Wrażenia z wymiany w Comando Metropolitano do Porto
Data publikacji 18.09.2015
WYMIANY PROGRAM LEONARDO DA VINCI Projekt: Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji – EFFECTIVE POLICE. |
Kolejna grupa policjantów/pracowników jednostek Policji woj. kujawsko-pomorskiego odbyła wymianę w ramach projektu pn. „Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji – EFFECTIVE POLICE” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej - Program „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci. Tym razem szkolenie odbyło się w Portugalii w Comando Metropolitano do Porto.
Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia – obserwowano: rozwiązania policji portugalskiej w zakresie technik kierowania i wykorzystania nowoczesnych narzędzi i technologii informatycznych w procesie zarządzania jednostkami Policji oraz sposoby rozpoznawania oczekiwań społecznych i kreowania wizerunku Policji jako urzędu przyjaznego obywatelowi.
Po powrocie do kraju, uczestnicy wymiany przedstawili swoje wrażenia i spostrzeżenia:
W jednym z tygodników przed wyjazdem widziałem reklamę portugalskiej agencji turystycznej cyt.: „Portugalia - oszałamiające krajobrazy, piękna w prostocie”. I to jest prawda Portugalia jest cudowna to fantastyczny kraj i ludzie przeuroczy. Są ciągle uśmiechnięci, bardzo uprzejmi i bezpretensjonalni. Nie mam żadnych negatywnych uwag w zakresie przeprowadzanych prezentacji oraz zajęć. Były na bardzo wysokim poziomie i w pełni spełniły moje oczekiwania. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie i profesjonalizm naszych portugalskich Kolegów. Zaimponowała mi również dość powszechna znajomość języka angielskiego wśród policjantów. Zajęcia trwały dość długo, bo do godz. 17-18 ale za to skorzystaliśmy, bowiem piątek 10.06 był Świętem Narodowym. Dzięki temu mieliśmy sposobność zwiedzania Porto, Fatimy, Lizbony oraz popłynęliśmy na rejs statkiem „drogą winną” z Peso da Régua tj. z miejsca uprawy winogron do Porto gdzie znajdują się dojrzewalnie i przetwórnie wina.
Niestety wszystko, co dobre musi się skończyć i tak wzbogaceni wiedzą merytoryczną mając w wyobraźni oszałamiające krajobrazy szczęśliwie wylądowaliśmy w kraju.
insp. Wiesław Domański
KWP w Bydgoszczy
Wyjazd do Portugalii to z jednej strony doświadczenie zawodowe pozwalające na zapoznanie się z organizacją, sposobem zarządzania i technologiami stosowanymi w tamtejszej policji, a z drugiej możliwość weryfikacji i oceny naszej formacji po dwudziestu latach funkcjonowania w warunkach państwa demokratycznego. Przyznać trzeba, iż Portugalczycy przyjęli nas bardzo miło i profesjonalnie. Zaprezentowali nam wszystkie ważniejsze obszary funkcjonowania policji w całej metropolii Porto, jednocześnie wykazując duże zainteresowanie rozwiązaniami organizacyjnym i technologiami stosowanymi u nas. Nasze największe zainteresowanie wzbudziło m.in. stanowisko kierowania i zastosowane na nim systemy informatyczne oraz łączność (tu trzeba powiedzieć, iż Portugalczycy wyprzedzają nas zaawansowaną technologią), a także sprawy związane z zabezpieczeniem imprez masowych i nadzorem nad wszelkiego rodzaju agencjami ochrony w tym nad stewardami, którzy jako posiadacze specjalnego rodzaju licencji mogą brać udział w zabezpieczeniach meczów. Porównując naszą organizację z policją portugalską trudno wskazać, która z tych organizacji jest sprawniejsza i doskonalsza. Z całą pewnością technologie informatyczne w Portugalii są na wyższym poziomie natomiast np. organizacja policji, warunki w jakich pracują polscy policjanci czy wyposażenie do służby sprawiają, że nie mamy czego się wstydzić w Europie. Wizyta to również możliwość poznania kultury i historii Portugalii. Dzięki wielkiej uprzejmości gospodarzy w dni wolne od pracy mieliśmy okazję poznać najciekawsze miejsca w Porto i Lizbonie, być w Fatimie, a także odbyć fantastyczny rejs rzeką Duero.
podinsp. Maciej Załucki
KWP w Bydgoszczy
W dniach 05-18.06.2011 r. uczestniczyłem w wymianie doświadczeń w Comando Metropolitano
do Porto w Portugalii, w związku z projektem „Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji – EFFECTIVE POLICE” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci. Podczas licznych wykładów funkcjonariusze Policji Bezpieczeństwa Publicznego zaprezentowali nam rozwiązania organizacyjne i techniczne stosowane w służbach prewencyjnych, kryminalnych i logistycznych. Cykl nauczania urozmaicony był wieloma formami i technikami szkolenia zaczynając od prezentacji multimedialnych, demonstracji specjalistycznego sprzętu techniki policyjnej i urządzeń oraz systemów teleinformatycznych, prezentacji systemu automatycznego wyszukiwania pojazdów będących w zainteresowaniu policji,
a nawet pokazu wyszkolenia psów służbowych. Wszystkie zajęcia przeprowadziły kompetentne osoby, a sposób przekazu wiadomości był tak skuteczny, że bez większych problemów przyswoiłem zaprezentowane informacje. W czasie wolnym od zajęć podziwiałem przepiękną architekturę centrum Porto (dzielnica Ribeira wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO), z czego w szczególności wzbudził mój podziw XIX w. pałac giełdowy Palacio da Bolsa, w którym znajduje się bogato zdobiona mauretańskimi wzorami i złotem Sala Arabska. Mimo to, największe wrażenie estetyczne wywołała u mnie wielka życzliwość zarówno przyjmujących nas funkcjonariuszy, jak również postronnych Portugalczyków.
nadkom. Paweł Kulczycki
KWP Bydgoszcz
W dniach 05–18 czerwca 2011 roku brałem udział w projekcie wymiany doświadczeń w ramach programu „Uczenie się przez całe życie – Program Leonardo da Vinci pn. Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji - EFFECTIVE POLICE”. Celem projektu była obserwacja zagranicznych rozwiązań w zakresie technik kierowania i wykorzystania nowoczesnych narzędzi i technologii informatycznych w procesie zarządzania jednostkami Policji a także podniesienie gotowości jednostek Policji do działania w sytuacjach kryzysowych. Program został przygotowany w oparciu o wykłady, udział w ćwiczeniach, aplikacjach, pokazy oraz dyskusje i wymianę doświadczeń. W trakcie prowadzonych zajęć poznałem strukturę Policji w Porto w szczególności poprzez wizyty w komisariatach, posterunkach a także jednostkach specjalistycznych np. ruchu drogowym, na lotnisku, dworcu kolejowym. Zapoznałem się z zabezpieczeniem logistycznym jednostek Policji – finanse, kadry, zaopatrzenie, transport, szkolenie. Z uwagi na pełnioną przeze mnie służbę w Oddziale Prewencji Policji w Bydgoszczy z dużym zainteresowaniem spędziłem całodniowe zajęcia w jednostce specjalnej – obserwowałem szkolenie, poznałem sprzęt specjalistyczny, ochrony osobistej, środki przymusu bezpośredniego. Zapoznałem się z Centrum Zarządzania Sytuacjami Kryzysowymi a także obsługą 112. Duże wrażenie zrobiły na mnie doświadczenia Policji Portugalskiej po Euro 2004 w organizacji imprez sportowych - wywiad sportowy, spottersi.
Reasumując bardzo wysoko oceniam poziom przygotowania strony portugalskiej do naszej wizyty. Wszystkie zakładane tematy zostały zrealizowane. Zadbano również o nasz czas wolny umożliwiając nam zwiedzanie miasta i zabytków Porto jak również wyjazd do Lizbony i Fatimy.
nadkom. Lech Skorzewski
OPP w Bydgoszczy
W dniach 05-18.06.2011r., wspólnie z grupą 4 policjantów i 1 pracownikiem cywilnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, brałem udział w wyjeździe do Portugalii w ramach projektu wymiany Programu Leonardo da Vinci „Nowoczesny system zarządzania jednostką Policji – Effecive Police”. Głównym celem projektu jest obserwacja zagranicznych rozwiązań w zakresie technik kierowania i wykorzystania nowoczesnych narzędzi i technologii informatycznych w procesie zarządzania jednostkami Policji. Partnerem wymiany w Portugalii była Policja Bezpieczeństwa Publicznego (PSP) w Porto.
Strona przyjmująca – w mojej ocenie – była bardzo dobrze przygotowana do naszej wizyty. Harmonogram zajęć obejmował szerokie spektrum zagadnień realizowanych przez PSP w Porto. Mieliśmy okazję zapoznać się ze strukturą organizacyjną i zadaniami tej komendy oraz jednostek jej podległych – komisariatów (Dywizji), jednostek specjalnych (Oddziałów Prewencji, antyterrorystów, przewodników psów), posterunków lotniczego i kolejowego a także wydziałów : kadr, szkolenia, fianansów, logistyki, public relations, pozwoleń na broń i.in. Szczegółowo omówiono pracę na stanowisku kierowania – dyżurnego, w powiązaniu ze stanowiskiem obsługującym numer 112 i inne systemy informatyczne. Na uwagę zasługuje lepsze niż w Polsce zaawansowanie technologiczne i możliwości analityczne systemów informatycznych.
Zaskakujące z kolei były dla mnie warunki pracy policjantów w Portugalii. Zaledwie jeden wizytowany obiekt był budynkiem nowym, oddanym do użytku w ubiegłym roku. Pozostałe to obiekty stare, nie remontowane od wielu lat, ze zniszczonym sprzętem i wyposażeniem kwaterunkowym. W tym zakresie, znane mi obiekty policyjne w Polsce, są w znacznie lepszym stanie. Kolejnym elementem, istotnie różniącym Policję w Polsce i w Portugalii, jest bardzo mały odsetek pracowników cywilnych w stosunku do policjantów – w Polsce ok. 20%, w Portugalii ok. 3% a w PSP w Porto zaledwie 40 pracowników na 3.500 policjantów.
Pozytywnie oceniam warunki socjalno-bytowe, które przygotowała nam strona przyjmująca a także program kulturalny. Zapewniono nam możliwość zwiedzenia Porto i Lizbony, wizytę w Fatimie a także kilkugodzinny rejs rzeką Duero.
podinsp. Marcin Woźniak
KWP w Bydgoszczy
W dniach 5-18.06.2011 r. uczestniczyłam w wymianie doświadczeń w Policji Bezpieczeństwa Publicznego (POLÍCIA DE SEGURANÇA PÚBLICA) w Porto na temat nowoczesnych technologii i systemów teleinformatycznych stosowanych w zarządzaniu jednostkami Policji. Portugalczycy przyjęli nas bardzo serdecznie. Program merytoryczny został zrealizowany na wysokim poziomie. W czasie pobytu w Comando Metropolitano do Porto miałam okazję zapoznać się z ciekawymi programami prospołecznymi realizowanymi przez Policję portugalską. Portugalska Policja dba o kreowanie swojego wizerunku jako urzędu przyjaznego obywatelowi. Mottem przewodnim jej działań jest „TUDO POR TODOS” co oznacza „Wszystko dla wszystkich”. Policjanci z dużym zaangażowaniem i satysfakcją wykonują swoją pracę. W centrum miasta znajduje się Posterunek Turystyczny, który funkcjonuje 24godziny na dobę, a pracujący w nim funkcjonariusze pomagają zagubionym czy zdezorientowanym turystom m.in. znaleźć nocleg, wypłacić bezpiecznie pieniądze z bankomatu, zgłosić przestępstwo. Duże wrażenie wywarły na mnie systemy teleinformatyczne wdrożone w każdej komórce czy jednostce Policji w Porto, które znacznie ułatwiają pracę policjantom. Wyjazd do Portugalii była dla mnie okazją do poznania jej historii i zwyczajów jej mieszkańców.
Izabela Adamczak-Garstecka
KWP w Bydgoszczy
W najbliższym czasie zostanie przygotowany Raport końcowy z realizacji projektu na podstawie sprawozdań uczestników wymian w Sofii, Brukseli i Porto. Zawierać on będzie opis systemu zarządzania jednostkami Policji w Portugalii, Bułgarii i Belgii oraz doświadczeń państw partnerskich w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, podejmowania działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w regionie oraz stosowania technologii informatycznych w pracy jednostek Policji. Raport prezentowany będzie podczas szkolenia dla Komendantów Miejskich/Powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego, na którym szkoleniowcy przekażą zdobytą za granicą wiedzę polskim policjantom. Najlepsze praktyki zaobserwowane u partnera zagranicznego zostaną wykorzystane przez polskich policjantów oraz pracowników Policji w codziennej pracy. Polscy partnerzy projektu będą odpowiedzialni za przeprowadzenie szkoleń w swoich garnizonach na terenie woj. małopolskiego i dolnośląskiego.
Opracowała:
Izabela Adamczak – Garstecka
Sekcja Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych
Komenda Wojewódzka Policji
w Bydgoszczy
Izabela Adamczak – Garstecka
Sekcja Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych
Komenda Wojewódzka Policji
w Bydgoszczy
Autor:
Publikacja: