Bezpieczna podróż na EURO 2012 – SAFE EURO

Przygotowanie kulturowo-językowe - Turcja

Data publikacji 18.09.2015
Projekt realizowany ze środków Komisji Europejskiej
w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie –
Leonardo da Vinci”
W dniu 27.04.2009 roku odbyło się przygotowanie kulturowo – językowe dla drugiej grupy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych w ramach projektu „Bezpieczna podróż na Euro 2012 - SAFE EURO”. Tym razem, grupa 8 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych reprezentujących: Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy, Komendy Powiatowe Policji w Chełmnie i Mogilnie oraz Oddział Prewencji Policji w Bydgoszczy, pojedzie do Ankara Police Directorate w Turcji.

Podczas spotkania omówiono: warunki życia i różnice kulturowe występujące w Turcji, słownictwo specjalistyczne, priorytety działań policji w Ankarze, główne założenia i rezultaty projektu, program wymiany, zadania uczestników oraz sposób przygotowania materiałów do raportu końcowego „Bezpieczna podróż na Euro 2012 przez kujawsko-pomorskie”. Opracowanie zawierające informacje na temat rozwiązań stosowanych przez niemiecką i turecką policję w zakresie zabezpieczania imprez, ze szczególnym uwzględnieniem meczów piłkarskich i przejazdów kibiców zostanie przekazane przedstawicielom Komend Miejskich i Powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego podczas seminarium podsumowującego projekt.
Beneficjenci otrzymali: mapy, rozmówki polsko/angielskie i polsko/tureckie, słowniki multimedialne i książkowe, przewodniki, materiały ze słownictwem specjalistycznym. Podczas pobytu w Ankara Police Directorate w Turcji będą mieli okazję zapoznać się m.in. z następującymi zagadnieniami:
  • struktura organizacyjna tureckiej policji i komórek odpowiedzialnych za zabezpieczanie imprez,
  • zadania Policji: zapewnienie bezpieczeństwa podczas meczów, przejazdów kibiców, przeciwdziałanie chuliganom stadionowym, taktyka działania policji podczas zabezpieczania imprez sportowych,
  • rozpoznawanie środowiska kibiców,
  • zadania sekcji ruchu drogowego podczas imprez sportowych na każdym etapie realizacji zabezpieczania imprezy,
  • szkolenia zawodowe dla osób zajmujących się zabezpieczaniem imprez sportowych,
  • wyposażenie i sprzęt jednostek Policji wykorzystywany do zabezpieczania imprez,
  • zadania realizowane przez oddziały prewencji policji podczas zabezpieczania imprez sportowych,
  • metody doskonalenia zawodowego policjantów w zakresie zabezpieczania imprez, w szczególności meczów piłkarskich,
  • karanie uczestników imprez naruszających przepisy prawa, stanowisko organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zakresie egzekwowania przepisów prawa regulujących bezpieczeństwo imprez,
  • współpraca policji tureckiej ze stowarzyszeniami kibiców piłkarskich, instytucja spottersów,
  • obowiązki organizatorów imprez w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom,
  • rozwiązania techniczne mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na stadionach, kwestie regulaminów obiektów i ich przestrzeganie.
Wymiana doświadczeń w zakresie stosowanych rozwiązań przez policję turecką w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom rozgrywek piłkarskich, społeczności lokalnej oraz zwalczania chuligaństwa stadionowego odbędzie się w dniach 12-21.05.2009 roku w Turcji.

Izabela Adamczak-Garstecka
Zespół ds. Funduszy Europejskich
Komenda Wojewódzka Policji
w Bydgoszczy

 

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony