Nasze wrażenia z Niemiec
Króciutko podsumowując z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że przenikliwy chłód poranka w dniu wyjazdu nawet przez moment nie zapowiadał niezwykle ciepłej atmosfery życzliwości, w jakiej niemieccy policjanci dzielili się z nami swoją wiedzą podczas całego spotkania. Teraz z kolei nastał czas na podsumowanie wszystkich zgromadzonych treści (a jest ich naprawdę sporo) i spokojne przemyślenie, w jaki sposób skorzystać z mądrych, praktycznych i już sprawdzonych rozwiązań natury profilaktycznej wykorzystywanych przez policję Nadrenii Północnej Westfalii, które z całą pewności przyczynić się mogą do systematycznego podnoszenia efektywności działań podejmowanych przez polską policję w obszarze zapobiegania niedostosowaniu społecznemu dzieci i młodzieży.
kom. Marzena Kordaczuk-Wąs
ekspert Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki
Biura Prewencji Komendy Głównej Policji
Projekt Leonardo da Vinci pn. „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – stopviolence” pod tytułem Stop przemocy – zapobieganie i zwalczanie przestępczości wśród nieletnich, który odbył się w dniach od 15 do 19 września 2008 roku w Niemczech w Neuss, oceniam na możliwie najwyższym poziomie. Sama organizacja projektu przez KWP w Bydgoszczy jest profesjonalna i dopracowana do najmniejszych szczegółów co dla uczestników ma bardzo duże znaczenie. Treść projektu odnosi się do współczesnego problemu przestępczości dzieci i młodzieży z którym muszą sobie radzić kraje Unii Europejskiej.
Ogólnie wysoko oceniam projekt, który nie tylko przyczynił się do podwyższenia moich kwalifikacji zawodowych, ale i rozwoju osobistego. Szkoła Policji w Słupsku planuje organizację międzynarodowej konferencji z zagadnień prewencji kryminalnej, gdzie zostaną wykorzystane doświadczenia niemieckie z zakresu przeciwdziałania przestępczości nieletnich. Jednocześnie zdobyta wiedza będzie wykorzystywana w procesie dydaktycznym i w pracy zawodowej policjantów – szczególnie tych, którzy na co dzień zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą.
Radca Szkoły Policji w Słupsku
W Niemczech mogliśmy zapoznać się z funkcjonowaniem i sposobem radzenia sobie z problemem przestępczości wśród dzieci i młodzieży. W trakcie realizacji projektu przekazane zostały informacje teoretyczne, jak również praktyczne i umiejętnościowe. Poznaliśmy innowacyjne rozwiązania, np. projekty z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole. Przedstawiony został bardzo interesujący program resocjalizacji młodocianych przestępców z udziałem więźniów, którzy odbywają wieloletnią karę pozbawienia wolności. Spotkania te są okazją do refleksji nad swoim życiem.
Niemcy potrafią bardzo dobrze rozplanować sobie pracę i dotrzymują terminów. Sposób radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów nieletnich jest w Niemczech inny niż w Polsce. Przykładem jest istnienie w Niemczech Urzędu ds. Dzieci i Młodzieży, prokuratora do spraw młodzieży i prokuratora ds. rodziny. Organizacja projektu jest profesjonalna. Zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w pracy zawodowej policjantów, szczególnie tych, którzy na co dzień zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą.
Komenda Powiatowa Policji
w Głogowie
mł. asp. Beata Oracz
Komenda Miejska Policji
w Toruniu
_______________________________________________________________________________________________________
Ja miałam zaszczyt znajdować się w grupie 6 osób, która uczestniczyła w dniach 13 - 21 września 2008 roku w wymianie w Landesamt für Ausbildung, Fortbildung und Personalangelegenheiten der Polizei Nordhein - Westfalen/Bildungszentrum w Neuss.
Tygodniowy pobyt w tej urokliwej miejscowości wspominam z wielką nostalgią. Mieszkaliśmy w centrum naukowo - wychowawczym w przytulnych jednoosobowych pokojach. Gospodarze poświęcali nam dużo swojego wolnego czasu. Po zajęciach spędzaliśmy wspólnie chwile na zwiedzaniu miejscowości Neuss i Düsseldorf.
Pobyt w Nadrenii Północnej Westfalii w Niemczech umożliwił mi zapoznanie się z procedurami stosowanymi przez niemieckich policjantów wobec nieletnich sprawców czynów karalnych. Na szczególną uwagę zasługuje zagadnienie dotyczące funkcjonowania Urzędu do spraw dzieci i młodzieży (Jugendamt) oraz praca streetworker'ów (pracowników socjalnych). Bardzo ciekawym doświadczeniem była wizyta w więzieniu oraz rozmowa z inicjatorem programu prewencyjnego "Rückspiegel". Powyższy projekt wywołał duże zainteresowanie z uwagi na to, że realizowany jest z udziałem więźniów i adresowany do młodocianego przestępcy.
Muszę przyznać, że organizacja wysyłająca i przyjmująca przygotowały program w sposób bardzo profesjonalny.
Gospodarze chcąc przekazać nam jak najwięcej wiedzy i własnych doświadczeń przygotowali bardzo bogaty w informację program zajęć. Ponadto każdy z uczestników został wyposażony w pakiety informacyjne w formie elektronicznej, które prezentowane były podczas wykładów. Otrzymaliśmy również liczne materiały dydaktyczne oraz projekty programów prewencyjnych. Teraz nastał czas refleksji i zastanowienia, które z przedstawionych programów i rozwiązań w zakresie zapobiegania i zwalczania zachowań aspołecznych wśród dzieci i młodzieży będzie można przenieść na grunt polski. Zdobyta podczas pobytu wiedza z całą pewnością będzie przekazana a następnie wykorzystana w procesie dydaktycznym i praktycznym przez policjantów zajmujących się problematyką nieletnich.
sierż. Joanna Wrzesińska
Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu
Autor:
Publikacja: