Bezpieczna podróż na EURO 2012 – SAFE EURO

Nasze wrażenia z Turcji

Data publikacji 18.09.2015
Projekt realizowany ze środków Komisji Europejskiej

w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie –

Leonardo da Vinci”.








Druga grupa uczestników projektu „Bezpieczna podróż na EURO 2012 – SAFE EURO” zakończyła staż w Ankara Police Directorate w Turcji. Projekt zakładał przygotowanie 16 os. grupy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych reprezentujących KWP w Bydgoszczy i jednostki podległe do pełnienia służby podczas mistrzostw Euro 2012, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek na terenie województwa kujawsko - pomorskiego, podczas przejazdów osób mających skłonność do przemocy i mogących stanowić zagrożenie dla społeczności lokalnej, uczestników rozgrywek i innych osób podróżujących
.
           Od początku pobytu w Ankarze mile zaskoczyła nas gościnność policji tureckiej i jej zaangażowanie w realizację projektu. Gospodarze przygotowali dla nas plakaty informacyjne o naszym wspólnym przedsięwzięciu. Podczas wizyty w Akademii Policyjnej i Centrum Szkolenia Tureckiej Policji zapoznaliśmy się z systemem szkolenia tureckich policjantów. Tureckie jednostki szkoleniowe przywiązują dużą uwagę do bieżącej aktualizacji programów szkolenia tak by dostosowywać je do występujących kategorii przestępstw i pojawiających się oczekiwań społecznych. Policja turecka z jednej strony często uczestniczy w szkoleniach zagranicznych w Belgii, USA, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a z drugiej prowadzi kursy doskonalenia zawodowego dla policjantów z innych krajów. Ciekawą formą szkolenia są kursu e-learningowe dla tureckich policjantów. W 2006 roku w szkoleniach na odległość uczestniczyło 1490 osób, a w 2008 roku – 5016 osób. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem planu dotyczącego utworzenia Międzynarodowego Centrum Szkolenia Policji w Ankarze, które będzie miało możliwość świadczenia usług szkoleniowych zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. Zgodnie z oczekiwaniami w Centrum będą prowadzone kursy doskonalące dla policjantów z zakresu m.in.: przeciwdziałania terroryzmowi, przeciwdziałania przemytowi czy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

          W czasie wizyty w Ankarze i Istanbule mieliśmy możliwość obserwowania całego procesu przygotowania zabezpieczenia imprezy sportowej przez turecką policję oraz podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo imprez sportowych podczas piłkarskich rozgrywek krajowych (mecz: Ankaragücü i Besiktas Stambuł) oraz międzynarodowych (finał UEFA w Stambule). Gospodarze chętnie dzieli się z nami swoim doświadczeniem i umożliwili nam udział w posiedzeniach Komisji ds. Bezpieczeństwa, gdzie podejmowano kluczowe decyzje dotyczące sił i środków stosowanych podczas zabezpieczania imprez sportowych.

           Oprócz części merytorycznej, aby przybliżyć nam kulturę turecką strona przyjmująca pokazała nam najważniejsze zabytki Ankary i Istanbułu.


Izabela Adamczak – Garstecka

Zespół ds. Funduszy Europejskich

Komenda Wojewódzka Policji

w Bydgoszczy




            W ramach programu „Uczenie się przez całe życie – Leonardo da Vinci” na zaproszenie Ankara Police Directorate brałem udział w projekcie pn. „Bezpieczna droga na EURO 2012-SAFE EURO 2012”.Celem projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy było przygotowanie raportu na temat sposobów pracy wybranych państw w zakresie zabezpieczania imprez, ze szczególnym uwzględnieniem meczów piłkarskich. Wymiana doświadczeń miała na celu przygotowanie struktur Policji do pełnienia służby podczas mistrzostw EURO 2012, po to aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek na terenie woj. kujawsko – pomorskiego podczas przejazdów kibiców.

         Dzięki projektowi mogliśmy obserwować przygotowania organizacyjne oraz przebiegzabezpieczenia meczu piłki nożnej tureckiej super ligi piłkarskiej (Türkiye 1. super futbol ligi),pomiędzy zespołami Ankaragücü Ankara i Besiktas JK (Stambuł), który został rozegrany w dniu 17.05.2009 r. na stadionie w Ankarze. Mieliśmy również możliwość obserwacji działań policji tureckiej podczas zabezpieczenia meczu finałowego UEFA pomiędzy zespołami Szachtar Donieck i Werder Brema w dniu 20.05.2009r. w Istambule.

              Podczas wizyty braliśmy udział w pokazach i spotkaniach przybliżających nam sposób zabezpieczania imprez sportowych na terenie Turcji, stosowanych rozwiązań prawnych i technicznych gwarantujących bezpieczeństwo uczestników rozgrywek piłkarskich. W spotkaniach brali udział policjanci bezpośrednio realizujący proces planowania oraz realizacji zabezpieczania imprez sportowych. W trakcie spotkań wymieniliśmy się swoimi doświadczeniami. Na terenie Turcji aktem prawnym regulującym zabezpieczenie imprezy sportowej jest UstawaNo 5149 Prawo o zapobieganiu przemocy i zamieszkom przy okazji wydarzeń sportowych która jestodpowiednikiem polskiej Ustawy „O bezpieczeństwie imprez masowych”.Akty prawne różnią się jednak między sobą, gdyż ustawa turecka dotyczy jedynie imprez sportowych, a nie dotyczy innych imprez masowych (manifestacji, imprez rozrywkowych, koncertów). Zgodnie z tym aktem prawnym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na imprezie sportowej jest Policja, a nie organizator jak to jest w ustawie polskiej. Innością jest komisja ds. bezpieczeństwa (SPOR) w skład której wchodzą przedstawiciele władz regionalnych (gubernatora), Policji, organizatora imprezy, klubu sportowego, żandarmerii wojskowej, straży pożarnej, służb medycznych, mediów. Komisja zbiera się na posiedzeniu pod przewodnictwem przedstawiciela gubernatora i omawia warunki organizacji oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa imprezy. Komisja SPOR zbiera się na obrady tyle razy ile jest to konieczne. Powodem kolejnego zebrania może być każda informacja istotna dla bezpieczeństwa imprezy sportowej. Komisja SPOR posiada kompetencję, którą w Polsce posiadają tylko sądy powszechne tj. prawo karania uczestnika imprezy sportowej za przestępstwo lub wykroczenie popełnione w związku z imprezą. Karą jaką może wymierzyć komisja SPOR wobec kibica jest to kara grzywny do równowartości 500 euro lubzakazu wstępu na imprezy sportowe na okres do 1 roku. Zakaz wstępu na imprezę dotyczyć może tylko imprez rozgrywanych na obiekcie na którym kibic zakłócił porządek.Ponadto w przypadku niewłaściwego zachowania się piłkarzy, działaczy lub kibiców turecka federacja piłki nożnej może orzec karę organizacji meczu bez udziału kibiców lub na stadionie w innym mieście. Podobne do polskich, są algorytmy postępowania Policji podczas działań przywracających porządek podczas imprez sportowych. Podobny jest również katalog środków przymusu z różnicą dotyczącą kolejności ich użycia.

             Podczas wizyty potwierdziły się opinie o gościnności Turków. Policjanci przyjmujący nas na miejscu okazali się bardzo gościnni, a podczas całej wizyty okazywali nam bezinteresowną pomoc oraz byli otwarci i serdeczni.


podinsp. Dariusz Krukowski

Komenda Powiatowa Policji

w Mogilnie




            W dniach 12-21 maja 2009 roku w ramach projektu „Bezpieczna podróż na Euro 2012 – SAFE EURO” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie – Leonardo da Vinci” uczestniczyłem w zajęciach zorganizowanych przez Policję Turecką w Ankarze i Stambule.

            Mając na uwadze zbliżające sięMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – EURO-2012 organizowane w Polsce i na Ukrainie stawiane są przed polską policją nowe wyzwania. Organizacja tak dużej imprezy jaką jest EURO-2012 to dla nas nowe doświadczenie bardzo duży wysiłek logistyczny. Turcja jest krajem odmiennym kulturowo. Przepisy tam obowiązujące są inne niż w Polsce. Tam Policja, a nie organizator jest odpowiedzialna za zabezpieczenie imprezy. Policjanci przebywają na obiekcie w czasie całego jej trwania. U nas od 2005 roku Policji nie ma na stadionach.

              Strona turecka zapewniła nam ciekawy program zawierający zarówno elementy teoretyczne jak również elementy praktyczne. Ciekawym doświadczeniem była możliwość zobaczenia tureckich policjantów (odpowiednika naszych Oddziałów Prewencji) w symulowanych działaniach prowadzonych wobec agresywnego tłumu. Taktyka działania sił policyjnych chociaż podobna do polskiej zawierała kilka elementów, które można by wykorzystać w naszych działaniach. Mieliśmy również możliwość zapoznania się ze środkami przymusu bezpośredniegostosowanymi przez Policję turecką. Szczególnie zainteresowała mnie bardzo celna broń, która miotała pociski zawierające materiał barwiący, ułatwiający późniejsze rozpoznanie uczestników zakłócenia ładu i porządku publicznego.

             Mieliśmy możliwość uczestnictwa w meczu piłki nożnej pomiędzy zespołami z Ankary i Stambułu. Mecz ten określony był mianem imprezy o podwyższonym ryzyku. Zainteresowanie meczem było bardzo duże. Podobnie jak u nas dla kibiców przyjezdnych zostało przeznaczonych zgodnie z przepisami 5% miejsc na stadionie. Szczególne wrażenie zrobili na mnie kibice tureccy zarówno przed meczem jak i w jego trakcie. Przed meczem kibice karnie czekali w kolejkach, bez słowa sprzeciwu wykonywali polecenia służby porządkowej i brak było z ich strony widocznych przejawów agresji. Podczas trwania meczu na trybunach panowała bardzo gorąca atmosfera, huralne śpiewy kibiców z jednakową mocą trwały całe 90 minut czego nie zmącił nawet incydent na przeciwnej trybunie.

              Podczas pobytu w Stambule mieliśmy możliwość uczestniczyć i obserwować zabezpieczenie dużej światowej imprezy jaką był Finał Pucharu UEFA rozgrywany po raz ostatni w swej historii. W finale brały udział drużyny z Niemiec i Ukrainy (Werder Brema i Szachtar Donieck).

Już na dzień przed meczem na ulicach Stambułu widoczni byli kibice obu tych drużyn wyrażający swoje przywiązanie do klubu. Dzięki dobrym rozwiązaniom komunikacyjnym (szerokie drogi, autostrady) przybycie na stadion jak i odpływ ponad 35 tyś. widzów przebiegał bardzo sprawnie. Oprócz spraw czysto zawodowych mieliśmy możliwość zapoznania się z historią i kulturą turecką. Goszczący nas policjanci pokazali nam najpiękniejsze miejsca w Ankarze oraz Stambule. Piękne ogromne Meczety czy też Pałac Sułtana zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Bardzo dobre warunki hotelowe szczególnie w Stambule gdzie mieszkaliśmy bezpośrednio przy cieśninie bosforskiej, po której mieliśmy okazję odbyć rejs statkiem.

            Wysoko oceniam poziom przygotowania strony tureckiej do naszej wizyty. Cele wizyty zostały zrealizowane. Nabyte doświadczenie, a w szczególności możliwość obserwacji działania Policji tureckiej w praktyce pozwolina wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas prowadzonych szkoleń dla podległych jednostek Policji.






mł. asp. Adam Bednarek

Sztab Policji

Komenda Wojewódzka Policji

w Bydgoszczy





               W dniach 12.05 – 21.05.2009 r. uczestniczyliśmy w projekcie pt.,, Bezpieczna podróż na Euro 2012” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” - Leonardo Da Vinci. Związaną z tym wymianę doświadczeń zorganizowała Policja turecka z Ankary i Istambułu. W pierwszych dniach realizacji projektu będąc w Ankarze zostaliśmy zapoznani z ogólnymi zasadami oraz przepisami prawnymi dotyczącymi kwestii zabezpieczeń imprez sportowych.

              W kolejnych dniach pobytu zaprezentowano nam system szkolenia Policji tureckiej oraz siedzibę szkoły Policji. Najciekawszymi dla nas doświadczeniami była wizyta w odpowiedniku Polskiego Oddziału Prewencji Policji, gdzie oprócz omówienia taktyki działań oraz prezentacji będącego na wyposażeniu sprzętu bojowego i ochrony osobistej zaprezentowano nam pokaz musztry pododdziałów zwartych.







Kolejnymi bardzo ciekawymi doświadczeniami, o których warto wspomnieć jest udział w zabezpieczeniu meczu piłkarskiej ekstraligi tureckiej pomiędzy drużynami Ankaragucu vs. Besiktas oraz możliwość obejrzenia rozwiązań taktycznych zastosowanych środków podczas finału pucharu UEFA.





Zaskoczyła nas bardzo gościnność i uprzejmość przedstawicieli policji tureckiej biorącej udział w programie, dzięki którym mieliśmy możliwość poznać kulturę turecką. Popołudniami korzystając z pobytu w Ankarze m. in. mieliśmy możliwość obejrzenia muzeum I Prezydenta Republiki Tureckiej Mustafa Kemal zwanego Ataturkiem. W zrozumieniu zwyczajów i kultury tureckiej bardzo pomocne było zwiedzanie starej części Istambułu z zabytkowymi kamienicami i meczetami, w tym Błękitnego Meczetu.

Korzystając z tego, iż hotel, w którym mieszkaliśmy w Istambule był zlokalizowany przy Bosforze mogliśmy podziwiać przepływające różnego rodzaju statki jak i sami mieliśmy możliwość odbycia rejsu promem.







Cały pobyt był bogaty we wrażenia zarówno zawodowe jak i te związane ze zwiedzaniem ciekawych miast, które na długo pozostaną w pamięci…



nadkom. Andrzej Stocki

kom. Marek Kołodziejczak

Oddział Prewencji Policji

w Bydgoszczy

 

            Po raz pierwszy byłem w Turcji w celach turystycznych w 2006 roku. Turcja zafascynowała mnie zarówno swoimi zabytkami jak również różnorodnością stref klimatycznych wynikających ze swojego położenia oraz górzystego ukształtowania powierzchni. W trakcie zwiedzania zabytków oraz przepięknych miejsc stworzonych prze naturę (Kapadocja, Pamukale). Przewodnik wielokrotnie podkreślał, iż oprócz niezaprzeczalnie pięknych krajobrazów i zabytków Turcja charakteryzuje się niezwykłą życzliwością i gościnnością jej mieszkańców. W trakcie tamtej wycieczki nie mogłem potwierdzić tej tezy. Jednak w czasie obecnej wizyty w tym kraju okazało się, że słowa przewodnika o niezwykłej gościnności Turków nie były przesądzone. W trakcie wymiany wszystkie przyjmujące nas osoby przez cały okres pobytu wykazywały sympatię oraz zainteresowanie gośćmi. Opiekunowie grupy starali się przekazać oraz pokazać jak najwięcej informacji oraz miejsc, które pozwoliły nam na poznanie kultury i obyczajów tego kraju. Z uwagi na fakt, iż Turcja w 98% jest krajem muzułmańskim o zupełnie innej kulturze niż nasza, poznanie mentalności i zwyczajów jej mieszkańców pozwoliło nam w lepszy sposób zrozumieć problematykę zawodową która stanowiła cel wymiany. Bezpośrednie kontakty z Turkami pozwoliły mi na nowo odkryć ten kraj. Aktywnie Policja Turecka uczestniczy w wielu projektach europejskich. Pomimo odmiennego prawodawstwa tego kraju oraz zupełnie innej kultury warto brać udział w tych przedsięwzięciach.
             Z oczywistych powodów większość rozwiązań stosowanych przez Policję Turecką nie może być bezpośrednio przełożona na nasze relacje lecz szereg zastosowanych tam rozwiązań jest godna uwagi i po odpowiednim zaadaptowaniu  może być wykorzystywana w pracy Polskiej Policji.

 

podinsp. Mariusz Brodziak

Komenda Miejska Policji

w Bydgoszczy





          W dniach 12.05 – 21.05.2009 r. miałem możliwość pobytu w Turcji – w ramach programu Uczenie się przez całe życie - Leonardo Da Vinci - realizacja projektu pt. ,, Bezpieczna podróż na Euro 2012 – SAFE EURO”.

          W związku z przyznaną Polsce organizacją w 2012 roku Mistrzostw Europy w piłce nożnej zaszła potrzeba pilnego pogłębienia wiedzy i rozszerzenia doświadczeń związanych z zabezpieczeniem imprez, w tym meczy piłkarskich i przejazdów kibiców nie tylko z Europy Środkowej i Zachodniej, ale także z krajów odmiennych kulturowo, jakim na przykład niewątpliwie jest Turcja. Wybór Turcji jako strony przyjmującej biorąc powyższe pod uwagę był w pełni przemyślany i jak najbardziej zasadny. Program wymiany w opracowywaniu, którego aktywnie uczestniczyłem został w pełni zrealizowany dzięki zaangażowaniu i profesjonalnemu przygotowaniu tureckiej Policji z Ankary i Istambułu.

          Podczas pobytu mieliśmy możliwość zapoznania się z przepisami prawnymi oraz zasadami regulującymi problematykę zabezpieczenia szeroko rozumianych imprez, ze szczególnym zwróceniem uwagi na imprezy sportowe.

           Umożliwiono nam także szczegółowe zapoznanie się z przyjętym w Turcji systemem szkolenia Policji. Odwiedziliśmy także turecką Akademię Policyjną. Jednym z bardziej interesujących punktów programu wymiany była wizyta w siedzibie jednostki Policji zajmującej się zabezpieczeniami imprez - odpowiednik polskich Oddziałów Prewencji Policji. Zapoznaliśmy się z realizowanymi przez tę jednostkę zadaniami, taktyką działań oraz wyposażeniem i uzbrojeniem pracujących tam policjantów.







Oprócz teoretycznego zapoznania się z poruszonymi wcześniej zagadnieniami zapewniono nam możliwość zobaczenia tureckich policjantów w symulowanych działaniach prowadzonych wobec agresywnego tłumu. Zaprezentowana taktyka działania pododdziałów zwartych nieznacznie różniła się od stosowanej w Policji polskiej, zawierała jednakże kilka elementów, które można by wykorzystać w naszych działaniach.

Podczas pobytu w Turcji strona przyjmująca zapewniła nam także możliwość obejrzenia dwóch meczy piłki nożnej:

 

·         mecz piłkarskiej ekstraligi tureckiej pomiędzy drużynami Ankaragucu i. Besiktas   Istambuł;

·         finału pucharu UEFA – mecz pomiędzy drużynami Werder Brema i Szachtar Donieck.

 

Podczas obu meczu mieliśmy okazję zapoznać się z przyjętymi i stosowanymi w Turcji sposobami i metodami zabezpieczeń, obowiązkami i sposobami ich realizacji przez poszczególne służby, organizatora, a także zapoznaliśmy się z infrastrukturą stadionów – w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprez. Bardzo pozytywne zaskoczył mnie sposób zachowania się kibiców tureckich, niestwarzających praktycznie żadnych problemów Policji i służbom organizatora. Wszyscy stosowali się do zaleceń i dyspozycji przekazywanych przez służby porządkowe. Jeżeli kibice zachowują się w ten sposób podczas wszystkich meczy stanowić mogą wzór pod względem zachowania dla polskich fanów piłki nożnej. 

            Dzięki uprzejmości strony przyjmującej nasz pobyt w Turcji nie ograniczył się jedynie do zagadnień typowo zawodowych. Zapewniono nam bogaty program kulturalny podczas, którego mieliśmy możliwość zapoznać się z kulturą i historią Turcji. Pobyt w Turcji w ramach wymiany umożliwił zdobycie dodatkowej wiedzy i doświadczeń z zakresu problematyki zabezpieczenia imprez, pozwolił także poznać ten tak odmienny od Polski kraj i zamieszkujących go ludzi.

 

podinsp. Wojciech Włodarczyk

Sztab Policji

Komenda Wojewódzka Policji

w Bydgoszczy



W dniach 12-21.05.2009 r. wspólnie z sześcioma policjantami z jednostek policji województwa kujawsko-pomorskiego, brałem udział w projekcie pn. „Bezpieczna droga na EURO 2012-SAFE EURO” realizowanego w ramach programu „Uczenie się przez całe życie - Leonardo da Vinci”. Organizatorem pobytu był Ankara Police Directorate w Turcji. Celem projektu było zapoznanie się z doświadczeniami policji tureckiej w zabezpieczeniu porządku publicznego w trakcie masowych imprez sportowych, przejazdów kibiców, przeciwdziałaniu chuliganom stadionowym.

Zajęcia odbywały się zgodnie z przyjętym harmonogramem, miały formę wykładów z zastosowaniem technik multimedialnych oraz prezentacji praktycznych m.in. pokaz działań i wyposażenia oddziału prewencji policji w Ankarze. Strona turecka z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem przygotowała nasz pobyt, chętnie odpowiadała na pytania a kiedy było to możliwe w praktyce prezentowała rozwiązania prawne.

Porównując zdania policji tureckiej i polskiej w zakresie zabezpieczania imprez sportowych należy wskazać na podstawową różnicę jaką jest zasada, że za bezpieczeństwo sportowej imprezy masowej odpowiada policja a nie organizator. Organizator jest zobowiązany do całkowitej współpracy z policją i musi realizować wszystkie jej polecenia i zalecenia a służba porządkowa pełni wyłącznie funkcje informacyjne. Trudno jest wskazać, który model jest lepszy, każdy ma mocne i słabsze punkty. Z pewnością w modelu tureckim ważna jest dominująca rola policji w działaniach, jej wpływ na każdy etap zabezpieczenia, możliwość natychmiastowego podejmowania działań przywracających porządek publiczny bez konieczności, jak w Polsce, uzyskania pisemnego wniosku organizatora o wkroczenie na obiekt. Ważne jest także uprawnienie do wskazywania kierunków działań oraz wydawania poleceń organizatorowi i innym podmiotom uczestniczącym w zabezpieczeniu co  daje możliwość ich „zmuszenia” do działań ułatwiających policji zapewnienie  bezpieczeństwa uczestnikom imprezy. Z drugiej strony policja bierze na siebie cały ciężar działań co powoduje konieczność użycia znacznych sił i środków a w przypadku zakłóceń porządku pozwala na jej  oskarżenie o nieskuteczne działanie. Wiele rozwiązań stosowanych przez policję turecką jest tożsamych z rozwiązaniami polskimi np. system informacyjny PRIM, powiadamianie o przejazdach kibiców jednostek policji położonych na trasie.

Miałem możliwość obserwacji w praktyce działań policji tureckiej podczas meczu piłki nożnej tureckiej ekstraklasy pomiędzy zespołami Ankaragucu i Besiktas Stambuł w dniu 17.05.2009 r. oraz podczas Finały Pucharu UEFA pomiędzy zespołami „Werder” Brema i „Szachtar” Donieck w w dniu 20.05.2009 r. w Stambule. 

 

podinsp. Mirosław Joppek

Komenda Powiatowa Policji

w Chełmnie

 

 

 

 


 

 

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony