Debata z uczniami szkoły przeciw agresji w Gnimnazjum nr 3 w Żninie
Z inicjatywy dyrektora Gimnazjum nr 3 w Żninie, P. Jacka Pietraszko, odbyła się debata z uczniami szkoły na temat negatywnych zjawisk wśród młodzieży. Moderatorem spotkania był asp. szt. Marek Kolinski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, któremu towarzyszył aspirant Robert Wróblewski z Komendy Powiatowej Policji w Żninie.
Przed spotkaniem uczniowie omawiali tematy związane z przemocą, np. „Jakie są przyczyny agresji?”, „Skutki zachowań agresywnych”, „Jak pomóc ofiarom przemocy?” oraz przygotować plakaty lub transparenty. Wstępem do debaty był film pt: „Czy to musiało się tak skończyć?”, w którym rówieśnik z błahego powodu bije swojego kolegę, powodując jego śmierć. „Gapie”, którymi byli koledzy pokrzywdzonego, nie reagują i nie potrafią przyznać w czasie czynności prowadzonych przez Policję, że widzieli to zdarzenie i nic nie zrobili. Potem organizują „czarny marsz” na znak protestu przeciw przemocy.
Podczas rozmowy uczniowie zauważyli, że jedną z najpoważniejszych przyczyn agresji są złe wzorce z domu rodzinnego. Zastanawiali się także, czym można zastąpić agresywne zachowania. W tym aspekcie z pomocą uczniom wychodzą żnińskie władze samorządowe, które starają się zapewnić jak najwięcej miejsc do spędzania wolnego czasu dla młodzieży, jak stadiony „Orliki” czy skateparki, a ze strony nauczycieli to polekcyjne zajęcia dodatkowe. Kurator wyjaśniała kwestie odpowiedzialności młodych ludzi przed wymiarem sprawiedliwości, a psycholog tłumaczył skąd młodzi ludzie mogą otrzymać pomoc. Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji nadkom. Dariusz Biskup mówił nie tylko o tym kim jest podżegacz, który swoimi słowami zachęca do przestępstwa i ponosi za to odpowiedzialność. Wyjaśnił też tym uczestnikom debaty, którzy obawiali się represji jako ewentualni świadkowie, że ten kto wywiera wpływ na świadka podlega surowej karze i może zostać natychmiast aresztowany.
Goście oraz grono pedagogiczne wyraziło chęć współpracy z Policją, poprzez spotkania z młodzieżą gimnazjalną podczas godzin wychowawczych. Uczniowie uczestniczący w debacie mieli możliwość poznania policjantów z zupełnie innej perspektywy, nie tylko jako budzących niechęć stróżów prawa, ale jako osoby niosące pomoc w trudnych sytuacjach.
Spotkanie stanowiło jeden z elementów wdrażania przedsięwzięcia realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy pod nazwą „Termomodernizacji elewacji budynków od strony Placu Wolności z wymianą stolarki oraz docieplenie dachów wraz z wymianą pokrycia na budynku KPP w Żninie” finansowanego z „Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego” w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013”. W ramach projektu przewidziano także działania wobec środowiska społecznego, których efektem była opisana debata.
Izabela Budna - Zespół Funduzy Europejskich
asp. szt. Marek Kolinski - Wydział Prewencji
Autor:
Publikacja: