Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE

Przygotowanie kulturowo-językowe dla grupy uczestników projektu

Data publikacji 18.09.2015
 
UE
Projekt jest finansowany ze środków Komisji
Europejskiej w ramach programu “Uczenie się przez całe życie – Leonardo da Vinci”.
 
 

W dniu 18.08.2008 roku odbyło się przygotowanie kulturowo – językowe dla 5 uczestników projektu wymian pn. “Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – STOPVIOLENCE” wyjeżdżających do Tampere Police Department w Finlandii.

Do Tampere pojedzie grupa 8 funkcjonariuszy reprezentujących: Komendę Główną Policji, Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu, Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy, Komendy Powiatowe Policji w Nakle nad Notecią i Wąbrzeźnie., Komisariaty Policji Bydgoszcz – Śródmieście i Wrocław – Śródmieście oraz Szkołę Policji w Słupsku.

Tampere Police Department

 
Policja fińska w Tampere jest odpowiedzialna za planowanie, doskonalenie i zarządzanie pracą policji na obszarze prowincji oraz za współpracę podległych sobie sił lokalnych z jednostkami ogólnokrajowymi. Do głównych zadań realizowanych przez policjantów fińskich należy: utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego, zapobieganie przestępczości oraz wykrywanie przestępstw i ściganie ich sprawców.
Podczas spotkania omówiono: warunki życia i różnice kulturowe występujące w Finlandii, program wymiany, role i zadania uczestników projektu oraz sposób przygotowania materiałów do opracowania na temat zwalczania i zapobiegania przestępczości wśród nieletnich.
Beneficjenci otrzymali: mapy, rozmówki polsko/angielskie, słowniki, przewodniki, materiały ze słownictwem specjalistycznym oraz broszury o Tampere. Po odbyciu przygotowania kulturowo – językowego, policjanci udali się do Wydziału Transportu KWP w Bydgoszczy na jazdę próbną mikrobusem.

 


Dla pozostałych uczestników wymiany w Tampere Police Department w Finlandii przygotowanie kulturowo – językowe zostało przeprowadzone w dniu 22.08.2008 roku przez Zespół ds. Funduszy Europejskich Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Spotkanie miało na celu przybliżyć Beneficjentom projektu warunki kulturowe kraju wymiany, miasto Tampere, strukturę i obszar działania instytucji przyjmującej, program wymiany oraz słownictwo spec jalistyczne z zakresu przestępczości nieletnich. W czasie spotkania podniesiono kwestię współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz zapobiegania i zwalczania przestępczości wśród dzieci i młodzieży. Szczegółowo omówiono koncepcję przygotowania opracowania końcowego projektu oraz uzgodniono role uczestników przedsięwzięcia. Uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z wrażeniami i doświadczeniami zdobytymi przez policjantów z wymiany w Lääne Police Prefecture w Estonii.
 
Na zakończenie przygotowania odbyły się ćwiczenia praktyczne jazdy mikrobusem. Przedstawiciel Wydziału Transportu przedstawił funkcjonariuszom zasady bezpiecznej jazdy i prawidłowego użytkowania pojazdu służbowego podczas podróży do Tampere.

----------------------------------------------.........................---------------------------------------------------------

W dniu 08.08.2008 roku odbyło się przygotowanie kulturowo – językowe dla grupy uczestników projektu wymian pn. “Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – STOPVIOLENCE” wyjeżdżających do Neuss w Niemczech. Do Bildungszentrum Neuss pojedzie grupa 6 funkcjonariuszy reprezentujących: Komendę Główną Policji, Komendę Miejską Policji w Toruniu, Komendy Powiatowe Policji w Inowrocławiu i Głogowie, Komisariat Policji Wrocław – Stare Miasto oraz Szkołę Policji w Słupsku. Spotkanie zostało zorganizowane przez Zespół ds. Funduszy Europejskich KWP w Bydgoszczy.

Spotkanie

Spotkanie

Podczas spotkania omówiono: warunki życia i różnice kulturowe występujące w landzie Nadrenia Północna – Westfalia w Niemczech, główne zadania partnera projektu - Landesamt für Ausbildung, Fortbildung und Personalangelegenheiten der Polizei Nordhein – Westfalen, słownictwo specjalistyczne, program wymiany, role i zadania uczestników projektu oraz sposób przygotowania materiałów do opracowania na temat zwalczania i zapobiegania przestępczości wśród nieletnich. Beneficjenci otrzymali: ulotki, mapy, rozmówki polsko/niemieckie, słowniki, przewodniki, materiały ze słownictwem specjalistycznym oraz broszury o Neuss.

Spotkanie

Spotkanie

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 25.04.2008 roku odbyło się przygotowanie kulturowo – językowe dla grupy uczestników projektu wymian pn. “Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – STOPVIOLENCE” wyjeżdżających do Pärnu w Estonii. Do Lääne Police Prefecture pojedzie grupa 8 funkcjonariuszy reprezentujących: Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Komendy Miejskie Policji w Bydgoszczy i Włocławku, Komendy Powiatowe Policji w Głogowie i Złotoryi, Komisariat Policji w Chełmży oraz Szkołę Policji w Słupsku. Spotkanie zostało zorganizowane Zespół ds. Funduszy Europejskich KWP w Bydgoszczy.                                                                                                                                          

Spotkanie

Spotkanie

Podczas spotkania omówiono: warunki życia i różnice kulturowe występujące w Estonii, słownictwo specjalistyczne, priorytety i strukturę policji estońskiej, program wymiany, role i zadania uczestników projektu oraz sposób przygotowania materiałów do opracowania na temat zwalczania i zapobiegania przestępczości wśród nieletnich. Beneficjenci otrzymali: mapy, rozmówki polsko/angielskie, słowniki, przewodniki, materiały ze słownictwem specjalistycznym. Po odbyciu przygotowania kulturowo – językowego, policjanci udali się na spotkanie z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy – insp. Wiesławem Domańskim.

Spotkanie

Spotkanie

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji – insp. Wiesław Domański podzielił się z uczestnikami swoimi wrażeniami na temat stażu odbytego w Grecji w ramach wymiany doświadczeń, jednocześnie podkreślając iż wymiana wiedzy powinna przebiegać dwukierunkowo. Na zakończenie życzył funkcjonariuszom szerokiej drogi i efektywnej nauki.
Ostatnim punktem programu była próbna jazda mikrobusem pod nadzorem pracowników Wydziału Transportu KWP w Bydgoszczy. Testy z jazdy, uczestnicy zaliczyli bezproblemowo.

Izabela Adamczak – Garstecka

Zespół ds. Funduszy Europejskich

KWP w Bydgoszczy

 

 

 

 

 

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony