Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE

Nasze wrażenia z Finlandii

Data publikacji 18.09.2015

Dzięki udziałowi w projekcie "Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży STOPVIOLENCE" miałem możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy Policji fińskiej, zwłaszcza w obszarze zapobiegania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich. Wyjazd do Finlandii związany był z licznymi przygotowaniami, zarówno językowymi, merytorycznymi, jak i logistycznymi. Sama podróż do Finlandii, bardzo daleka i męcząca, była przygodą i świetną integracją grupy, która w zasadzie w ogóle się nie znała. Po przyjeździe do Tampere, gdzie "stacjonowaliśmy" nasza ósemka była już całkiem fajnie zgraną paczką.
Finowie przyjęli nas bardzo gościnnie i przyjaźnie. Muszę podkreślić, że każdego dnia niezwykle solidnie realizowali punkt po punkcie harmonogram naszego pobytu. Dzięki temu otrzymaliśmy bardzo dużo cennych informacji na temat pracy Policji fińskiej zwłaszcza w obszarze problematyki przestępczości nieletnich. W czasie wszystkich zajęć i spotkań uporczywie dopytywaliśmy o różne szczegóły związane z pracą.

Nasi gospodarze zadbali także o różne atrakcje, pokazując nam najciekawsze miejsca Tampere. Muszę przyznać, że Finlandią jestem zauroczony. To piękny kraj, zatopiony w lasach. Ponadto, jeziora są praktycznie wszędzie. Wszechobecna czystość i porządek były szokujące.

To co bardzo mi się spodobało w kulturze fińskiej, to poszanowanie prawa, zwłaszcza dot. ruchu drogowego. Pomimo, że Finowie mają świetne, szerokie drogi - jazda autem odbywa się powoli ale bardzo płynnie. Również piesi bardzo przestrzegają prawa i nawet w środku nocy stoją na przejściu dla pieszych, gdy zapalone jest czerwone światło. Być może poszanowanie prawa to efekt między innymi bardzo wysokich mandatów.

Mój pobyt w Finlandii i udział w projekcie będę wspominał bardzo pozytywnie. Całe przedsięwzięcie było dla mnie niesamowitym przeżyciem, zarówno zawodowym jak i osobistym.

podinsp. Adam Skrzypek
Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu
_________________________________________________________________________________________________

Przygotowany program był ściśle realizowany, dzięki czemu sporządzenie opracowania poznanych rozwiązań, w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości wśród nieletnich, nie będzie stanowiło żadnego problemu.
Zapewniono nam wiele atrakcji pozaprogramowych. Umożliwiono korzystanie z sauny i siłowni, znajdujących się na terenie komisariatu, zorganizowano wycieczkę po Tampere z przewodnikiem. Wielkie emocji budziła przejażdżka policyjną łodzią motorową po jeziorze, gdzie każdy z uczestników wymiany mógł zasiąść za sterami.
Finlandia jest bardzo malowniczym krajem, znaczną część kraju stanowią lasy i jeziora. Nie sposób nie zauważyć, że Finowie bardzo dbają o przyrodę. Wszędzie panuje ład i porządek, trudno na ulicy znaleźć chociażby niedopałek papierosa.
Pobyt w Finlandii pozostanie dla mnie niezapomnianym przeżyciem.


mł. asp. Karol Woźny
KP Bydgoszcz - Śródmieście
_________________________________________________________________________________________________

Projekt „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – STOP VIOLENCE” zakładał przygotowanie wymiany doświadczeń dla 22 pracowników cywilnych/policjantów reprezentujących Komendę Główną Policji, Szkołę Policji w Słupsku, Komendy Wojewódzkie Policji: w Bydgoszczy i Wrocławiu, w ramach której policjanci mieli okazję zapoznać się m.in. z europejskimi rozwiązaniami na rzecz przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich. Wymiana zorganizowana została w trzech krajach Unii Europejskiej: Estonii, Finlandii i Niemczech.

Celem projektu jest przygotowanie opracowania zawierającego opis wszystkich poznanych u partnerów zagranicznych rozwiązań w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości wśród nieletnich, ze szczególnym uwzględnieniem zachowań agresywnych. Ponadto wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz działanie na rzecz podnoszenia jakości kształcenia zawodowego i ustawicznego.

Ja reprezentowałam Szkołę Policji w Słupsku. Zakwaterowanie zapewniono nam w Tampere (w trzecim co do wielkości mieście w Finlandii) w hotelu „Mango”. W pierwszym dniu tj. 8 września 2008 roku, po serdecznym przywitaniu przez przedstawicieli Policji fińskiej, poznaliśmy strukturę tamtejszej Policji, jak również główne obszary jej działania. Oprowadzono nas po Departamencie Policji w Tampere. Kolejne wizyty miały miejsce w placówce interwencyjnej, prokuraturze, gdzie ciekawym doświadczeniem była możliwość uczestniczenia w rozprawie, ośrodku wsparcia rodziny - „Metsola”. Zapoznano nas z zadaniami Policji, w szczególności z przepisami obowiązującymi w Finlandii w zakresie postępowania z nieletnimi wchodzącymi w konflikt z prawem oraz wynikającymi z tego zasadami pracy policjantów z takimi osobami, a także współpracą Policji z placówkami opiekuńczymi. Ponadto poznaliśmy zadania ośrodków młodzieży, dowiedzieliśmy się na czym polega praca szkolnego kuratora i pracownika socjalnego. Dla mnie bardzo ważna była wizyta w Wyższej Szkole Policji, jedynym w Finlandii ośrodku kształcenia policjantów, dzięki niej wiem jak szkoła ta funkcjonuje, jak przebiegają kursy w niej prowadzone i na czym polega doskonalenie zawodowe policjantów. Warto podkreślić, że szkolenie zawodowe podstawowe trwa 2,5 roku, w trakcie którego słuchacz odbywa kilkumiesięczne praktyki w terenie. Dodatkową atrakcją była wizyta w Muzeum Policji, a największą frajdą rejs łódką policyjną, gdzie przez chwilę można było poczuć się jak policja wodna. Mieliśmy również możliwość odwiedzenia szkoły podstawowej i gimnazjum, a także zapoznania się z działalnością edukacyjną policjantów.

Oficjalne zakończenie wizyty odbyło się w dniu 12 września, w trakcie którego strona polska podziękowała ze miłe przyjęcie i wiele cennych informacji. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – STOP VIOLONCE ”.

mł. asp. Ewa Mieleszczuk
Wydział Metodyki Szkolenia
w Słupsku

_________________________________________________________________________________________________

W dniach 8-13 września br. odbył się jeden z trzech wyjazdów studyjnych związanych z projektem „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE” w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie – Program Leonardo da Vinci. Tym razem polscy policjanci mieli możliwość odbyć wizytę w Finlandii. Finlandia rozciąga się we wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Lasy zajmują tam 69% powierzchni. W 1995 roku Finlandia została przyjęta do Unii Europejskiej uzyskując dostęp do ogromnych środków na rozwój infrastruktury i restrukturyzację rolnictwa. Dziś Finlandia jest jednym z najbogatszych krajów świata.

Zgodnie z danymi z 2006 roku, Finlandia liczy 5276955 mieszkańców, w tym 97,7% ogółu stanowią obywatele fińscy. Jest to jeden z najsłabiej zaludnionych krajów w Europie. Na kilometr kwadratowy przypada zaledwie 16 mieszkańców. Najgęściej zaludniona jest południowa i południowo –zachodnia część, najrzadziej część północna. W miastach mieszka 61,0% ogółu ludności, przy czym miasta te są stosunkowo niewielkie. Powyżej 100 tys. ludności liczą tylko Helsinki (570 tys.), Tampere (210 tys.), Turku (178 tys.), Oulu (125 tys.), Espoo (229 tys.) i Vantaa (184 tys.).

Polscy policjanci przyjmowani byli przez kolegów z fińskiej policji w mieście Tampere. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto w kraju (liczy ponad 210 tys. ludności). W przeszłości było to centrum przemysłowe (ośrodek przemysłu włókienniczego), obecnie miasto postindustrialne z ciekawą architekturą. Jest znaczącym punktem komunikacyjnym, w którym krzyżują się drogi kolejowe, krajowe i wodne.

Tygodniowy pobyt w Finlandii był przez kolegów z fińskiej Policji zorganizowany w sposób profesjonalny, zapewniający nam uzyskanie pełnej wiedzy z zakresu zagadnień dotyczących strategicznych zadań policji w zapobieganiu przestępczości, przemocy wobec małoletnich, przyczyn aspołecznych zachowań i odpowiedzialności karnej za popełnione czyny oraz standardów współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości wśród dzieci i młodzieży. Policjanci z Tampere wykazali bardzo duże zaangażowanie w organizacji naszego pobytu w tym kraju. Dzięki nim mieliśmy możliwość zapoznania się z pracą Komendy Policji w Tampere, 2 posterunków policji w konkretnych rejonach tego miasta, Prokuratury Okręgowej w Tampere, uczestniczenia w postępowaniu prowadzonym wobec nieletnich sprawców czynów karalnych przed sądem, zwiedzenia Wyższej Szkoły Policji wraz z muzeum Policji, odwiedzenia międzynarodowego zespołu szkół dla dzieci i młodzieży oraz Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny. Osobiście w tajniki swojej pracy wprowadzali nas streetworker’s (pracownicy uliczni) oraz mediatorzy socjalni. Policjanci z posterunku rzecznego zapewnili nam możliwość sterowania policyjną łodzią motorową. Zorganizowano nam także wycieczkę po Tampere z przewodnikiem, jak również możliwość korzystania z sauny i siłowni. Komendant Policji w Tampere był bardzo zainteresowany naszym pobytem i wykazał olbrzymie zaangażowanie w organizację zajęć dla nas. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Komendantem Głównym Policji Finlandii.

Tydzień w Finlandii był pełen atrakcji i wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci każdego z uczestników polskiej policji. Koleżeńskość, życzliwość, chęć spędzania wspólnie czasu oraz wielka uczynność ze strony fińskich kolegów z Tampere to tylko niektóre cechy które należy wymienić. Należy podkreślić, że Finlandia jest niezwykle pięknym krajem, gdzie na pierwszym miejscu widoczne są lasy i jeziora. Troska Finów o czystość powietrza, przyrody jest widoczna wszędzie – w miastach na ulicach, jak i w lesie.

Pobyt w Finlandii był dla mnie wielkim wyzwaniem, ale przede wszystkim niesamowitym przeżyciem zawodowym i osobistym. Z całą pewnością i wielkim sentymentem będę wracała często myślami do pobytu w tak uroczym kraju, ludzi otwartych serc i umysłów, przyjaźnie nastawionych do Polaków, jak również do czasu spędzonego wspólnie ze wspaniałymi polskimi policjantami.


podinsp. Mariola Gosławska
Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji

_________________________________________________________________________________________________

Swoje wspomnienia o pobycie w Tampere rozpocznę od porównania:
Powierzchnia Finlandii – 338 145 km kw., ludność – 5 313 026
Powierzchnia Polski - 322 575 km kw., ludność – 38 136 000
I to...
Gęstość zaludnienia – u nas – 122 osób/km kw.; w Finlandii – 15,5 osób na km kw.


Widać „gołym okiem”, że przy prawie tej samej powierzchni, mamy 7 krotnie więcej ludności i 8-krotnie większą gęstość zaludnienia. A to już „robi wielką różnicę”. Przytoczyłam najbardziej oczywiste różnice, podstawowe, wiedząc, że jest ich o wiele więcej, a im więcej czytałam o tym „dalekim” kraju jakim jest Finlandia, tym więcej zauważałam rzeczy, które różnią nasze kraje.

 
Dlatego bardzo ciekawa byłam, jak wyglądają rozwiązania prawne dotyczące przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich? To pytanie aż do wyjazdu w ramach projektu „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – STOPVIOLENCE” nie dawało mi spokoju.

Wszystko zaczęło się w Bydgoszczy. Osoby, których nie znałam i wspólna, długa podróż, która nie okazała się wcale długa, ponieważ każdy miał coś do powiedzenia o sobie, o tym, czym się na co dzień zajmuje i w jaki sposób rozwiązuje problemy związane z młodzieżą. Wymiana doświadczeń rozpoczęła się już na początku podróży, przerywana postojem na „małe co nieco” (trzeba było spróbować narodowych specjałów kuchni narodowych krajów, przez które przejeżdżaliśmy).

Zmęczeni, ale i ciekawi następnych dni dotarliśmy na miejsce, do Tampere – największego centrum przemysłowego Finlandii i największego miasta w głębi Skandynawii. Przywitał nas „opiekun” naszej grupy – oczywiście policjant, wraz z kolegą z patrolu (pierwszy raz w życiu spotkałam osobę, która przez cały czas była uśmiechnięta). Od razu przypadliśmy sobie do gustu i różnice językowe przestały grać jakiekolwiek znaczenie. Omówiliśmy rozkład całego tygodnia – tematy zajęć, godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć, a na koniec obejrzeliśmy radiowóz i sprzęt jakim dysponuje fińska policja. Oczywiście zajęcia były obowiązkowe. Po pierwszym dniu, pełni wrażeń i bardzo zmęczeni poszliśmy spać.

Następne dni spędzaliśmy bardzo intensywnie dzieląc czas na zajęcia, które były przeprowadzone z jak największym profesjonalizmem, i na czas zwiedzania tego wszystkiego, co warte w Finlandii obejrzenia (co oczywiście nie udało nam się ze względu na powierzchnię kraju i czas). Nie było łatwo. Naszym głównym celem było zdobycie jak największej wiedzy z zakresu zapobiegania niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży, i realizowaliśmy ten cel z wielkim zaangażowaniem i energią. Zadawaliśmy bardzo wiele pytań, nawiązując do rozwiązań przyjętych w Polsce. W czasie wolnym dyskutowaliśmy na temat poznanych rozwiązań prawnych w zakresie nieletnich oraz zwiedzaliśmy okolicę. Wszechobecna zieleń i porządek panujący wszędzie zachwyciły nas wszystkich. Nie tylko to, ale również - dwie sauny w budynku komendy, wielka sala do gry w piłkę i siłownia wyposażona w najnowszy sprzęt do ćwiczeń były dla nas miłym zaskoczeniem.

Pobyt w Finlandii oraz związane z wyjazdem przeżycia pozostaną w mojej pamięci na bardzo długi czas. Zebrane doświadczenia zapewne pomogą nam lepiej zapobiegać niedostosowaniu społecznemu dzieci i młodzieży. Kończąc stwierdzam, że chciałabym jeszcze tam wrócić, aby odwiedzić osoby, które poznałam, i zwiedzić to, czego nie zdążyłam poznać.

sierż. Barbara Biestek
Komenda Powiatowa Policji
w Wąbrzeźnie

_________________________________________________________________________________________________
Wszystko było zorganizowane na wysokim poziomie. Do tego nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń. W Finlandii zaskoczyli mnie sami ludzie. Są bardziej otwarci i mili niż wskazują na to rankingi sympatii obywateli UE. Są bardzo wysportowani. Każdy uprawia tam jakąś dyscyplinę sportową zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Baza treningowo – wypoczynkowa również stoi na wysokim poziomie. Tak naprawdę zaskoczyło mnie również to, że bez problemów można się porozumieć z każdym w języku angielskim, rzeczywiście Finowie są bardzo dobrze wyuczeni w kierunku języków obcych. Generalnie jestem bardzo zadowolony z wyjazdu i możliwości zapoznania się, choć przez króciutką chwilę z inną kulturą. Brakowało mi swojskiego podejścia ludzi do różnych spraw i polskiej spontaniczności. Odniosłem wrażenie, że w Finlandii najpierw musi coś być bardzo mocno przemyślane, a dopiero potem wykonane.


W Finlandii sprawcę poniżej lat 15 nie można ukarać przy pomocy Sądu Karnego, ale można na drodze cywilnej poprzez Sąd Cywilny. W Polsce można przez Sąd Cywilny ukarać jedynie rodziców dziecka, a w Finlandii cywilnie odpowiada sam sprawca. Musi wtedy zapłacić określone zadośćuczynienie pokrzywdzonemu. W Finlandii istnieje możliwość ukarania grzywną nieletniego który ma ukończone lat 15. Nieletni ponadto przy niektórych przestępstwach dostaje karę przymusowego wykonania konkretnych prac społecznych i to nieodwołalnie po zajęciach szkolnych. Jeśli tego nie wykona i nie zapłaci grzywny to kara nie przepada tylko po osiągnięciu pełnoletniości, może trafić do więzienia. System postępowania z nieletnim opiera się przede wszystkim na nieuchronności kary i dolegliwości finansowej. Co ciekawe w Finlandii się sprawdza. Wyjazd tak naprawdę uświadomił mi, że wiele jest jeszcze do usprawnienia w praktykach polskiej Policji.
Jestem szczęśliwy, że mogłem na tym wyjeździe współpracować z tak wspaniałymi policjantami i policjantkami.


Maksymilian Nowiński
Komisariat Policji Wrocław - Śródmieście
_______________________________________________________________________________________________________
W dniach 6-14 września 2008 r. uczestniczyłem w projekcie pn. „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE” w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Program Leonardo da Vinci. Celem przedsięwzięcia było zdobycie wiedzy na temat metod pracy fińskiej policji na polu zapobiegania przestępczości i demoralizacji nieletnich.

Nasza delegacja składająca się z ośmiu funkcjonariuszy została bardzo ciepło przyjęta przez fińskich policjantów. W mojej pamięci najdłużej pozostanie wspomnienie zapachu, a może i nawet smaku powietrza, które nawet w centrum miasta przywodzi na myśl tereny głębokich Borów Tucholskich. Rzeczywiście dbałość Finów o środowisko naturalne jest zaskakująca, a wynika z głębokiego, kulturowo zakorzenionego szacunku do ziemi i wszystkiego co na niej rośnie. Sami Finowie nie wyobrażają sobie weekendu bez wyjazdu za miasto. Prawie każda rodzina posiada działkę rekreacyjną lub łódź czy jacht, na których spędzają każdą wolną chwilę. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś powrócę do „Krainy Muminków”.

mł.asp. Sławomir Nowak
Komenda Miejska Policji
w Bydgoszczy
_______________________________________________________________________________________________________
opracowała:
Izabela Adamczak-Garstecka
Zespoł ds. Funduszy Europejskich KWP w Bydgoszczy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony