Archiwum aktualności do 2015 roku

"Placement Programme" Włocławek - Darmstadt

Data publikacji 18.09.2015

W dniach od 13 września do 28 września 2013r na stażu policyjnym w landzie niemieckim Nadrenia Północna Westfalia przebywała Marta Gwizdalska z Komendy Miejskiej Policji w Włocławku. Pobyt w Niemczech odbył się w ramach programu wymiany policjantów Placement Programme Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.

W dniach od 13 września do 28 września 2013 r. na stażu policyjnym w landzie niemieckim Nadrenia Północna Westfalia przebywała Marta Gwizdalska z  Komendy Miejskiej Policji w Włocławku. Pobyt w Niemczech odbył się w ramach programu wymiany policjantów Placement Programme Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.

Po serdecznym i sympatycznym pełnym niespodzianek przywitaniu i odebraniu mnie przez Niemiecką Policję zostałam przewieziona z autobusu przez  niemieckich kolegów policjantów do jednostki Policji, gdzie oficjalnie zostałam przywitana przez kierownictwo i moją niemiecką koleżankę Laurę, która trzymała ciasto z napisem:  „SERVO PER AMIKECO - Freundschaft (przyjaźń)”

Tak rozpoczął się  mój pobyt w niemieckiej Policji. Od początku poczułam się jak u siebie w domu. Każdy z funkcjonariuszy niemieckiej Policji był w stosunku do mnie bardzo miły i serdeczny. Przygotowali bogaty program wizyty, nie tylko pod kątem wymiany doświadczeń zawodowych, ale również poznania  okolic Südhessen. W pierwszym dniu poznałam założyciela i przewodniczącego z IPA Bergstraße Jupp Simon,  oraz jego kolegę Dieter.

W dniu 16 września 2013 r. miałam okazję poznać  strukturę i organizację pracy  policjantów w Polizeipräsidium (odpowiednik Komendy Wojewódzkiej Policji) w Südhessen, którą przedstawił mi komendant powyższej jednostki Bernd Denninger. Następnie kierownik powyższej jednostki Alexander Schiele przedstawił mi  zasady działania aplikacji ASTOK (przeznaczone m.in. dla zorganizowanych grup przestępczych). Pokazał funkcjonowanie służby dyżurnej oraz grupy odpowiedzialnej za bezpieczeństwo podczas meczów piłki nożnej. Szczególną uwagę zwrócił na wizualizację, która w znacznym stopniu pomaga i ułatwia komunikację między funkcjonariuszami policji przede wszystkim podczas zabezpieczenia meczu piłki nożnej.
 
W dniu 18 września 2013r. została przedstawiona struktura i organizacja Zakładu Karneg w m. Weiterstadt. Funkcjonariusze Służby Więziennej pracują w wymiarze 42 godzin. Miałam okazję zobaczyć w jakich warunkach skazani odbywają karę pozbawienia wolności i w jaki sposób funkcjonują na co dzień. Szczególną uwagę zwróciłam na zachowanie bezpieczeństwa podczas wizyt osób odwiedzających skazanych. Wyposażenie takich pokoi uniemożliwia przekazywanie rzeczy prawnie zabronionych tj. np. narkotyków  pokoje wyposażone są w kamery, stoły przy których siedzą skazani z osobami odwiedzającymi wyposażone są w dolnej części w szybę. Funkcjonariusze Służby Więziennej zwrócili szczególną uwagę na problematykę przestępczości z krajów takich jak Turcja, gdzie osadzeni najczęściej odbywają karę pozbawienia wolności za przestępstwa p-ko życiu i zdrowiu, tj. z art. 157§ 1 kk, z art. 158§ 1 kk, z art. 159 kk itp. W Zakładzie Karnym 50 % osadzonych stanowią osoby pochodzenia niemieckiego, natomiast 50% stanowią cudzoziemcy.

Następnie miałam okazję poznać organizację pracy  funkcjonariuszy Bundespolizei na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Zostały przedstawione najważniejsze zadania policjantów podczas kontroli na lotnisku oraz podczas lotu samolotem. Szczególną uwagę zwrócili na specjalistyczny kask „Body Cuff”, który zakładają osobom szczególnie niebezpiecznym. Dzięki niemu nie dochodzi do uszkodzeń ciała podczas transportu osób w miejsca docelowe.  Statystyki wskazują, iż najwięcej osób popełniających przestępstwa jest z krajów takich jak Algieria i Maroko. Przedstawili także ciekawe sytuacje związane z próbą przemytu rzeczy pochodzących z przestępstwa, tj. procedury przeszukania danej osoby, miejsca, gdzie ujawniono zabronione przedmioty.
 
W dniu 19 września 2013r. wspólnie z Laurą i jej kolegą z pracy Dieter miałam służbę w godz. 08:00-20:00 w jednostce Policji w Lorsch. Uczestniczyłam w czynnościach związanych z zatrzymaniem, przeszukaniem pojazdów i kontroli osób w nich przebywających. Zobaczyłam wyposażenie nieoznakowanego radiowozu, tj.  komputer przenośny za pomocą którego szybko i sprawnie dokonuje się sprawdzeń podczas przemieszczania się po autostradzie. Pojazd m-ki Mercedes wyposażony w tylnej części w podnoszoną obudowę z napisem „Polizei”. Na wyposażeniu policjantów jest specjalistyczna torba wewnątrz, której znajdują się przyrządy m.in. do ujawnienia sfałszowanych dokumentów. Funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na przestępczość ze strony osób pochodzenia romskiego i rumuńskiego. W trakcie służby dokonaliśmy kontroli pojazdu z osobami pochodzenia rumuńskiego.  Zauważyłam, ze za pomocą przenośnego komputera wszelkie sprawdzenia związane z kontrolą przebiegają w sposób bardzo szybki, bez żadnych zapisów na miejscu zdarzenia.  W momencie ujawnienia przez nas przestępstwa z art. 286 § 1 kk osoby zostały zatrzymane i przewiezione do jednostki w Lorsch. Na miejscu zostały przeprowadzone czynności w postaci pobrania śladów linii papilarnych, wykonania zdjęć fotograficznych, sporządzenia krótkiego zawiadomienia o przestępstwie oraz podpisania oświadczenia przez osoby zatrzymane, że przyznają się lub nie do popełnienia zarzuconego im czynu. Po tych czynnościach osoby zostały zwolnione, a sporządzone materiały z wykonanych czynności przekazano do Prokuratury Rejonowej celem rozpatrzenia.

Podczas służby w Polizeipräsidium w Südhessen miałam okazję zobaczyć strzelnicę tzw. trenażer. Instruktor strzelectwa zaprezentował mi miejsce, gdzie odbywają się treningi w specjalnie przygotowanych do tego obiektach.  Zobaczyłam także salę przeznaczoną do walki wręcz, gdzie znajdowały się m.in. worki treningowe. Szczególną uwagę zwróciłam na strzelnicę wyposażoną w plansze zmieniające się w zależności od specyfiki szkoleń. Policjanci wyposażeni są w broń krótką Heckler & Koch P70.

Ponadto w powyższej jednostce miałam okazję przyjrzeć się pracy policjantów zajmującymi się wykrywaniem przestępstw fałszowania dokumentów. Za pomocą specjalistycznego sprzętu widziałam w jaki sposób ujawniane są cechy potwierdzające autentyczność danego dokumentu kierując się zasadą „ciemne jest dobre, jasne złe” - przy pomocą lampy UV.  Także przedstawili mi zasadę rejestracji osoby podejrzanej w systemie.

W dniu 20 września 2013 r. na posterunku w Bensheim miałam możliwość zapoznania się z pracą grupy dochodzeniowo – śledczej, którą przybliżył mi chłopak Laury,tj. Axel prowadzący postępowania przygotowawcze. Po analizie akt sprawy zauważyłam, że przesłuchania świadków i podejrzanych są krótsze, aniżeli w naszych postępowaniach. Na moje pytanie o terminy procesowe, Axel odpowiedział, że u nich nie ma terminów na prowadzenie postępowań przygotowawczych.
 
W dniu 22 września 2013 r. uczestniczyłam w wieczornych przedstawieniu grupy artystycznej w miejscowości Heidelberg, która miała na celu w przeciągu 3 godzin przedstawić historię zamku usytuowanego na wysokości około 70 metrów nad rzeką Neckar.  W dniu 23 września 2013 r. w teorii i praktyce został przedstawiony trening bezpiecznej, szybkiej jazdy radiowozem służbowym. Każdy z policjantów musi co roku odbyć takie szkolenie, natomiast policjanci uczący się w szkole policyjnej muszą w teorii i praktyce zdać egzamin końcowy. Miałam okazję prowadzić pojazd służbowy po wyznaczonych do tego trasach oraz odpowiednio przygotowanych do tego utrudnieniach w postaci śliskiej nawierzchni.

W kolejnym dniu na posterunku Policji w Bensheim miałam służbę z policjantami pionu prewencyjnego. W jednostce zapoznałam się z pracą służby dyżurnych, gdzie został okazany mi system POLAS za pomocą którego jest możliwość wglądu m.in. do postępowań przygotowawczych prowadzonych w danej jednostce. Podczas służby miałam okazję zobaczyć procedurę przeprowadzenia kontroli na drodze. Policjanci nie notują żadnej kontroli. Dopiero w momencie ujawnienia wykroczenia lub przestępstwa wykonują stosowną dokumentację. Kierowca poniżej 21 lat musi  prowadzić pojazd w stanie trzeźwości, natomiast powyżej 21 lat może prowadzić pojazd z wynikiem 0,5 promila.
 
 
Miałam również możliwość  zapoznać się z formą zabezpieczenia meczu piłkarskiego o Puchar Niemiec na stadionie w Darmstadt pomiędzy Schalke 04 - SV Darmstadt w godz. 20:30- 23:00. Pod kierownictwem  komendanta jednostki Policji z Darmstadt Herr Jörg Seiderer uczestniczyłam w odprawach służbowych, gdzie została przedstawiona taktyka i technika zabezpieczenia meczu. W czynnościach tych wspomagali policję z Darmstadt funkcjonariusze z innych miast. W pojeździe służbowym na terenie stadionu miałam możliwość obserwacji w jak szybki i precyzyjny sposób  zastają przekazywane informacje.
 
W dniu 26 września 2013 r. zapoznałam się z organizacją i funkcjonowanie Szkoły Policyjnej w Wiesbaden. Przyszli funkcjonariusze uczą się przez okres 3 lat i po egzaminie końcowym otrzymują tytuł licencjata. Osobą ubiegającą się o przyjęcie na studia policyjne może być osoba bez obywatelstwa niemieckiego. Miałam możliwość uczestnictwa w 3-godzinnym wykładzie na temat analizy przypadków dokonanych przestępstw ze szczególnym okrucieństwem. W sposób bardzo interesujący został zaprezentowany obraz sprawcy i ofiary. Na końcu każdy ze słuchaczy w formie ćwiczeń analizował  motyw i działanie sprawcy na danym przykładzie.

Kolejnym dniem było  spotkanie się v-ce Prezydentem  Polizeipräsidium Südhessen z Uwe Brunnengräber, któremu zrelacjonowałam swój bogaty program wizyty w Niemieckiej Policji podkreślając życzliwość i profesjonalizm w tym przedsięwzięciu.

Dnia następnego o godzinie 15:15 odjechałam z Darmstadt do kraju, lecz już bez kontroli Policji niemieckiej. Czas spędzony przeze mnie w Niemczech należał do bardzo intensywnych. W ciągu dwóch tygodni miałam okazję poznania specyfiki służby na różnych jej szczeblach. Mogę stwierdzić, że pobyt u nich to był czas nie tylko mile spędzony wśród przyjaznych kolegów z Niemiec, ale również bardzo pouczający. Miejsca które zobaczyłam,  osoby, które poznałam na pewno pozostaną w mojej pamięci.   
    
Opracował/sporządził:
st.sierż. Marta Gwizdalska

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony