Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji – EFFECTIVE POLICE

Wrażenia z wymiany w Belgii

Data publikacji 18.09.2015
WYMIANY
PROGRAM
LEONARDO DA VINCI

Projekt: Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji
– EFFECTIVE POLICE.


Grupa sześciu funkcjonariuszy z Komend  Wojewódzkich Policji w Bydgoszczy i  we Wrocławiu oraz Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy wróciła z wymiany doświadczeń na temat zagranicznych rozwiązań w zakresie technik kierowania i wykorzystania nowoczesnych narzędzi i technologii informatycznych w procesie zarządzania jednostkami Policji w Belgii. Po powrocie z wymiany w Brukseli, uczestnicy wymiany przedstawili swoje wrażenia i spostrzeżenia:

W ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" Leonardo da Vinci w dniach 15-28.05.2011 r. uczestniczyłem w projekcie pn. "Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji - EFFECTIVE POLICE". Nasza grupa składająca się z 6 funkcjonariuszy Policji zakwaterowana została w siedzibie Policji Federalnej w Brukseli, w dawnych koszarach Żandarmerii. Warunki lokalowe były znakomite, każdy apartament posiadał własną łazienkę, lodówkę i TV. Na terenie jednostki działał policyjny bufet, w którym serwowano ciepłe posiłki: śniadania i lunch. Wielokrotnie się w nim stołowaliśmy. Zajęcia odbywały się w pobliskiej centrali Policji Federalnej (Federal Police) oraz w jednostkach Lokalnej Policji (Local Police) wybranych do projektu ze względu na specyfikę zagrożeń charakterystycznych dla danego rejonu Belgii.

W trakcie prowadzonych codziennie zajęć zapoznaliśmy się z historią i strukturą Policji belgijskiej, zreformowanej w 2001 r. oraz podziale kompetencyjnym pomiędzy służbami lokalnymi i federalnymi. Zapoznaliśmy się również z aktualną sytuacją polityczną Belgii oraz podziałem  terytorialnym ze względu na język urzędowy (francuski, flamandzki i niemiecki) i wynikających z tego implikacjach dla pracy Policji. W centrali Policji Federalnej odwiedziliśmy i poznaliśmy praktyczne zastosowanie Centrum Komunikacyjnego, pełniącego rolę centrali przyjmującej zgłoszenia alarmowe Policji (telefon nr 101 lub 112) i koordynującej działania służb patrolowych w terenie. Ponadto przedstawiono nam sposoby radzenia sobie z sytuacjami nadzwyczajnymi, imprezami masowymi, itp. (Sztab Policji oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Brukseli). Mieliśmy okazję zaznajomić się z metodologią sporządzania 4-letniego Narodowego Planu Bezpieczeństwa na poziomie federalnym i dokonywanego na jego podstawie planowania lokalnego. Dla mnie szczególnie interesująca była prezentacja dot. działania Krajowego Punktu Kontaktowego, pełniącego zarazem funkcję Krajowego Biura Interpolu i SIRENE odpowiedzialnych za międzynarodową wymianę informacji kryminalnych. 


Wizyty w lokalnych jednostkach policji pozwoliły nam na szczegółowe poznanie metod pracy policji w obliczu różnorakiego zagrożenia przestępczością i zjawiskami kryminogennymi. Szczególny nacisk położony był na pracę dzielnicowych i tzw. community policing, czyli otwarcie się Policji i zorientowanie polityki zapewnienie bezpieczeństwa na oczekiwania lokalnych społeczności. Zaprezentowano nam szereg rozwiązań w tym zakresie. Możliwość zadawania pytań i merytoryczne dyskusje w trakcie poszczególnych prezentacji przyczyniły się do poszerzenia naszych wiadomości na temat funkcjonowania i zarządzania jednostkami Policji. Prezentowano nam przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi komórkami organizacyjnymi oraz organizację służby. Mieliśmy okazję uczestniczyć w posiedzeniu lokalnego sztabu kryzysowego, w skład którego wchodzili przedstawiciele władz lokalnych, prokuratury, Policji, Straży Pożarnej, Czerwonego Krzyża i opieki społecznej. Pokazało to nam realizację na poziomie lokalnym współpracy Policji z innymi podmiotami zaangażowanymi w ochronę porządku prawnego.


Nawiązane z belgijskimi policjantami bezpośrednie kontakty pozwolą na wzajemną wymianę doświadczeń i spostrzeżeń już po powrocie do macierzystych jednostek.


podinsp. Robert Zabłotny
KWP w Bydgoszczy

W dniach 15-28.05.2011 wraz z kolegami z KWP w Bydgoszczy, KMP w Bydgoszczy oraz KWP we Wrocławiu uczestniczyłam w wyjeździe do Belgii, który zrealizowany został w ramach projektu pn. „Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji EECTIVE POLICE” będącego częścią Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.

W trakcie dwutygodniowego pobytu zapoznaliśmy się z organizacją policji belgijskiej, jej priorytetami oraz stosowanymi rozwiązaniami. Strona belgijska przygotowała nam urozmaicony i wszechstronny plan zajęć obejmujący zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Mieliśmy okazję zapoznać się z rozwiązaniami w zakresie organizacji Policji belgijskiej, systemem szkoleń, funkcjonowaniem centrów zarządzania kryzysowego, rozwiązaniami technicznymi z zakresu systemów informatycznych, niektórymi rozwiązaniami stosowanymi w policji kryminalnej.

Odwiedziliśmy kilka jednostek Policji federalnej i lokalnej i dzięki uprzejmości gospodarzy uczestniczyliśmy w spotkaniach z władzami lokalnymi, szkoleniach i ćwiczeniach. Mogliśmy także zapoznać się z stosowanymi rozwiązaniami (systemy informatyczne, uwarunkowania prawne) oraz warunkami pracy i wyposażeniem policjantów.

Napięty plan zajęć nie pozostawiał zbyt dużo czasu na zwiedzanie, ale dzięki uprzejmości naszych gospodarzy mieliśmy trochę czasu na zwiedzenie Brugii, Antwerpii oraz Maaseik. Wolny weekend poświęciliśmy oczywiście na zwiedzanie Brukseli. Bardzo podobały mi się zarówno jej muzea, historyczne miejsca i budynki jak i współczesna wielobarwność i wielojęzyczność. 
Jestem pod dużym wrażaniem Belgii, jej mieszkańców a także funkcjonowania Policji belgijskiej. Było to możliwe dzięki wspaniałej organizacji pobytu naszej grupy przez stronę belgijską.

podinsp. Lilianna Kuras

KWP w Bydgoszczy

W dniach 15-28 maja 2011 roku w ramach projektu pn. „Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji – EFFECTIVE POLICE” w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” - Program Leonardo da Vinci przebywałem w Brukseli, jako gość Federalnej Policji w Belgii.

Projekt wymiany został zorganizowany przez Zespół ds. Funduszy Europejskich Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Na spotkaniach organizacyjnych przed wyjazdem do Niemiec zostałem zapoznany z celem i programem wizyty, zadaniami jakie należało zrealizować oraz otrzymałem materiały pomocnicze w postaci słowników, przewodników, zestawienia słownictwa specjalistycznego. Należy w tym miejscu podkreślić bardzo dobre przygotowanie merytoryczne i organizacyjne organizatora wymiany tj. wspomnianej wyżej komórkę KWP.

Wybranie Belgii jako partnera wymiany przed organizacją przez Polskę i Ukrainę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w roku 2012  wydaje się bardzo trafne w związku z położeniem geograficznym (kraj tranzytowy) i problemami z tym związanymi. Można było skorzystać z doświadczeń strony belgijskiej w działaniach związanych z zabezpieczeniem porządku publicznego w trakcie przejazdów miedzy innymi kibiców z różnych krajów a także zabezpieczeń ligowych i pucharowych meczów piłkarskich. W trakcie pobytu w stolicy kraju oraz w innych miastach przydzielano grupie opiekunów, wśród nich również osoby pochodzenia polskiego, które okazały się bardzo kompetentne i niezwykle przychylne, często poświęcające nam swój wolny czas.

Dwutygodniowy pobyt umożliwił mi zapoznanie się z rozwiązaniami w zakresie technik kierowania i wykorzystania nowoczesnych narzędzi i technologii informatycznych w procesie zarządzania jednostkami Policji. Wymiana umożliwiła również poznanie sposobów rozpoznawania oczekiwań społecznych i kreowania wizerunku Policji jako urzędu przyjaznego obywatelowi oraz metod zapobiegania i zwalczania przestępczości. 

Wykłady, a także obserwacja zajęć praktycznych i wizytacje stanowisk przyjmowania zgłoszeń alarmowych, dostarczyły dużo wiedzy w zakresie rozwiązań wdrożonych przez Policję belgijską. Niewątpliwie wielkim wrażenie wywarło uczestnictwo w obserwacji zabezpieczenia finałowego meczu piłki nożnej „Pucharu Belgii” na stadionie King Baudouin Stadium (przebudowany stadion „Heizel” gdzie miały miejsce tragiczne wydarzenia związane ze zbiorowym zakłóceniem porządku na trybunach, w wyniku którego po zawaleniu się trybuny śmierć poniosło 39 kibiców). Przyjazna atmosfera, perfekcyjne przygotowanie pobytu grupy w Brukseli, dobre warunki noclegowe  – wszystko to przyczyniło się do bardzo wysokiej oceny z mojej strony przygotowania i przebiegu wymiany.

W czasie wolnym indywidualnie lub w grupie z innymi uczestnikami wyjazdu, można było zwiedzać muzea i kościoły jak również charakterystyczne miejsca stolicy Belgii. Niesamowite budowle w różnych stylów architektonicznych uwieczniane na zdjęciach pozostaną na długo w pamięci uczestników wymiany.

nadkom. Mariusz Ciesielski

KWP w Bydgoszczy

W okresie od 15 do 28 maja bieżącego roku miałem przyjemność uczestniczyć w wyjeździe do Belgii. Został on zorganizowany jako projekt „Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji” w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci. W wymianie tej wzięła udział koleżanka oraz koledzy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Wrocławiu i Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

W trakcie pobytu koledzy z policji belgijskiej zapoznali nas ze strukturą swojej instytucji, misją oraz realizacją działań w zakresie rozpoznawania potrzeb społecznych w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy w jaki sposób ewaluowały organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli, aby w 2001 r., kiedy to utworzono Policję Federalną i Policję Lokalną, osiągnąć obecny stan. Poznaliśmy również obowiązujący system szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i kadry kierowniczej. Odwiedziliśmy także kilka jednostek terenowych Policji m. in. w Brugii i Maaseik, gdzie zapoznaliśmy się z modelami funkcjonowania tych jednostek, współpracą z innymi instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny. W Antwerpii zaprezentowano nam strukturę organizacyjną oraz podejście strategiczne w działaniu wyspecjalizowanej jednostce śledczej Policji Federalnej działającej w tym dystrykcie. Przy okazji rozgrywanego finału Pucharu Króla w piłce nożnej mieliśmy możliwość zapoznania się ze sposobem zabezpieczenia imprezy sportowej.
Pomimo napiętego programu wizyty znaleźliśmy też trochę czasu na zaledwie „dotknięcie” bogatej historii Belgii i jej dorobku kulturowego. Odwiedziliśmy kilka historycznie ciekawych miejsc oraz zwiedziliśmy bogate muzea głównie w Brukseli.  Z pewnością jeszcze długo wracać będziemy do wspomnień ze spacerów po Grand Place w Brukseli.

mł. insp. Artur Malinowski
KWP w Bydgoszczy

W dniach 15-28 maja 2011 roku uczestniczyłem w wyjeździe do Belgii w ramach Programu Leonardo da Vinci, będącego częścią Programu „Uczenie się przez całe życie”. Projekt ten pn. „Nowoczesne systemy zarządzania jednostką Policji EFFECTIVE POLICE” obejmował:
  • zapoznanie się ze strukturą, przepisami, sposobami oraz warunkami pracy Policji belgijskiej w zakresie zwalczania i zapobiegania przestępczości,
  • metodologii i techniki szkoleń kadry kierowniczej oraz funkcjonariuszy,
  • form i metod aktywnej współpracy z podmiotami pozapolicyjnymi, systemów zarządzania i organizacji służby w jednostkach Policji ukierunkowanymi na zaspokajanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców regionu,
  • sposobów kreowania wizerunku Policji przyjaznej obywatelowi,
  • wsparcia logistycznego zabezpieczenia działań Policji w sytuacjach kryzysowych,
  • wykorzystania narzędzi informatycznych w jednostkach Policji.
W ramach codziennych zajęć miałem możliwość poznać pracę Policji Federalnej i Lokalnej zarówno w Brukseli jak i innych miejscowościach tj. Brugia, Antwerpia, Saint-Pieter-Leeu i Masseik i Asse. Zapoznałem się także z zadaniami i pracą centrum zarządzania kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Miałem możliwość obserwować przygotowania do zabezpieczenia meczu piłkarskiego o Puchar Króla oraz działania sztabu Policji w trakcie trwania samej imprezy.

Wyjazd uważam za bardzo udany, a udział w programie pozwolił mi zdobyć nowe cenne doświadczenia, wymienić informacje i uwagi dotyczące naszej pracy, oraz nawiązać kontakty z Policją belgijską.

mł. insp. Waldemar Krzyżanowski
KMP w Bydgoszczy

W okresie od 15 do 28 maja 2011 roku brałem udział w wymianie z policją Belgijską w ramach Programu Leonardo da Vinci projekt pn.”Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji EFECTIVE POLICE”, zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy.

Zajęcia przygotowane dla nas przez  Policję Federalną w Belgii były bardzo ciekawe i intensywne. Dzięki szkoleniu miałem możliwość zapoznania się z systemem zarządzania jednostkami policji w Belgii, z ich strukturą oraz interesującym sposobem działania na rzecz ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Muszę przyznać, że tematyka była omawiana w sposób niezwykle interesujący, każdy dzień przynosił nowe, atrakcyjne informacje. Dodatkowym, nieocenionym walorem była możliwość stałej wymiany doświadczeń ze wszystkimi członkami naszej grupy oraz doskonalenia języka angielskiego. 

Zapewniam, że doświadczenie zdobyte w czasie wymiany już jest wykorzystywane przeze mnie w realizacji zadań służbowych.  Dzielę się również tym doświadczeniem z funkcjonariuszami, z którymi pełnię służbę w KWP we Wrocławiu.

podinsp. Robert Gwardyński
KWP we Wrocławiu

W najbliższym czasie uczestnicy przygotują raport końcowy zawierający opis systemu zarządzania jednostkami Policji w Belgii oraz ich doświadczenia w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, podejmowania działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa belgiaw regionie oraz stosowania technologii informatycznych w pracy jednostek Policji. Raport prezentowany będzie podczas szkoleń i warsztatów organizowanych przez kujawsko-pomorską Policję dla kadry kierowniczej, na których szkoleniowcy przekażą zdobytą za granicą wiedzę polskim policjantom.

Jagoda Meller
Specjalista Sekcji Zamówień Publicznych
i Funduszy Pomocowych
KWP w Bydgoszczy


Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony