Nowoczesne formy organizacji służby prewencyjnej

Nowoczesne formy organizacji służby prewencyjnej - relacje po wymianie

Data publikacji 18.09.2015

Dzięki współpracy KWP w Bydgoszczy z KWP we Wrocławiu, w 10 osobowej grupie policjantów i policjantek brałem udział w projekcie pod nazwą „Nowoczesne formy organizacji służby prewencyjnej”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie - Leonardo da Vinci”.

PolicjaDzięki współpracy KWP w Bydgoszczy z KWP we Wrocławiu, w 10 osobowej grupie policjantów i policjantek brałem udział w projekcie pod nazwą „Nowoczesne formy organizacji służby prewencyjnej”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie - Leonardo da Vinci”.

W ramach projektu w dniach od 15 do 19 listopada 2010r przebywaliśmy w Tilburgu i Bredzie w Holandii w gdzie poznawaliśmy elementy pracy Policji Regionu Środkowej i Zachodniej Brabancji.

W trakcie pobytu przedstawiono nam rolę Policji i miejsce w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zapoznano z:
  • pracą Policjantów Ruchu Drogowego oraz ich rolą w edukacji dzieci i młodzieży oraz poprawie infrastruktury drogowej na rzecz zapewnienia bezpiecznego poruszania się po drogach.
  • sposobem przygotowywania policji do reagowania w sytuacjach kryzysowych o dużej skali.
  • organizacją i strukturą oddziałów prewencji (powołanych tam na zasadzie znanego nam NPP) oraz taktykę ich działania, a w szczególności zatrzymywania osób poprzez wyodrębnione grupy policjantów działających w ubraniach cywilnych. Poznaliśmy wyposażenie używane przez oddziały prewencji.
  • rekrutacją, szkoleniem oraz przygotowaniem zawodowym policjantów. Szkolenie jest wielopoziomowe, 3 letnie i nastawione na poznanie kompetencji i ciągłe sprawdzanie w praktyce możliwości ich wykorzystania przez policjanta.
  • organizacją działania grupy do zwalczania przemytu narkotyków, składającej się z policjantów holenderskich, francuskich i belgijskich.
  • szkoleniem policjantów realizujących zadania w trakcie patroli rowerowych. Tu mieliśmy okazję odbyć jeden z etapów szkolenia praktycznego realizowanego przez funkcjonariuszy służby patrolowej chętnych do służby w ramach patroli rowerowych.
  • pracę zespołów zajmujących się prewencyjnym zabezpieczeniem meczy piłki nożnej. Przy tej okazji zwiedziliśmy stadion piłkarski drużyny NAC Breda, poznając infrastrukturę i zabezpieczenia techniczne oraz loże sponsorów, zewnętrzne stanowisko dowodzenia Policji.
  • pracą studia monitoringu miejskiego w Tilburgu oraz pracę zespołu policjantów do zwalczania zjawisk kryminogennych zachodzących w rejonie nocnych klubów i dyskotek Tilburga.
  • organizacją przepływu informacji pomiędzy jednostkami Policji Holenderskiej oraz podmiotami współpracującymi na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, i wykorzystanie szerokiej analizy napływających informacji do określenia przyczyn powstawania niepożądanych zjawisk oraz wskazania sposobu przeciwdziałania ich powstawaniu.

W trakcie wszystkich spotkań wielokrotnie podkreślano, że za szeroko pojęte bezpieczeństwo odpowiedzialny jest zespół, w którego skład wchodzą: władze lokalne, policja, prokuratura. Żadna ze stron nie zostaje z problemem sama i jest zobowiązana dołożyć starań by pomóc rozwiązać go w ramach posiadanych kompetencji, a podstawową rolą Policji jest służyć i pomagać społeczeństwu.


nadkom. Przemysław Mielczarek
Komisariat Policji Bydgoszcz Śródmieście.
Ewelina Miniszewska-Błaszak
Specjalista w Zespole Funduszy Europejskich

Publikacja: Piotr Pawlaczyk
KWP w Bydgoszczy
administrator www





Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony