Międzynarodowe Mistrzostwa IPA w strzelaniu dynamicznym na Malcie.
Data publikacji 18.09.2015
W dniach 23 – 27 kwietnia na Malcie odbyły się międzynarodowe mistrzostwa w strzelaniu dynamicznym organizowane przez Inernational Police Association sekcja Malta...
W dniach 23 – 27 kwietnia na Malcie odbyły się międzynarodowe mistrzostwa w strzelaniu dynamicznym organizowane przez Inernational Police Association sekcja Malta. Zawody były rozgrywane według formuły IDPA (Imternational Defensive Pistol Association) według następujących scenariuszy:
- Rywalizacja indywidualna – zawodnik stawał w wyznaczonym miejscu, przygotowywał się do strzelania, na sygnał sędziego rozpoczynał strzelanie. W pierwszej kolejności w sposób taktyczny musiał „wyczyścić” pomieszczenia oddając po dwa strzały do każdej tarczy papierowej. Taktyka „czyszczenia” pomieszczeń CQB ( Close Quarter Battle ) na wymienionych zawodach polegała na sprawdzaniu pomieszczeń w taki sposób aby w jak najlepszy sposób wykorzystywać zasłony naturalne dla strzelca w pomieszczeniach zamkniętych takie jak: murki, ościeżnice, narożniki, okna aby mieć osłonę balistyczną w przypadku wymiany ognia. Zawodnik również musiał trafić w poppery ( metalowe tarcze ), które obalały się sygnalizując trafienie lub aktywowały następne tarcze ruchome tkz. kiwaki, była również gwiazda teksańska czyli zespół stalowych tarcz osadzonych na metalowych prętach całość przypominała gwiazdę, po zestrzeliwaniu poszczególnych stalowych celów gwiazdy urządzenie coraz szybciej zaczynało się obracać. Do przejścia toru zawodnik potrzebował czterech magazynków do pistoletu z 15 sztukami amunicji każdy.
- Rywalizacja zespołowa – team ( 2 osoby ) po przygotowaniu się do strzelania rozdzielał się. pierwszy zawodnik stawał przy tkz. automacie z napojami ( tekturowa skrzynka przy której rozpoczynano strzelanie ), drugi wsiadał do podstawionego oznakowanego samochodu terenowego. Na komendę sędziego pierwszy zawodnik rozpoczynał strzelanie „czyszcząc” pomieszczenia według podobnego scenariusza jak przy rywalizacji indywidualnej. Po przejściu połowy toru musiał włożyć swój pistolet do „bezpiecznej skrzynki” i biegiem schować się za radiowóz policyjny. To aktywowało drugiego strzelca, który neutralizował tarcze i poppery w drugiej połowie toru strzeleckiego. Po zakończeniu „czyszczenia” toru zawodnicy musieli ewakuować do radiowozu rannego ( specjalny fantom ) i ostrzelać z odległości 30 metrów ostatnią tarczę – metalowego poppera.
Konkurencje strzeleckie odbywały się na czas, poszczególne tarcze miały trzy strefy trafień za trafienia w środek tarczy było 0 karnych sekund, natomiast im dalej od środka tarczy sędziowie naliczali 2 lub 3 sekundy kary. Za każdy nietrafiony strzał było doliczane 5 sekund kary za błędy taktyczne w „czyszczeniu” pomieszczeń od 10 do 20 sekund kary.
Udział w turnieju naszych reprezentantów wypadł bardzo dobrze. W bardzo silnie obsadzonych zawodach w rywalizacji indywidualnej reprezentant naszej sekcji podinspektor Tomasz Krajewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zajął drugie miejsce, a w rywalizacji zespołowej udało się naszej drużynie w składzie: Wojciech Wojenkowski i Tomasz Krajewski – wywalczyć również drugie miejsce. Indywidualnie zawody wygrał Samuel Chacha, instruktor strzelania w Akademii Policyjnej w Kenii.
Tekst i zdjęcia : Arkadiusz Skrzypczak
Autor:
Publikacja: