Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE

Nasze wrażenia z Estonii

Data publikacji 18.09.2015
NASZE WRAŻENIA Z POBYTU W PÄRNU W ESTONII

Dzięki współpracy KWP w Bydgoszczy i KWP we Wrocławiu mieliśmy możliwość uczestniczenia w wymianie doświadczeń z policjantami Republiki Estońskiej w ramach projektu „Leonardo da Vinci – Uczenie się przez całe życie”. Już od pierwszego dnia pobytu byliśmy pod dużym wrażeniem kultury osobistej i przestrzegania przepisów (szczególnie w ruchu drogowym) przez Estończyków. Zostaliśmy bardzo miło i ciepło przyjęci przez tamtejszych policjantów, którzy szczegółowo zapoznali nas z przepisami i rozwiązaniami prawnymi przyjętymi w Estonii. Są one bardzo interesujące i ciekawe, jednak trudne do wprowadzenia w polskich realiach.
Ogromne wrażenie zrobiła także na nas baza logistyczna i informatyczna Estońskiej Policji, a także osiąganie wysokich wyników przy zmniejszającej się z roku na rok liczbie policjantów oraz wysoki, bo 80% poziom zaufania społecznego do Policji. „Męskiej” części uczestników naszej delegacji szczególnie podobało się to, iż w Estońskiej Policji pracuje stosunkowo dużo kobiet – ok. 40%.

kom. Justyna Pitera
Komenda Powiatowa Policji w Złotoryi
asp. Piotr Herkt
Komenda Powiatowa Policji w Głogowie

Wymiana w Estonii rozpoczęła się od wizyty w siedzibie Policji Zachodniego Rejonu Estonii, mieszczącej się w Pärnu. W pierwszym dniu wizyty nasza delegacja została zapoznana ze strukturą estońskiej policji i jej powiązaniami z innymi instytucjami zajmującymi się zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także z działaniami podejmowanymi przez policję na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.

DyplomDrugi dzień pobytu poświęcony był praktycznym zajęciom edukacyjnym realizowanym z młodzieżą szkolną na temat zasad bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów prawa. W ramach zajęć odbyliśmy wizytę w ośrodku prowadzonym przez policję w Paide, gdzie uczestniczyliśmy w turnieju dla młodzieży w wieku uczniów polskich gimnazjów. Organizatorzy turnieju zapewnili uczestnikom wiele zaskakujących konkurencji sportowych m.in rzut gumiakiem strażackim na odległość, ratowanie poparzonego chłopca, znajdującego się w stanie szoku. Za udział naszej delegacji w konkursie otrzymaliśmy od organizatorów wyróżnienie.

Trzeciego dnia zostaliśmy zapoznani z przepisami obowiązującymi w Estonii w zakresie postępowania z nieletnimi wchodzącymi w konflikt z prawem oraz wynikającymi z tego zasadami pracy policjantów z takimi osobami. Ponadto funkcjonariusze policji estońskiej przedstawili nam sposoby realizacji zadań w ramach prewencji kryminalnej przez Policję. Odbyliśmy wizytę w ośrodku resocjalizacyjno-wychowawczym dla młodzieży sprawiającej poważne kłopoty wychowawcze i wchodzącej w konflikt z prawem w stolicy Estonii – Tallinie. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób w Estonii podejmuje się działalność resocjalizacyjną i zwiedziliśmy placówkę dla „trudnej młodzieży”.

Podczas ostatniego dnia naszego pobytu w Estonii zostaliśmy zapoznani z systemem szkolnictwa policyjnego i zwiedziliśmy szkołę kadetów estońskiej policji w miejscowości Paikuse, niedaleko Pärnu. Uczestniczyliśmy w uroczystości zakończenia kursu, na której był obecny estoński Minister Spraw Wewnętrznych. Spotkaliśmy się z grupą policjantów z Gruzji, odbywających szkolenie w Estonii w ramach programu Unii Europejskiej.

Nasza wyprawa do Estonii pozwoliła nam nie tylko bliżej poznać metody pracy estońskiej policji w zakresie przeciwdziałania przestępczości i demoralizacji nieletnich i innych zjawisk patologii społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy domowej oraz z działalnością podejmowaną w ramach prewencji kryminalnej. Mieliśmy także możliwość zapoznania się z kulturą tego kraju. W wolnym czasie zwiedziliśmy miasto Pärnu, jego okolice i stolicę Estonii. Największe wrażenie wywarły na nas jednak nie wspaniałe zabytki Tallina, ale to co zastaliśmy na estońskich drogach. W tym kraju po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć tak zdyscyplinowanych kierowców, którzy wręcz idealnie przestrzegali zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności w zakresie dopuszczalnej prędkości i stosowania się do znaków drogowych. Dzięki temu po estońskich drogach jeździ się nie tylko bezpiecznie, ale i szybko. Na wielu odcinkach dróg dozwolone jest poruszanie się z prędkością 100 km/h.

st. asp. Marek Kolinski
Wydział Prewencji
KWP w Bydgoszczy

Zadziwiające jest to, że estońska Szkoła Policji nie jest - w przeciwieństwie do naszych Szkół w żaden sposób odgrodzona murem czy też płotem od reszty miasta. Po placach, trawnikach, chodnikach wraz z kadetami, słuchaczami Szkoły chodzą dzieci w drodze do i z Gimnazjum, matki z wózkami i inni cywile. Podyktowane jest to prawdopodobnie dużym zaufaniem jakim społeczeństwo darzy Estońską Policję. Estońscy policjanci pokazywani są w gazetach wraz z rodzinami, do wglądu jest ich adres zamieszkania.

Program szkolenia estońskich policjantów różni się nieco od naszego. Największa różnica dotyczy egzaminu końcowego. W naszych Szkołach słuchacze egzamin zdają w Szkole, w Estonii słuchacze egzaminowani są w praktyczny sposób przez starszych stażem policjantów w jednostce terenowej Policji, w której mają zacząć służbę.

Mieliśmy przyjemność brać udział w uroczystym zakończeniu szkolenia przez słuchaczy w tamtejszej Szkole. Urzekło mnie to, że każdy ze słuchaczy otrzymuje oprócz dyplomu, świadectwa ukończenia Szkoły - kwiat. Cała aula, w której przeprowadzone było zakończenie kursu była kolorowa od kwiatów.

Styl pracy estońskiej policji zbliżony jest do amerykańskiego. Mam tu na myśli usytuowanie biur. Jest jeden wielki hol, każdy widzi każdego, komendant-prefekt ma biuro z przeszklonych ścian i jest tym samym "bardziej" dostępny dla podwładnych.

nadkom. Rafał Fortuński
Zakład Prawa
Szkoła Policji w Słupsku


Estonia to bardzo nowoczesny kraj, który w pełni wykorzystuje swoje członkostwo w UE. Ludzie tam są przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców, są niezwykle uczynni i opiekuńczy. Wizyta w Estonii utwierdziła nas w przekonaniu, że estońska Policja bardzo poważnie podchodzi do przestępczości nieletnich. Poznaliśmy jej rozmiary oraz metody jakimi posługują się w celu ograniczenia tego problemu. Estończycy stosują nieco inne rozwiązania, np. nie mają Sądu Rodzinnego. W sprawie nieletniego przestępcy decyduje trzyosobowa komisja. Pozwala to lepiej zdiagnozować nieletniego a co za tym idzie lepiej dobrać środki wychowawcze i poprawcze.

Wydaje się, że estońska Policja oprócz działań prewencyjnych stawia mimo wszystko na surowe kary. Stwierdziliśmy tak gdy dowiedzieliśmy się o mandatach nakładanych m.in. na piratów drogowych.
Ogromne wrażenie wywarła na nas wizyta w Tallinie. Stolica tego małego kraju jest przepiękna. Jej walory docenili także liczni turyści z całej Europy.

st. sierż. Piotr Loba
Komisariat Policji w Chełmży


W maju 2008 roku zostałam zakwalifikowana do projektu „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE”. Pierwsza rzecz, która mnie zaskoczyła to sama Estonia. Nie myślałam, że jest to tak piękny kraj z tyloma zabytkami. Przepiękna stolica Tallin, którą mogę porównać do czeskiej stolicy Pragi. Równie urokliwe uliczki, kamienice, mury obronne, handlarze obnośni z czasów historycznych. To wszystko sprawiało, że czułam się jakbym przeniosła się w inna epokę. A ponadto porządek i czystość. Podobnie w miejscowości, w której byliśmy zakwaterowani Pärnu, która jest letnią stolicą Estonii. Urzekała ciszą, spokojem i przepiękną promenadą, którą chętnie odwiedzaliśmy po popołudniowych zajęciach. Ciekawym zjawiskiem były również białe noce, które sprzyjały nocnym wycieczkom po mieście.

W Komendzie Policji w Pärnu, poznawaliśmy specyfikę pracy tamtejszej policji. Należy podkreślić, iż policjanci przygotowali się do spotkań profesjonalnie i starali się nam pokazać z jak najlepszej strony. Bardzo ciekawe rozwiązania jeśli chodzi o bazę informatyczną, do której podłączone są wszystkie urzędy, co bardzo ułatwia przesył informacji pomiędzy instytucjami i samymi obywatelami. Ciekawym przedsięwzięciem były zorganizowane dla młodzieży zajęcia sportowo – edukacyjne przygotowane prze Policję, Czerwony Krzyż, Wodne Pogotowie Ratunkowe. Polegały one na rozwiązywaniu prze młodzież szeregu zadań z pierwszej pomocy, bezpiecznych zachowań na drodze, wodzie oraz sprawności fizycznej: biegi, rzucanie kaloszem.
Jednym słowem pobyt w Estonii był fascynującym przeżyciem, które pozwoliło mi poznać zarówno pracę Policji Estońskiej jak i umożliwiło obejrzenie ciekawego zakątka w północno – wschodniej Europie. Z przyjemnością pojadę tam jeszcze raz.

sierż. Monika Hermann
Komenda Miejska Policji
w Bydgoszczy
____________________________________________________________________________
opracowała:
Izabela Adamczak-Garstecka
Zespoł ds. Funduszy Europejskich KWP w Bydgoszczy

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony