Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE

Nasze wrażenia z Niemiec

Data publikacji 18.09.2015
Zakończono wymianę doświadczeń na temat europejskich rozwiązań na rzecz przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich w ramach projektu „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – STOPVIOLENCE” realizowanego z Programu „Uczenie się przez całe życie – Leonardo da Vinci ze środków Komisji Europejskiej. Po powrocie do Polski, uczestnicy projektu przedstawili swoje spostrzeżenia i wrażenia z realizacji przedsięwzięcia:
 

Przedstawicielom Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz Landesamt fur Ausbildung, Fortbildung und Personalangelegenheiten der Polizei Nordrhein-Westfalen (Niemcy) z całą pewnością należą się serdeczne podziękowania oraz gratulacje po pierwsze za sam pomysł zaprojektowania takiego przedsięwzięcia, a po drugie za doskonałą organizację i merytoryczne przygotowanie do jego realizacji. Dzięki projektowi polscy policjanci każdego szczebla, zarówno zajmujący się praktyczną realizacją zagadnień związanych z postępowaniem w sprawach nieletnich, jak też funkcjonariusze koordynujący kompleksowe czynności policji w tym zakresie, mieli okazję spojrzenia na niezwykle istotną problematykę przeciwdziałania niedostosowaniu społecznemu dzieci i młodzieży przez pryzmat działań podejmowanych przez policję innych państw członkowskich UE.
Tygodniowy pobyt w Neuss umożliwił zapoznanie się z wieloma niezwykle ciekawymi inicjatywami adresowanymi do młodych ludzi, np. z procedurami stosowanymi przez niemieckich policjantów wobec nieletnich sprawców czynów karalnych, ze sposobem funkcjonowania urzędu do spraw dzieci i młodzieży (Jugendamt), a także z pracą streetworker'ów (pracowników socjalnych) współpracujących z policjantami prewencji kryminalnej na rzecz organizowania młodzieży czasu wolnego, a także z programami profilaktycznymi ukierunkowanymi na przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej. Zaprezentowane i szczegółowo omówione inicjatywy były przygotowane niezwykle starannie, a ich oryginalna forma pozwoliła wnioskować o ich dużej atrakcyjności dla adresatów, a w konsekwencji o znacznej skuteczności wspomnianych przedsięwzięć.

Króciutko podsumowując z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że przenikliwy chłód poranka w dniu wyjazdu nawet przez moment nie zapowiadał niezwykle ciepłej atmosfery życzliwości, w jakiej niemieccy policjanci dzielili się z nami swoją wiedzą podczas całego spotkania. Teraz z kolei nastał czas na podsumowanie wszystkich zgromadzonych treści (a jest ich naprawdę sporo) i spokojne przemyślenie, w jaki sposób skorzystać z mądrych, praktycznych i już sprawdzonych rozwiązań natury profilaktycznej wykorzystywanych przez policję Nadrenii Północnej Westfalii, które z całą pewności przyczynić się mogą do systematycznego podnoszenia efektywności działań podejmowanych przez polską policję w obszarze zapobiegania niedostosowaniu społecznemu dzieci i młodzieży.


kom. Marzena Kordaczuk-Wąs
ekspert Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki
Biura Prewencji Komendy Głównej Policji


Projekt Leonardo da Vinci pn. „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – stopviolence” pod tytułem Stop przemocy – zapobieganie i zwalczanie przestępczości wśród nieletnich, który odbył się w dniach od 15 do 19 września 2008 roku w Niemczech w Neuss, oceniam na możliwie najwyższym poziomie. Sama organizacja projektu przez KWP w Bydgoszczy jest profesjonalna i dopracowana do najmniejszych szczegółów co dla uczestników ma bardzo duże znaczenie. Treść projektu odnosi się do współczesnego problemu przestępczości dzieci i młodzieży z którym muszą sobie radzić kraje Unii Europejskiej.

W Niemczech mogliśmy zapoznać się z jednej strony z dużym problemem przestępczości wśród dzieci i młodzieży a z drugiej prewencją kryminalną dotyczącą nieletnich. Funkcjonowanie i sposób radzenia sobie z problemem przestępczości nieletnich w Niemczech jest organizacyjnie inny niż w Polsce. Np. w Niemczech jest Urząd ds. Dzieci i Młodzieży, prokurator do spraw młodzieży i prokurator ds. rodziny. Dlatego poznanie tych zasad i doświadczeń z zakresu prewencji kryminalnej jest nie do przecenienia. Realizacja projektu polegała nie tylko na przekazaniu teoretycznych informacji, ale przede wszystkim zagadnień praktycznych i umiejętnościowych. Bez wątpienia było to seminarium, które dostarczyło bardzo dużo wiedzy na temat zapobiegania przestępczości wśród dzieci i młodzieży, innowacyjnych rozwiązań, np. projektów z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole. Również mieliśmy okazję zapoznania się z programem resocjalizacji młodocianych przestępców z udziałem więźniów, którzy odbywają wieloletnią karę pozbawienia wolności. Odpowiednio wytypowany i przygotowany więzień spotyka się z młodocianym przestępcą na terenie więzienia i ukazuje mu ewentualną przyszłość jaka niechybnie może go spotkać, ale jednocześnie zmusza go do refleksji, która może uchronić go przed więzieniem.

Ogólnie wysoko oceniam projekt, który nie tylko przyczynił się do podwyższenia moich kwalifikacji zawodowych, ale i rozwoju osobistego. Szkoła Policji w Słupsku planuje organizację międzynarodowej konferencji z zagadnień prewencji kryminalnej, gdzie zostaną wykorzystane doświadczenia niemieckie z zakresu przeciwdziałania przestępczości nieletnich. Jednocześnie zdobyta wiedza będzie wykorzystywana w procesie dydaktycznym i w pracy zawodowej policjantów – szczególnie tych, którzy na co dzień zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą.

podinsp. dr Marek Stefański
Radca Szkoły Policji w Słupsku

Uważam, że projekt Leonardo da Vinci pn. Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE został przeprowadzony na wysokim poziomie, co przyczyniło się do podwyższenia moich kwalifikacji zawodowych i rozwoju osobistego.

W Niemczech mogliśmy zapoznać się z funkcjonowaniem i sposobem radzenia sobie z problemem przestępczości wśród dzieci i młodzieży. W trakcie realizacji projektu przekazane zostały informacje teoretyczne, jak również praktyczne i umiejętnościowe. Poznaliśmy innowacyjne rozwiązania, np. projekty z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole. Przedstawiony został bardzo interesujący program resocjalizacji młodocianych przestępców z udziałem więźniów, którzy odbywają wieloletnią karę pozbawienia wolności. Spotkania te są okazją do refleksji nad swoim życiem.

Niemcy potrafią bardzo dobrze rozplanować sobie pracę i dotrzymują terminów. Sposób radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów nieletnich jest w Niemczech inny niż w Polsce. Przykładem jest istnienie w Niemczech Urzędu ds. Dzieci i Młodzieży, prokuratora do spraw młodzieży i prokuratora ds. rodziny. Organizacja projektu jest profesjonalna. Zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w pracy zawodowej policjantów, szczególnie tych, którzy na co dzień zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą.

st.sierż. Dorota Zdunek
Komenda Powiatowa Policji
w Głogowie

W dniach od 13.09.2008 r. do 21.09.2008r. miałam możliwość uczestniczyć w projekcie pn. „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży STOPVIOLENCE”. Projekt wymiany został zorganizowany przez Zespół ds. Funduszy Europejskich Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Miejscowość, do której zostałam wytypowana to: Neuss w Nadrenii Północnej Westfalii w Niemczech. W sierpniu zorganizowano spotkanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, podczas którego zostałam zapoznana z kolegami i koleżankami, z którymi miałam wspólnie uczestniczyć w szkoleniu. W czasie spotkania dokonano również językowego i kulturowego przygotowania o Niemczech. Wręczono mapy, rozmówki polsko-niemieckie, słowniki, przewodniki, zestawienie słownictwa specjalistycznego i szczegółowo omówiono sprawy związane z samym wyjazdem (bilety, ubezpieczenie, środek transportu). Przedstawiono pytania diagnostyczne i szczegółowy plan zajęć na poszczególne dni pobytu.

Wybranie Niemiec jako partnera wymiany wydaje się bardzo trafne, gdyż społeczeństwo niemieckie jest otwarte, nowoczesne, posiada sprawdzone programy prewencyjne, z niektórych rozwiązań można korzystać, aby zapobiec i zwalczać przestępczość wśród nieletnich, ze szczególnym uwzględnieniem zachowań agresywnych. Na miejscu przydzielono nam opiekuna p. Manfreda Gerhards, który okazał się bardzo kompetentną i niezwykle opiekuńczą osobą, często poświęcając nam swój wolny czas.

Tygodniowy pobyt umożliwił zapoznanie się z rozwiązaniami w zakresie zwalczania przestępczości wśród dzieci i młodzieży oraz prewencją kryminalną dot. nieletnich. Ciekawym rozwiązaniem są: Jugendamt – Urząd ds. dzieci i młodzieży, program dot. agresji w szkole, pracy streetworkera' i program resocjalizacji nieletnich przestępców, którzy spotykają się z więźniami odbywającymi wieloletnie kary pozbawienia wolności oraz odbywający dożywotnią karę pozbawienia wolności. Więzień biorący udział w tym programie spotyka się z nieletnim w więzieniu i przedstawia mu wrażenia z autopsji oraz zmusza do refleksji, aby sam dokonał wyboru, jaką drogą chce podążać – czy chce odbywać karę w odosobnieniu, czy wybierze wolność.

Wykłady i teoria oraz rozwiązania praktyczne bardzo przybliżyły problematykę seminarium. Bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe osób przygotowujących i prowadzących, perfekcyjne przygotowanie naszego pobytu, bardzo dobre warunki lokalowe – w Centrum naukowo – badawczym, miła atmosfera, fantastyczni ludzie, wszystko to sprawiło, że pobyt będę wspominać bardzo ciepło i miło. Oceniając projekt „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE” w Neuss mogę przyznać jak najwyższą notę i oceniam go na najwyższym poziomie. Z całą pewnością doświadczenie tam zdobyte, należy wykorzystać w pracy zawodowej policjantów, zajmujących się na co dzień pracą z dziećmi i młodzieżą.

Przygotowany przez stronę polską program wymiany oraz Landesamt für Ausbildung Forbildung und Personalangelegenheiten der Polizei Nordhein-Westfalen/Bildungszentrum Neuss można uznać za bardzo profesjonalny. Jest mi niezmiernie miło, że mogłam brać w nim udział. Za co bardzo dziękuję.

mł. asp. Beata Oracz
Komenda Miejska Policji
w Toruniu
_______________________________________________________________________________________________________
 
W ramach projektu "Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży - STOPVIOLENCE" 22 funkcjonariuszy Policji uczestniczyło w wymianie doświadczeń na temat zapobiegania demoralizacji i przestępczości dzieci i młodzieży w trzech krajach Unii Europejskiej: Estonii, Finlandii i Niemczech.

Ja miałam zaszczyt znajdować się w grupie 6 osób, która uczestniczyła w dniach 13 - 21 września 2008 roku w wymianie w Landesamt für Ausbildung, Fortbildung und Personalangelegenheiten der Polizei Nordhein - Westfalen/Bildungszentrum w Neuss.
Tygodniowy pobyt w tej urokliwej miejscowości wspominam z wielką nostalgią. Mieszkaliśmy w centrum naukowo - wychowawczym w przytulnych jednoosobowych pokojach. Gospodarze poświęcali nam dużo swojego wolnego czasu. Po zajęciach spędzaliśmy wspólnie chwile na zwiedzaniu miejscowości Neuss i Düsseldorf.

Pobyt w Nadrenii Północnej Westfalii w Niemczech umożliwił mi zapoznanie się z procedurami stosowanymi przez niemieckich policjantów wobec nieletnich sprawców czynów karalnych. Na szczególną uwagę zasługuje zagadnienie dotyczące funkcjonowania Urzędu do spraw dzieci i młodzieży (Jugendamt) oraz praca streetworker'ów (pracowników socjalnych). Bardzo ciekawym doświadczeniem była wizyta w więzieniu oraz rozmowa z inicjatorem programu prewencyjnego "Rückspiegel". Powyższy projekt wywołał duże zainteresowanie z uwagi na to, że realizowany jest z udziałem więźniów i adresowany do młodocianego przestępcy.

Muszę przyznać, że organizacja wysyłająca i przyjmująca przygotowały program w sposób bardzo profesjonalny.
Gospodarze chcąc przekazać nam jak najwięcej wiedzy i własnych doświadczeń przygotowali bardzo bogaty w informację program zajęć. Ponadto każdy z uczestników został wyposażony w pakiety informacyjne w formie elektronicznej, które prezentowane były podczas wykładów. Otrzymaliśmy również liczne materiały dydaktyczne oraz projekty programów prewencyjnych. Teraz nastał czas refleksji i zastanowienia, które z przedstawionych programów i rozwiązań w zakresie zapobiegania i zwalczania zachowań aspołecznych wśród dzieci i młodzieży będzie można przenieść na grunt polski. Zdobyta podczas pobytu wiedza z całą pewnością będzie przekazana a następnie wykorzystana w procesie dydaktycznym i praktycznym przez policjantów zajmujących się problematyką nieletnich. 
 
 sierż. Joanna Wrzesińska
Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu
_______________________________________________________________________________________________________
 
opracowała:
Izabela Adamczak-Garstecka
Zespoł ds. Funduszy Europejskich KWP w Bydgoszczy

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony