Archiwum aktualności do 2015 roku

Staż policjantów z Irlandii w woj. kujawsko-pomorskim

Data publikacji 18.09.2015

W dniach od 20 do 31.07.2015 roku na zaplanowanym stażu w ramach programu Placement Programme w województwie kujawsko-pomorskim przebywało dwóch funkcjonariuszy Policji irlandzkiej John Whyte i Tomasz Białkowski – policjant polskiego pochodzenia.

W dniach od 20 do 31.07.2015 roku na zaplanowanym stażu w ramach programu „Placement Programme’’ w województwie kujawsko-pomorskim przebywało dwóch funkcjonariuszy Policji irlandzkiej John Whyte i Tomasz Białkowski – policjant polskiego pochodzenia. John mieszka i pracuje w zachodniej części Irlandii w mieście Galway, natomiast Tomek w Dublinie. Obaj specjalizują się w prewencji i ruchu drogowym.

John staż odbywał w naszej Komendzie Wojewódzkiej Policji, Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy oraz Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu, a Tomek w Komendzie Powiatowej Policji Brodnica.

Po oficjalnym i przyjacielskim przywitaniu obu funkcjonariuszy na lotnisku w Bydgoszczy przez Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Jerzego Archackiego i członków zarządu, John udał się z przedstawicielami IPA do miejsca zakwaterowania na terenie Oddziałów Prewencji Policji, a Tomek z przewodniczącym Regionu IPA Brodnica Władysławem Walaskiem do Brodnicy.


Następny dzień rozpoczął się od wizyty w KWP Bydgoszcz, gdzie John został uroczyście przyjęty przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy nadinspektora Krzysztofa Zgłobickiego, który zapoznał naszego irlandzkiego kolegę ze strukturą organizacyjną Policji naszego województwa oraz zaprezentował dynamikę przestępczości naszego regionu, z kolei John omówił organizację policji w Galway i problemy z jakimi spotykają się policjanci w codziennej służbie. Z punktu widzenia policji irlandzkiej Polacy przebywający w tym kraju cenieni są jako fachowcy i dobrzy pracownicy. Tego samego dnia zwiedził pomieszczenia służbowe KWP i rozpoczął kilkugodzinny staż w wydziale Ruchu Drogowego.

Kolejne dni spędził w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy, w której to Zastępca Komendanta jednostki młodszy inspektor Wojciech Trojan dokonał prezentacji komendy, zapoznając go z organizacją poszczególnych wydziałów oraz ze stanowiskiem dyżurnego i monitoringu miasta. Na terenie tej jednostki wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego i Wydziałem Prewencji wykonywał wspólne patrole miasta. Pełnił także służbę w patrolu wodnym na Zalewie Koronowskim. Ponieważ Komenda Miejska Policji nadzoruje pracę komisariatów, nasz gość wizytował Komisariat Policji Bydgoszcz Śródmieście, w którym to Zastępca Komendanta Komisariatu podinspektor Przemysław Mielczarek prezentował jednostkę zapoznając go ze służbą dyżurną, obowiązkami poszczególnych policjantów, drogą prawną od momentu zgłoszenia o popełnionym przestępstwie, poprzez prowadzenie spraw kryminalnych i innych, z którymi borykają się mieszkańcy.
W zaplanowanym stażu nie zabrakło czasu na zapoznanie się z jednym z najważniejszych wydziałów jakim jest Laboratorium Kryminalistyczne, w którym to eksperci zapoznali Johna z badaniami audiowizualnymi, pracowniami komputerowymi, mechanoskopijnymi, daktyloskopijnymi, chemicznymi itp. Jako policjant ruchu drogowego i prewencji szczególnie zainteresowała go pracownia badania wypadków drogowych.

Na terenie Oddziałów Prewencji Policji koledzy oprowadzili go po strzelnicy prezentując zasady szkolenia strzeleckiego naszych policjantów. Aby przybliżyć charakter pracy policjantów Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaplanowaliśmy Johnowi dwudniowy staż w Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu. W obecności Komendanta KPP Świecie inspektora Wiesława Milarskiego pokazano obiekt, wyposażenie, organizację. Odbywał też wspólne patrole z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego KPP Świecie.

W czasie wolnym od zajęć członkowie IPA Regionu Bydgoszcz i Świecie zorganizowali gościowi zwiedzanie najciekawszych miejsc. Zobaczył on między innymi Stare Miasto i okolice w Bydgoszczy, Starówkę w Toruniu, Świecie, Chełmno, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Odbył też zorganizowany lot widokowy nad rejonem świeckim i chełmińskim oraz doliną Wisły. Poza naszym województwem zwiedził Zamek Krzyżacki w Malborku. Ostatnie godziny w Bydgoszczy wypełniły mu zakupy w pobliskich sklepach.

Odbyty program stażowy wywarł na Johnie wielkie wrażenie, albowiem do Polski przybył po raz pierwszy i miał okazję zapoznać się z pracą polskiej Policji, którą uważa za bardzo dobrze przygotowaną do wykonania swoich zadań. Podczas pożegnania powiedział, że na pewno odwiedzi nasz kraj po raz kolejny, tym razem z rodziną.

Tekst: Krzysztof Warchał
Zdjęcia: Paweł Mazurek


Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony