Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wdrożenie nowoczesnej platformy teleinformatycznej dla zarządzania bezpieczeństwem publicznym poprzez budowę regionalnego centrum zarządzania sieciami i przetwarzania danych KWP w Bydgoszczy

Podsumowanie realizacji projektu

Data publikacji 18.09.2015

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy zakończyła realizację przedsięwzięcia pn. „Wdrożenie nowoczesnej platformy teleinformatycznej dla zarządzania bezpieczeństwem publicznym poprzez budowę regionalnego centrum zarządzania sieciami i przetwarzania danych w KWP w Bydgoszczy wraz z infrastrukturą techniczną chroniącą lokalne styki z siecią publiczną Internet”.

Policja

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy zakończyła realizację przedsięwzięcia pn. „Wdrożenie nowoczesnej platformy teleinformatycznej dla zarządzania bezpieczeństwem publicznym poprzez budowę regionalnego centrum zarządzania sieciami i przetwarzania danych w KWP w Bydgoszczy wraz z infrastrukturą techniczną chroniącą lokalne styki z siecią publiczną Internet” realizowanego w ramach działania 4.1 Rozwój infrastruktury ICT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 - 2013. Całkowity koszt zadania wyniósł: 2.582.891,38 zł, z tego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 1.937.168,50 zł.

Przedmiotem projektu było uruchomienie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy profesjonalnego regionalnego centrum zarządzania sieciami teleinformatycznymi Policji wraz z centralnym punktem przetwarzania danych informatycznych służących do zapewnienia wysokiego poziomu zarządzania bezpieczeństwem publicznym oraz uruchomienie opartej o urządzenia UTM nowoczesnej platformy sprzętowej zapewniającej wysokie bezpieczeństwo w ruchu internetowym generowanym pomiędzy społeczeństwem a Policją. W ramach planowanego centrum zarządzania sieciami i przetwarzania danych została utworzona nowoczesna serwerownia wraz z potrzebną do jej funkcjonowania infrastrukturą techniczną. Umiejscowienie serwerowni w KWP w Bydgoszczy wynika bezpośrednio z nadzorczych i zarządczych funkcji regionalnego węzła teleinformatycznego. Zakres prac obejmował prace adaptacyjno-budowlane pomieszczeń i wykonanie podłogi technicznej a następnie instalacje 14 szaf IT i połączenie ich z infrastrukturą teleinformatyczną budynku. Serwerownia została wyposażona w klimatyzację opartą na układach wykorzystujących chłodzenie wodą lodową oraz wyposażona w ekologiczną funkcję freecoolingu. Równolegle zostały przeprowadzone prace adaptacyjno-modernizacyjne przyłącza elektroenergetycznego budynku oraz modernizacja i rozbudowa układu podtrzymania zasilania serwerowni. Uruchomiono sieci urządzeń zabezpieczających połączenia internetowe pomiędzy Policją a społeczeństwem opartych o sprzęt UTM tzn. wielofunkcyjne urządzenia sprzętowe zabezpieczające styk sieci firmowych z Internetem.

Głównym celem projektu była budowa infrastruktury (bazy) zapewniającej optymalne wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w Kujawsko-Pomorskiej Policji.

Celami dodatkowymi:
  • poprawa wydajności oraz bezpieczeństwa pracy urządzeń teleinformatycznych;
  • usprawnienie procesu zarządzania sieciami i systemami teleinformatycznymi;
  • zwiększenie bezpieczeństwa przesyłania i przetwarzania informacji elektronicznych.

W wyniku realizacji projektu osiągnięto zakładane wskaźniki celu:
a/ wskaźniki produktu:

  • liczba wybudowanych centrów zarządzania sieciami regionalnymi/lokalnymi – 1 szt.
  • liczba jednostek objętych wsparciem – 20 szt. (KWP w Bydgoszczy + 19 KPP/KMP woj. kujawsko-pomorskiego)

b/ wskaźniki rezultatu:

  • liczba jednostek korzystających z utworzonych aplikacji i usług teleinformatycznych - 20 szt. (KWP w Bydgoszczy + 19 KPP/KMP woj. kujawsko-pomorskiego)

Budowa serwerowni jako centrum zarządzania systemami teleinformatycznymi pozwoliła w jednym miejscu ulokować wszystkie eksploatowane systemy, zapewniając jednolite środowisko pracy i przyczyniając się do właściwego oraz wydajniejszego wykorzystania uruchomionych systemów. Centralizacja zarządzania, zapewnienie jednolitego i optymalnego środowiska pracy zwiększa niezawodność oraz wydajność systemów, wpływa na usprawnienie zarządzania zasobami Policji oraz przekłada się bezpośrednio na wyższy standard obsługi społeczeństwa. Na poprawę jakości pracy Policji i co za tym idzie zapewnienie właściwej interakcji w kontaktach obywatel – Policja wpływa również zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa e-usług. Przełamanie jednego z czynników hamujących taką komunikację, jakim jest niskie poczucie bezpieczeństwa dla przesyłanej i przetwarzanej w Policji informacji elektronicznej, nie tylko eliminuje wykluczenia wynikające np. z niepełnosprawności czy lokalizacji w obszarach peryferyjnych województwa, ale również wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i przyczynia się do wzbogacenia oferty i podniesienia jakości tychże usług. Zastosowanie sieci urządzeń w technologii UTM, w pełni gwarantuje właściwe zapewnienie standardu bezpieczeństwa e-usług w KWP w Bydgoszczy.

Projekt był realizowany w okresie od 01.04.2010 do 31.12.2011 roku.

Izabela Adamczak – Garstecka
Sekcja Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych
KWP w Bydgoszczy

 

Autor:
Publikacja:

  • Ryc. 1. System zasilania awaryjnego
    Ryc. 1. System zasilania awaryjnego
  • Ryc. 2. Autostart agregatu prądotwórczego
    Ryc. 2. Autostart agregatu prądotwórczego
  • Ryc. 3 Urządzenia systemu klimatyzacji
    Ryc. 3 Urządzenia systemu klimatyzacji
  • Ryc. 4 Urządzenia systemu klimatyzacji
    Ryc. 4 Urządzenia systemu klimatyzacji
  • Ryc. 5 Pomieszczenie serwerowni
    Ryc. 5 Pomieszczenie serwerowni
  • Ryc. 6. szafy IT
    Ryc. 6. szafy IT
  • Ryc. 7. Rozdzielnia elektryczna
    Ryc. 7. Rozdzielnia elektryczna
  • Ryc. 8. Centralka systemu p-poż.
    Ryc. 8. Centralka systemu p-poż.
  • Ryc. 9. Stacja transformatorowa przyłącza elektroenergetycznego
    Ryc. 9. Stacja transformatorowa przyłącza elektroenergetycznego
Powrót na górę strony