbywały się codzienne seminaria prowadzone w języku angielskim. Tematyka zajęć obejmowała przede wszystkim kwestie działań podejmowanych przez niemiecką Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poznaliśmy między innymi: diagnozę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, problemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach, sposób przeprowadzania analizy wypadków drogowych, priorytety w pracy policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, zasady i zakres szkolenia policjantów, sposoby prowadzenia działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa na drogach i wiele innych zagadnień z tym związanych.
W ramach zajęć praktycznych odwiedziliśmy kilka jednostek policji autostradowej, gdzie zapoznano nas z warunkami służby policjantów oraz zaprezentowano nam sprzęt specjalistyczny pozwalający skutecznie zapobiegać zagrożeniom na drogach. W czasie tych wizyt zwracano szczególną uwagę na sposób i organizację współdziałania różnych instytucji w przypadku zaistnienia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu – zwłaszcza w rejonie tuneli autostradowych, których łączna długość w Turyngii wynosi ponad 40 km.
Bardzo interesujące było zapoznanie się z systemem wyszkolenia strzeleckiego policjantów niemieckich, który realizowany jest w trzech etapach: strzelanie statyczne do tarczy, strzelanie z „ostrej” amunicji do ruchomych postaci wyświetlanych na ekranie (bardzo realistyczne) i strzelanie sytuacyjne w pomieszczeniach z użyciem broni służbowej policjantów przystosowanej do strzelania amunicją z farbą. Bardzo interesujący był także przedstawiony nam system szkolenia kierowców w policji, który także odbywa się w trzech etapach: kierowanie zaawansowanym technologicznie symulatorem, gdzie na ekranie rozpostartym przed autentycznym radiowozem (motocyklem), z trzech projektorów, wyświetlany jest film z odpowiednimi scenami na drodze, ćwiczenia w urządzeniu pozwalającym symulować wywrócenie samochodu na bok lub na dach i praktyczne ćwiczenia doskonalące technikę jazdy na placu treningowym (torze).
nadkom. Jacek Mnich
Sekcja Ruchu Drogowego
KMP w Tarnowie
Bardzo mi miło, iż mogę przekazać osobom trzecim moje wrażenia z pobytu w Niemczech, który okazał sie niezapomnianym doświadczeniem. Po długiej i nie ukrywam troszkę męczącej podróży dojechaliśmy w końcu do Meiningen - celu naszej wyprawy gdzie zostaliśmy miło powitani przez Fritza Schopf, który oprowadził nas krótko po Centrum Policyjnym gdzie zostaliśmy zakwaterowani. Jeszcze tego samego dnia dla rozprostowania kości po podróży udaliśmy się na spacer po Meiningen wspólnie z organizatorami. Kolejne dni upływały nam na seminariach i omawianiu problemów oraz zadań policji w naszych krajach. Muszę przyznać, że moją uwagę bardziej przykuwały zajęcia praktyczne w skład których wchodziły bardzo interesujące wizyty na posterunkach policyjnych w sąsiadujących miastach takich jak: Suhl, Gotha, Eisenach, gdzie uczestniczyliśmy w kontrolach na autostradach, obserwowaliśmy organizację pracy i metody działania służb tj. policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego w przypadku zdarzeń mających miejsce w tunelach. Najbardziej intrygująca była dla mnie wizyta w mobilnej strzelnicy, w której to demonstrowaliśmy nasze umiejętności strzeleckie do wybranych sytuacji aranżowanych przez niemieckich instruktorów. Bardzo nam było miło, gdy po zakończonym strzelaniu usłyszeliśmy od niemieckich kolegów że jesteśmy dobrze przygotowani strzelecko. Kolejnym ciekawym miejscem, które odwiedziliśmy była samochodowa sala symulacyjna w której, to młodzi adepci policyjni trenują kontrolowane poślizgi jak również symulację tzw. koziołkowania pojazdu. O wiele ciekawsze było dla mnie pokazanie umiejętności w praktyce. Z sal symulacyjnych udaliśmy się wspólnie na tor gdzie mogliśmy potrenować w warunkach rzeczywistych na torach przeszkód przygotowanych przez naszych kolegów z centrum policyjnego. Było przy tym mnóstwo zabawy, a co najważniejsze mogliśmy ocenić nasze umiejętności w różnych sytuacjach. Oprócz pracy był również czas na przyjemności i uciech dla oczu - mieliśmy okazję zwiedzać zamek w Wartburgu, jak również piękne miasto Erfurt. Muszę przyznać, iż jestem bardzo zadowolony z organizacji i obsługi przygotowanej przez naszych niemieckich kolegów. Wyjazd ten rozszerzył moje horyzonty związane z pracą zawodową pokazał mi nowe możliwości, za co organizatorom serdecznie dziękuję!
Sekcja Ruchu Drogowego
KMP we Włocławku
Zespół ds. Funduszy Europejskich KWP w Bydgoszczy
Autor:
Publikacja: