Nasze wrażenia z Hamburga
|
Projekt realizowany ze środków Komisji Europejskiej
w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie –
Leonardo da Vinci”. |
Zakończyła się wymiana doświadczeń kujawsko–pomorskich policjantów na temat zabezpieczania imprez sportowych w Hamburgu w ramach projektu „Bezpieczna podróż na EURO 2012” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej poprzez Program „Uczenie się przez całe życie – Leonardo da Vinci”. Grupa ośmiu policjantów reprezentujących: Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Komendy Miejskie Policji w Bydgoszczy i we Włocławku, Komendę Powiatową Policji w Inowrocławiu oraz Oddział Prewencji Policji w Bydgoszczy w dniach 14–21 lutego 2009 roku przebywała w Niemczech, gdzie zapoznała się z: metodami zwalczania rozruchów i możliwościami operacyjnymi hamburskiej policji, działaniami policji niemieckiej podczas monitorowania imprez sportowych oraz kwestiami współpracy policji z prokuraturą, sądami, klubami i organizatorami imprez sportowych na przykładzie FIFA World Championship 2006.
____________________________________________________________________________________________________
Program został przygotowany w oparciu o wykłady, udział w ćwiczeniach i aplikacjach, pokazy oraz udział w rzeczywistych działaniach związanych z zabezpieczeniem meczu na stadionie HSV Hamburg.
W trakcie prowadzonych zajęć poznałem strukturę hamburskiej policji, jej działania dotyczące monitorowania imprez sportowych. Zapoznałem się z metodami zapobiegawczymi dotyczącymi zwalczania nieprzestrzegania prawa w kontekście imprez piłkarskich a także sposobami współpracy policji z klubami sportowymi, organizatorami imprez, mediami oraz prokuraturą. Policjanci niemieccy przekazali nam swoje doświadczenia związane z organizacją Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku.
Z uwagi na pełnioną przeze mnie służbę w Oddziale Prewencji Policji w Bydgoszczy z dużym zainteresowaniem spędziłem całodniowe zajęcia w Policyjnych Oddziałach Szybkiego Reagowania, które są odpowiednikiem naszych Oddziałów Prewencji. W szczególności wrażenie zrobił na mnie posiadany sprzęt techniczny oraz taktyka działania podczas zabezpieczania manifestacji. Mieliśmy możliwość udziału w szkoleniu praktycznym dotyczącym zatrzymywania niebezpiecznych uczestników demonstracji a także na sali do przeprowadzania symulacji interwencji.
Stadion "Hamburg Arena" |
Służba porządkowa - wejście na stadion |
W trakcie zajęć zwróciłem uwagę na ograniczenie „biurokracji” w pracy hamburskiej policji do minimum. Na przykładzie zabezpieczenia meczu piłkarskiego, którego byliśmy uczestnikami między HSV Hamburg a Arminia Bilefeld poznaliśmy dokumentowanie od planów zabezpieczenia imprez tworzonych przez sztaby policji (struktura dowodzenia, siły, środki, łączność oraz podstawowe zadania) poprzez rejestrację wydawanych poleceń i ich wykonanie, do zapisów realizacji zadań poszczególnych patroli – wszystkie te czynności wykonywane są w jednym programie komputerowym, którym dysponują wszyscy uczestnicy zabezpieczenia na komputerach stacjonarnych lub palmtopach. Jednocześnie uzupełniają program dając możliwość podglądu zgodnie z potrzebną opcją. Dla potrzeb zabezpieczenia imprezy i po jej zakończeniu nie została wydrukowana żadna kartka papieru.
Strona przyjmująca wyrażała również duże zainteresowanie w zakresie doświadczeń z realizacji zabezpieczeń imprez sportowych oraz ogólnego funkcjonowania Policji w Polsce. Taka forma pozwalała na znaczne pogłębienie wiedzy i zrozumienie omawianej problematyki.
Wymiana doświadczeń pozwoliła mi na rozwój mojego warsztatu pracy zarówno dydaktycznego (prowadzenie i organizowanie szkoleń) jak i praktycznego (nowe metody działań Policji podczas zabezpieczania imprez piłkarskich). W mojej ocenie wymiana doświadczeń była przygotowana i zrealizowana w sposób profesjonalny.
Oddział Prewencji Policji
w Bydgoszczy
Szkolenie połączone z wyminą doświadczeń oraz możliwością poznania bogactwa kulturowego Hamburczyków, dostarczyło wielu miłych wspomnień a także ogromną bazę danych które posłużą do przygotowań Mistrzostw Europy w 2012 roku.
Bardzo dobre warunki hotelowe, lokalizacja w samym centrum, wręcz zachęcały do zwiedzania pięknego miasta, jakim jest przystrojony wieloma mostami oraz bogatą roślinnością Hamburg.
mł.asp. Janusz Żółkowski
Komenda Miejska Policji
we Włocławku
Możliwość uczestnictwa w projekcie, poznanie specyfiki pracy policji hamburskiej wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenia. Wymiana ta pozwoliła zaobserwować, że kraj jakim są Niemcy stawiają na nowoczesność wszelkich rozwiązań, otwartość i wysoką jakość życia. Podczas pobytu spotkaliśmy się z życzliwością oraz profesjonalnym sposobem przekazywania wiedzy.
W mojej ocenie bardzo ciekawym doświadczeniem były ćwiczenia funkcjonariuszy hamburskiej policji symulujących prawdziwe interwencje z użyciem broni i innych środków przymusu bezpośredniego, gdzie policjanci używają amunicji tzw. ćwiczebnej barwiącej. Trening wykorzystujący taką amunicję polega na ćwiczeniu oddawania strzałów w rożnych sytuacjach, a w szczególności: w warunkach ograniczonej widoczności z wykorzystaniem latarki, w zespole policjantów, z wejściem policjanta (zespołu) do pomieszczeń. Ćwiczenia w zakresie oddawania strzałów w kierunku osób są bardzo przydatne, ponieważ pozwalają ocenić zachowania policjantów w sytuacjach kryzysowych wymagających szybkiego podjęcia przez policjanta decyzji o użyciu broni.
Komenda Powiatowa Policji
w Inowrocławiu
Potrzeba szkolenia policjantów naszego województwa w zakresie zabezpieczenia imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej oraz przemieszczania się uczestników tych imprez jest podyktowana nowymi wyzwaniami jakie stawiają przed nami są zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012.
Wizyta w Hamburgu daje możliwość wprowadzenia do warsztatu pracy Policji kujawsko-pomorskiej dopuszczonych prawem nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczania meczów piłki nożnej, w tym przejazdów kibiców a przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa oraz zwalczaniu chuligaństwa stadionowego.
Przygotowanie wizyty zarówno ze strony KWP w Bydgoszczy jak i Polizei Hamburg uważam za w pełni profesjonalne. Spotkania w ramach szkolenia z policjantami Landu Hamburg cechowała fachowość jak i otwartość w dzieleniu się własnymi doświadczeniami w zakresie zabezpieczenia imprez sportowych. Uczestniczyliśmy w zabezpieczeniu meczu Bundesligi HSV Hamburg – Arminia Bielefeld. Z uwagi na ,,przyjaźń” kibiców obydwu drużyn spotkanie to należało do jednych z najspokojniejszych. Na obiekcie mogącym pomieścić ok. 57 tys. kibiców przebywało ok. 55 tys. zachowujących się bardzo spokojnie fanów obydwu drużyn. Stadion HSV wyposażony jest tylko w 8 kamer lecz pozwalają one na identyfikację każdego kibica w dowolnym miejscu stadionu.
Przedstawiono nam również sposoby i przyjęte rozwiązania zastosowane w czasie rozgrywanych w Hamburgu meczów piłki nożnej Mistrzostw Świata w 2006 roku oraz organizacji tzw. miasteczek futbolowych gdy transmitowano spotkania piłkarskie w ramach Euro 2008.
Pokazano nam również pracę oddziałów Policji niemieckiej odpowiedników polskich Oddziałów Prewencji. Policjanci ci w głównej mierze są wykorzystywani do zabezpieczania imprez sportowych jak i zgromadzeń których jak nam oświadczono jest kilkaset w roku na terenie Hamburga.
Bardzo ciekawym aspektem wizyty była również wizyta w Centrum Ruchu Drogowego gdzie znajduje się między innymi sygnalizacja świetlna całego miasta sterowana komputerowo w zależności od natężenia ruchu ulicznego.
Podejście do zaplanowanych zadań ze strony policjantów hamburskich było profesjonalne i efektownie zrealizowane. Szczególnie ciepłe słowa podziękowania można skierować do jednego z opiekunów naszej grupy ze strony niemieckiej, który poświęcał swój prywatny czas aby przedstawić nam architekturę i zabytki pięknego portowego miasta Hamburg.
Udział w programie pozwolił nie tylko na poznanie rozwiązań Policji niemieckiej w zabezpieczaniu imprez sportowych lecz również poznać kulturę i obyczaje niemieckie.
mł.asp. Tomasz Piasecki
Sztab Policji KWP w Bydgoszczy
W kolejnych dniach podczas szkolenia braliśmy udział w prelekcjach oraz pokazach przybliżających nam strukturę niemieckiej policji oraz metody jej działania w zakresie organizacji i realizacji zabezpieczania meczy piłkarskich, a także związanych z nimi imprez i ochrony zespołów w nich uczestniczących, na bazie niemieckich doświadczeń z FIFA World Championship 2006.
Przyjęcie nas przez niemieckich kolegów było bardzo serdeczne począwszy od wyświetlonego na monitorze w holu recepcji komendy hamburskiej policji powitania w j. polskim, poprzez bardzo ciekawe i otwarte na nasze pytania zajęcia, aż po poświęcenie nam swojego czasu wolnego przez opiekującego się nami policjanta polskiego pochodzenia Jőrna Sucharskiego, który pokazał nam najciekawsze miejsca Hamburga.
Wejście do siedziby Policji
w Hamburgu |
Polizeiprasidium - Komenda Główna Policji w Hamburgu |
W takcie szkolenia oprócz zagadnień typowo teoretycznych mieliśmy okazję zapoznać się z pracą sztabu policji hamburskiej, centrum policji ruchu drogowego, centrum telefonu alarmowego oraz wyposażeniem i taktyką działania oddziałów prewencji. Zaprezentowane tam rozwiązania organizacyjne i techniczne w znacznym stopniu wpływają na dużą skuteczność tamtejszej policji.
Popołudniami korzystając z pobytu w pięknym portowym mieście zwiedzaliśmy jego najciekawsze miejsca. Duże wrażenie zrobił na mnie ogromny port handlowy, pływający port pasażerski, tunel łączący brzegi Łaby, zbudowany na początku XX w., zabytkowe spichrze portowe oraz słynna dzielnica St. Pauli. Ogromny podziw dla ludzkiej precyzji i cierpliwości wzbudziła we mnie wizyta w Muzeum Miniatur-Wunderland gdzie prezentowane były ogromne, realistycznie odtworzone makiety miniaturowych kolejek elektrycznych. To było jak spełnienie marzeń z dzieciństwa.
W trakcie pobytu przewidziano również czas w którym mogliśmy zwiedzić muzeum miniatur, port, pozostałości domów z osiemnastego wieku ukazujące gęstą portową zabudowę a także uczestniczyć w meczu piłkarskim na pięćdziesięciotysięcznym stadionie HSV Hamburg.
Muzeum miniatur |
Centrum Koordynacji Ruchu Drogowego |
Uczestnictwo w szkoleniu oceniam bardzo pozytywnie, dlatego też mam nadzieję iż będzie ono kontynuowane. Cały pobyt był bogaty we wrażenia zarówno zawodowe jak i te związane ze zwiedzaniem ciekawego miasta, a zdobyta wiedza i praktyczne rozwiązania pomogą mi w realizacji nakładanych na mnie zadań.
Oddział Prewencji Policji
w Bydgoszczy
Zajęcia odbywały się zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem i uwzględniły wszystkie zaplanowane tematy i pokazy. Spotkałem się z dużą życzliwością gospodarzy i profesjonalnym przygotowaniem się do zajęć. Ważnym elementem było to, że zajęcia prowadzili prelegenci, którzy na co dzień realizowali dane zagadnienie w praktyce oraz możliwość uczestnictwa w zabezpieczeniu meczu piłkarskiego. Przemyślane rozwiązania komunikacyjne ułatwiają dostanie się na stadion a po meczu rozśrodkowanie kibiców. Dwie linie metra, autobusy miejskie, odpowiednia ilość miejsc parkingowych powoduje, że kibice sprawnie się przemieszczają zarówno przed, jak i po meczu.
Na podstawie zabezpieczeń realizowanych przez Niemców w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w roku 2006 i prezentacji doświadczeń mogłem zobaczyć w jaki sposób organizator i Policja przygotowała się do tak dużego zabezpieczenia. Przyjęto zasadę, że policjant jest przyjacielem kibica, a nie wrogiem i bez powodu nie wzbudza agresji wśród kibiców chociażby zgrupowaniem dużych sił policyjnych bez potrzeby. Zastosowano również ciekawe rozwiązanie w czasie przejazdu zawodników USA, gdzie do zabezpieczenia trasy przejazdu z hotelu na stadion wykorzystano maksymalną ilość motocyklistów, co znacznie pozwoliło ograniczyć ilość sił policyjnych do zabezpieczenia trasy przejazdu. W przypadku realizacji tras przejazdu w polskich warunkach angażuje się ogromne siły policyjne aby zabezpieczyć każde skrzyżowanie przez które przejeżdża pilotowana kolumna patrolem policji.
Zabezpiecznie przyjazdu kibiców |
Dworzec kolejowy w Hamburgu |
W czasie zabezpieczeń imprez na stadionie duży obowiązek ciąży na organizatorze, w czasie obserwacji ich pracy zauważyłem, że bardzo rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków. Niemieccy Policjanci w czasie zabezpieczenia doprowadzają kibiców przyjezdnych do tzw. „Klatki” i znajdują się na stadionie, w Polsce natomiast Policja znajduje się poza stadionem. Uważam, że rozwiązanie niemieckie jest lepsze bo daje możliwość szybszej reakcji w razie zakłócenia porządku na stadionie. Natomiast bardzo podobnie wygląda sposób zabezpieczenia kibiców przyjezdnych od momentu przyjazdu do miasta, gdzie odbywają się rozgrywki do momentu umieszczenia kibiców przyjezdnych w „klatce”. Na stadion nie ma możliwości wprowadzenia armatki wodnej, co w Polsce jest często praktykowane. Można w czasie trwania imprez masowych spożywać alkohol. Pomimo tego nie zaobserwowałem, żeby przez to wzrosła agresywność kibiców.
W siedzibie Polizeipresidium, w której odbywały się zajęcia teoretyczne miałem możliwość obserwacji pracy policjantów którzy nadzorują bezpieczeństwo w Hamburgu. W jednym z pomieszczeń znajduje się 90 kamer które nadzorują ruch w mieście i dzięki systemom nadzoru pozwalają na natychmiastową zmianę organizacji ruchu w przypadku powstawania korków. Znajduje się tam również mapa Hamburga na której diodami sygnalizowane są wszystkie sygnalizatory świetlne i ich stan działania.
Reasumując bardzo wysoko oceniam poziom przygotowania strony niemieckiej do naszej wizyty. Wszystkie zakładane tematy zostały zrealizowane i nie ograniczały się one tylko do zabezpieczenia imprez masowych, ale również była możliwość zaobserwowania codziennej pracy a popołudniami był czas, aby zwiedzić to piękne miasto.
Komenda Miejska Policji
w Bydgoszczy
Projekt wymiany został zorganizowany przez Zespół ds. Funduszy Europejskich Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Na spotkaniach organizacyjnych przed wyjazdem do Niemiec zostałem zapoznany z celem i programem wizyty, zadaniami jakie należało zrealizować oraz otrzymałem materiały pomocnicze jak rozmówki polsko-niemieckie, słowniki, przewodniki, zestawienie słownictwa specjalistycznego. Należy w tym miejscu podkreślić bardzo dobre przygotowanie uczestników wymiany do pobytu w Niemczech przez wspomnianą wyżej komórkę KWP.
Wybranie Niemiec jako partnera wymiany wydaje się bardzo trafne, gdyż można było skorzystać z doświadczeń strony niemieckiej w działaniach związanych z zabezpieczeniem porządku publicznego w trakcie spotkań MŚ w piłce nożnej, zabezpieczeń ligowych meczów piłkarskich oraz przemieszczania się ich uczestników.
Tygodniowy pobyt umożliwił mi zapoznanie się z metodami, technikami i rozwiązaniami Policji hamburskiej w zakresie między innymi: rozpoznania środowiska kibiców, pracy policjantów-„spottersów”, zabezpieczenia przemieszczania się kibiców na mecz i samego spotkania piłkarskiego, organizacji tzw. „strefy kibica”, taktyki działania oraz użycia środków przymusu bezpośredniego przez pododdziały zwarte Policji, elementów działania Policji hamburskiej w czasie zabezpieczenia spotkań MŚ w piłce nożnej czy szczególnego zabezpieczenia pobytu drużyny USA w związku z rozgrywanymi w Hamburgu meczami w ramach MŚ.
Wykłady i teoria, a także zajęcia praktyczne, czyli obserwacja na terenie miasta sposobu zabezpieczenia przemieszczania się kibiców na mecz piłki nożnej pomiędzy zespołami Hamburger SV i Arminia Bielefeld oraz przebiegu samego spotkania, dostarczyły dużo wiedzy w zagadnieniu bezpieczeństwa imprez sportowych. Bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe osób prowadzących (najczęściej byli to policjanci ze stażem 34-40 lat w Policji), przyjazna atmosfera, perfekcyjne przygotowanie pobytu grupy w Hamburgu, dobre warunki hotelowe – wszystko to przyczyniło się do bardzo wysokiej oceny z mojej strony przygotowania i przebiegu wymiany.
Przekazana wiedza wpłynęła zarówno na indywidualny rozwój zawodowy każdego z uczestników, jak również zostanie przekazana kierownikom jednostek Policji woj. kujawsko-pomorskiego celem ewentualnego wykorzystania w organizacji zabezpieczeń imprez oraz pracy policjantów zajmujących się przedmiotową problematyką.
podinsp. Piotr Fingas
Sztab Policji KWP w Bydgoszczy
Autor:
Publikacja: