Program stażowy wymiany policjantów
Data publikacji 18.09.2015
W dniach 16-29.10.2011 roku uczestniczyłem w programie wymiany doświadczeń pod nazwą „Placement”. Miejscem mojej wizyty w Niemczech było miasto Halle.
W dniach 16-29.10.2011 roku uczestniczyłem w programie wymiany doświadczeń pod nazwą „Placement”. Miejscem mojej wizyty w Niemczech było miasto Halle.
Halle jest stolicą kulturalną Saksonii-Anhalt i jednocześnie centrum w dziedzinie badań, nauczania i nowoczesnych mediów. Zmienna historia miasta liczącego ponad 1200 lat jest szczególnie widoczna w historycznym centrum miasta. Halle zajmuje powierzchnie 135 km2, z czego 71km2 to tereny zielone i powierzchnie wodne. Parki wzdłuż rzeki Saale oraz malowniczo położony Ogród Zoologiczny zapraszają do spędzenia wolnego czasu oraz aktywnego odpoczynku.
Ponadto ogromną atrakcję turystyczną stanowią liczne zamki, muzea i stare kościoły oferujące turystom najpiękniejsze, najbardziej znaczące i godne zobaczenia obiekty miasta, w którym urodził się kompozytor Jerzy Fryderyk Haendel .
Celem projektu jest możliwość bliższego poznania, obserwacji podejmowanych przez niemiecką Policję akcji i działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa m. in. w ruchu drogowym oraz wymiana informacji na temat doskonalenia zawodowego policjantów ruchu drogowego.
Każdego dnia strona przyjmująca przygotowywała mi, z prawdziwie niemiecką precyzją, atrakcyjny program pobytu. Wizyta w Halle rozpoczęła się od spotkania ze zwierzchnikiem policji w Saksonii-Anhalt oraz z włodarzami miasta.
Następnie odwiedziłem szereg jednostek policji, zapoznając się z pracą w różnych pionów policji niemieckiej. Między innymi zaprezentowano mi metody pracy ekspertów z laboratorium kryminalistycznego, sposoby szkolenia psów przygotowanych do realizacji zadań w różnego rodzaju zagrożeniach.
Miałem możliwość uczestniczenia w zajęciach na strzelnicy, w której wewnątrz zamiast klasycznych tarcz jest zamontowany ekran, wypełniający całą powierzchnię tylnej ściany (kulochwyt). Na białym ekranie pojawiają się sie wyświetlane z rzutnika obrazy. W zależności od tematu prowadzonych zajęć, wyświetlana jest sylwetka człowieka w ujęciu dynamicznym lub statycznym, różne figury bądź scenki rodzajowe przedstawiające dynamicznie rozwijającą się sytuację (film) – napastnik kontra ofiara. Trening strzelecki jest nagrywany w całości, następnie dokonania funkcjonariuszy są analizowane pod kątem wyeliminowania błędów oraz wyuczenia właściwych nawyków.
Kolejnym punktem mojej wizyty był Posterunek Policji Wodnej w Magdeburgu. Policja wodna w Saksonii-Anhalt liczy ponad 100 funkcjonariuszy, którzy całodobowo sprawują nadzór nad bardzo rozwiniętą siecią dróg wodnych, na których cały czas jest dobrze rozwinięty transport śródlądowy.
Odwiedziłem posterunki autostradowe m. in. Polizeirevier Weißenfels BAB/SVÜ, gdzie zademonstrowano mi wyposażenie pojazdów policyjnych, przedstawiono nowoczesne rozwiązania techniczne w zakresie sprawowania nadzoru nad bezpieczeństwem podczas normalnego ruchu oraz na wypadek sytuacji kryzysowych, które mogą zaistnieć. Niemiecka Policja, dbając o bezpieczeństwo podróżujących autostradami, nadzoruje ruch nie tylko na ziemi, ale także z powietrza, wykorzystując do tego celu helikoptery. Miałem również możliwość pełnienia służby w powietrznym patrolu.
W drugim tygodniu miałem możliwość pełnić służbę z policjantami policji autostradowej, specjalizującymi się w kontroli samochodów ciężarowych. Kontrola jest kompleksowa - w zainteresowaniu policjantów znajduje się zarówno kierowca, pojazd, dokumenty jak i ładunek.
Ponadto w trakcie pobytu strona przyjmująca zaprezentowała wiele atrakcji turystycznych – historycznych miejsc, występujących tylko w tym regionie m. in. muzeum najstarszej w Niemczech fabryki czekolady, muzeum niemieckiej Policji, znane na całym świecie muzeum prehistoryczne w Halle, miasteczko znajdujące się na liście UNESCO – Quedlinburg, niespotykany dom w centrum Magdeburga i jeszcze wiele innych ciekawych miejsc.
Podejście do realizacji zaplanowanych przedsięwzięć strony przyjmującej było wysoce profesjonalne, osoby odpowiedzialne wykazały dużo serca i zaangażowania w realizację założonych celów. Zdecydowanie należą im się za to wielkie podziękowania.
Wymiana doświadczeń przeprowadzona w takiej formie pozwala na rozwój naszego warsztatu pracy. Spoglądając przez pryzmat inwestycji drogowych oraz sprzętu wykorzystywanego do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu, Niemcy są z pewnością w czołówce światowej, tak więc zdecydowanie można korzystać z ich wzorców.
Autor i zdjęcia Robert Olszewski
Autor:
Publikacja: