JUBILEUSZ 20-LECIA SEKCJI POLSKIEJ IPA

IPA w Polsce

Data publikacji 18.09.2015

Latem 1990 r. policjanci z Poznania nawiązali pierwsze kontakty z policjantami francuskimi, którzy przekazali im materiały dotyczące International Police Association


Powstanie struktur IPA w Polsce
Statut Światowy oraz Statut Sekcji Polskiej IPA
Programy i porozumienia Sekcji Polskiej IPA






Powstanie struktur IPA w Polsce

Przeniesienie do polskiej Policji idei IPA, czyli działania poprzez przyjaźń bez względu na różnice polityczne, kulturowe i wszystkie inne, stało się możliwe dopiero jako efekt polskiej transformacji ustrojowej i powołania neutralnej politycznie Policji. Latem 1990 r. policjanci z Poznania nawiązali pierwsze kontakty z policjantami francuskimi, którzy przekazali im materiały dotyczące International Police Association oraz zapoznali z jej celami statutowymi. Zaproponowali również pomoc w utworzeniu sekcji polskiej i tak powstała grupa inicjatywna, która zorganizowała spotkanie z przedstawicielami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz garnizonów z Krakowa, Gdańska, Warszawy, Wrocławia i Słupska.

Podobną współpracę podjęli niemal w tym samym czasie policjanci z Jeleniej Góry, tyle że ich partnerem stała się Sekcja Duńska IPA. Przy jej pomocy zorganizowano zebranie inicjatywne grupy założycielskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policjantów – oddział duński – Esbjerg, na którym powołano tymczasowy zarząd. Tymczasowo uzyskali ono legitymacje przynależności do Sekcji Duńskiej IPA .


Legitymacja kol. Zdzisława Mireckiego

Spotkanie grup inicjatywnych odbyło się w dniu 17 czerwca 1991 r. w Kiekrzu k. Poznania i wtedy zostały podjęte działania w celu powołania struktur IPA w Polsce. Kolejnym krokiem do rozpoczęcia działalności było uzyskanie zgody Ministra Spraw Wewnętrznych na utworzenie struktur IPA w Polsce.

W tym celu za pośrednictwem ówczesnego Komendanta Głównego Policji nadinsp. Leszka Lamparskiego zwrócono się do Ministra Spraw Wewnętrznych dr inż. Henryka Majewskiego o wydanie zgody na utworzenie Sekcji Polskiej IPA.

W dniu 4 lipca 1991 r. pismem AB-IX-994/91 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych prof. Jan Widacki poinformował Komendanta Głównego Policji o wyrażeniu zgody przez Ministra Spraw Wewnętrznych na utworzenie i rozpoczęcie działalności Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji / IPA /.

Po uzyskaniu powyższej zgody przystąpiono do powołania grupy inicjatywnej, której głównym zadaniem była rejestracja Stowarzyszenia w Sądzie. Spotkanie takie odbyło się 20 sierpnia 1991 r. w ośrodku Wczasowym w Kiekrzu k. Poznania. Grupa inicjatywna liczyła 22 członków i reprezentowała Poznań, Gdańsk, Kraków, Warszawę, Słupsk, Lublin oraz Szczytno.W trakcie obrad podjęto uchwały dotyczące:
  • przyjęcia nazwy i Statutu Stowarzyszenia,
  • wyboru Komitetu Założycielskiego Sekcji Polskiej IPA,
W skład grupy inicjatywnej weszło 22 delegatów:

1. Leszek Brzostowski / Poznań /,
2. Mirosław Karpowicz / Szczytno /,
3. Henryk Cierpisz / Gdańsk /,
4. Janusz Bukowczan / Kraków /,
5. Marek Chmiołek / Szczytno /,
6. Andrzej Faber / Kraków /,
7. Bogdan Krasoń / Poznań /,
8. Mieczysław Siadak / Poznań /,
9. Andrzej Chojnacki / Poznań /,
10. Zbigniew Rister / Poznań /,
11. Marian Dzierzgowski / Poznań /,
12. Marianna Kręcikowska / Poznań /,
13. Mariusz Jaszczak / Poznań /,
14. Krzysztof Droliński / Szczytno /,
15. Jecek Węgrzyn / Szczytno /,
16. Dariusz Działo / Lublin /,
17. Marek Mielcarzewicz / Poznań /,
18. Cezary Szczepanowski / Przytyk /,
19. Jerzy Górski / Warszawa /,
20. Tomasz Kozak / Słupsk /,
21. Bożena Nowicka / Poznań /,
22. Mirosław Rozbicki / Poznań /

Ponadto w trakcie obrad podjęto uchwałę w sprawie wystąpienia do Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu w sprawie rejestracji Stowarzyszenia.

Po tym posiedzeniu w dniu 20 sierpnia 1991 r. złożony został w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu – Wydział I Cywilny wniosek w sprawie wpisu do Rejestru Stowarzyszeń Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji.

23 grudnia 1991 roku Sąd Wojewódzki w Poznaniu wydał postanowienie o zarejestrowaniu stowarzyszenia pod nazwą „ International Police Association – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji - SEKCJA POLSKA”. Natomiast 13 stycznia 1992 roku zostało wpisane do Rejestru Sądowego w Poznaniu pod pozycją ST 447.

Po rejestracji Stowarzyszenia rozpoczęto prace związane z obradami Kongresu Założycielskiego na którym miały zostać wybrane władze Stowarzyszenia w tym I Prezydent Sekcji Polskiej IPA.

Historyczny, bo założycielski Kongres Sekcji Polskiej IPA, odbył się w dniach od 16 do 17 października 1992 r. w Kiekrzu pod Poznaniem. Uczestniczyło w nim 52 delegatów reprezentujących 630 członków, wówczas skupionych w 22 grupach wojewódzkich. Wyłonili oni trzynastoosobową Krajową Komisję Wykonawczą. Innym zapamiętanym wydarzeniem była darowizna pieniężna przekazana przez policjantów z Sekcji Narodowej IPA Francji, na rozwój Sekcji Polskiej IPA.

W trakcie obrad wybrany został I Prezydent Sekcji Polskiej IPA, którym został ówczesny wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie Jacek Węgrzyn.Jego kadencja, jak również kadencja jego następców trwała 3 lata, a kolejni prezydenci zostawali wybierani podczas kolejnych Kongresów Krajowych.

W dniu 6 listopada 1992 roku na Kongresie Światowym w Rio de Janerio w Brazylii, dzięki rekomendacji policjantów z Sekcji Francuskiej i Duńskiej IPA, Sekcja Polska stała się pełnoprawnym członkiem tej organizacji. W ten sposób zostały zwieńczone ponad dwuletnie starania i zabiegi o prawne jej uznanie w kraju, a także wprowadzenie na arenę międzynarodową. Było to zarazem dowodem, że międzynarodowa społeczność policyjna, zaakceptowała zasady organizacji i działania polskiej Policji, respektujące kanony państwa demokratycznego.



Certyfikat przyjęcia Sekcji Polskiej IPA w struktury światowe


Otrzymanie certyfikatu oraz wpisanie Sekcji Polskiej IPA w struktury międzynarodowe rozpoczęło pełnoprawną działalność Stowarzyszenia IPA w Polsce.
Działalność władz Stowarzyszenia zarówno krajowego, jak również struktur wewnętrznych odbywa się w kadencjach trwających 3 lata.Na poszczególnych Kongresach Krajowych odbywa się wybór nowych władz Stowarzyszenie, w tym Prezydenta Sekcji Polskiej IPA oraz członków Prezydium i Krajowej Komisji Rewizyjnej.

W swojej 20- letniej działalności odbyło się łącznie 10 Kongresów, w tym 3 Kongresy Nadzwyczajne / przyczyną ich zwołania było dostosowanie statutu Sekcji Polskiej IPA do obowiązującego prawa /.

Po pierwszym Kongresie Założycielskim kolejne Kongresy Sprawozdawczo-Wyborcze odbyły się w:


◄ 1995 - II Krajowy Kongres Sekcji Polskiej IPA w Legionowie,
◄ 1998 – III Krajowy Kongres Sekcji Polskiej IPA w Soczewce,
◄ 2001 – IV Krajowy Kongres Sekcji Polskiej IPA w Wildze,
◄ 2004 – V Kongres Sekcji Polskiej IPA w Łącznej,
◄ 2007 – VI Kongres Sekcji Polskiej IPA w Bochni,
◄ 2010 – VII Kongres Sekcji Polskiej IPA w Muszynie.


III Kongres Sekcji Polskiej IPA w Soczewce / Prezydium SP IPA /

Na poszczególnych Kongresach dokonano wyboru Prezydenta Sekcji Polskiej IPA, którymi w jej dotychczasowej 20-letniej historii byli:

◄ Jacek Węgrzyn / 1992 – 1995 /,
◄ Jerzy Jaroszewski / 1995 – 2001 /,
◄ Jarosław Moszczyński / 2001 – 2004 /,
◄ Artur Kaźmierski / 2004 – 2007 /,
◄ Arkadiusz Skrzypczak / 2007 – nadal /.

Nawiązując do historii Sekcji Polskiej IPA należy wspomnieć, że w październiku 1993 r , a więc po dwóch latach działalności IPA w Polsce , została ona organizatorem Konferencji PEB /Stałego Biura Wykonawczego IPA / w którego obradach uczestniczył Artur Troop oraz przedstawiciele stowarzyszenia z Holandii, Irlandii, Izraela, Luksemburga, Szwajcarii i Szwecji.Organizacja Konferencji PEB była duzym wyróżnieniem dla naszej Sekcji Narodowej, a także wyzwaniem.


Statut Światowy oraz Statut Sekcji Polskiej IPA


Statut Światowy IPA / International Statutes / uważany również za Konstytucję IPA został uchwalony po raz pierwszy w roku 1955 w trakcie obrad I Kongresu Światowego IPA w Paryżu. Kolejne lata działalności, zmiany zachodzące na świecie oraz strukturach służb policyjnych zmieniał poszczególne zapisy.Obecny Statut Światowy został uchwalony w roku 2006 na Światowym Kongresie IPA w Lubljanie / Słowenia / i składa się z 23 artykułów, które określają wszystkie najważniejsze aspekty działalności Stowarzyszenia.

W swej treści statut zawiera ogólne informacje o stowarzyszeniu, takie jak: godło Stowarzyszenia, jego motto oraz języki urzędowe IPA, którymi są: język angielski, francuski, niemiecki i hiszpański.Natomiast w sposób szczegółowy statut opisuje zasady działania Międzynarodowej Rady Wykonawczej oraz Stałego Biura Wykonawczego, które tworzą strukturę IPA na najwyższym szczeblu organizacyjnym. Szczegółowo opisana jest kwestia dotycząca sekcji krajowych, m.in. utworzenie, przyjęcie, członkostwo, statut, ich administrację oraz zawieszenie i wykluczenie. Osobnym elementem są sprawy finansowe IPA.

Ponadto wymienia on cele działalności IPA, jak również miejsce-siedzibę władz stowarzyszenia – Genewa / Szwajcaria / oraz zastosowanie prawa szwajcarskiego w działalności.Statut daje możliwość tworzenia sekcji narodowych w dowolnych krajach, gdzie nie zostały utworzone jeszcze sekcje narodowe. Do stowarzyszenia może przystąpić każde państwo, które wyrazi chęć wstąpienia w struktury IPA i utworzy sekcję narodową według procedur określonych w Dyrektywie tworzenia nowych sekcji narodowych.

Odnośnie Międzynarodowego Biura Wykonawczego / IEC / statut stwierdza, że jest to najwyższy organ Stowarzyszenia i bierze na siebie odpowiedzialność za ogólną działalność IPA. Reguluję on również kwestię składu IEC, które składa się z jednego delegata każdej sekcji krajowej oraz członków Stałego Biura Wykonawczego IPA. Posiedzenia IPA odbywają się co trzy lata podczas Kongresu Światowego, a także co roku kiedy odbywa się tzw. Konferencja Międzynarodowego Biura Wykonawczego.

W trakcie kolejnych Kongresów Światowych delegaci dokonują wyboru Światowego Prezydenta IPA, trzech Wiceprezydentów oraz pozostałych członków Biura Światowego.

Statut Sekcji Polskiej IPA , którego pierwsza treść została uchwalona na 20 sierpnia 1991 roku w Poznaniu z uwagi na zmiany prawne był modyfikowany dwukrotnie w latach 2004 oraz 2007 na Kongresach Krajowych w Łącznej i Bochni, swoją aktualną treść posiada od roku 2011, kiedy to na X Nadzwyczajnym Kongresie IPA w Łodzi jego zapisy zostały dostosowane do obowiązującego prawa, związanego m.in. z posiadaniem przez Sekcję Polską IPA od 2006 roku statusu Organizacji Pożytku Publicznego. W 2006 roku Sekcja Polska IPA została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000154720.


W statucie Sekcji Polskiej IPA, tak jak w światowym statucie IPA zostały zawarte ogólne informacje tj. godło Stowarzyszenia, motto, siedzibę Stowarzyszenia oraz podział na poszczególne Grupy Wojewódzkie, zgodnie z aktualnym podziałem administracyjnym kraju tj. 16 Grup Wojewódzkich, których nazwy odpowiadają nazwą poszczególnych województw oraz grupę stołeczną.

Kolejnymi istotnymi elementami statutu są cele działania Stowarzyszenia oraz sposób ich realizacji, a także kwestie związane z jego strukturą i władzami krajowymi. Ponadto reguluje on sprawy związane z otrzymaniem członkowstwa w IPA, jak również jego utraty.Określa on również sprawy związane z finansami Stowarzyszenia ,w tym szczególnie sprawy związane z posiadaniem przez Sekcję Polską IPA statusu Organizacji Pożytku Publicznego.


Programy i porozumienia realizowane w ramach Sekcji Polskiej IPA

PLACEMENT PROGRAMME
WYMIANA FUNKCJONARIUSZY MIĘDZY POLSKĄ I IRLANDIĄ LUB NIEMCAMI

Wymiana między Polską i Niemcami w ramach programu Placement Programme została zapoczątkowana w 2008 roku, a stanowiło to poszerzenie istniejącej już współpracy między naszymi krajami. Obydwa porozumienia zostały podpisane przez Prezydenta SP IPA Arkadiusza Skrzypczaka. Jest to tzw. program stażowy mający na celu międzynarodową wymianę policjantów, a tym samym wymianę doświadczeń pomiędzy policjantami sekcji narodowych różnych krajów. W ramach tego stażu policjanci odbywają dwutygodniowe staże w jednostkach policji, które są stronami porozumienia w ramach Placement Programme.

W styczniu 2008 r. w trakcie posiedzenia prezydiów obydwu sekcji narodowych w miejscowości Fulda, zostały uzgodnione zasady na jakich będą odbywały się staże na terytorium Polski i Niemiec. Na bazie tych uzgodnień, Komendant Główny Policji nadinsp. Tadeusz Budzik, wyraził zgodę na delegowanie służbowe trzech pierwszych funkcjonariuszy z KMP Biała Podlaska, KMP Nowy Sącz oraz CSP Legionowo, którzy przez dwa tygodnie pełnili służbę w umundurowaniu służbowym na terenie Niemiec. W ramach rewizyty trzech niemieckich funkcjonariuszy przebywało na terytorium Polski, przyglądając się pracy naszych funkcjonariuszy.

W 2009 roku kolejnych trzech policjantów brało udział w stażu z jednostek KMP Kielce, KMP Nowy Sącz, KP Tymbark. Następnie w 2010 r. udział wzięli funkcjonariusze z jednostek policyjnych KPP Brodnica, KPP Lwówek Śląski, KPP Sandomierz. Aż siedmiu funkcjonariuszy brało udział w stażach w 2011 r. w tym po raz pierwszy - dzięki podpisanemu porozumieniu o współpracy pomiędzy IPA a KG SG - dwóch funkcjonariuszy z Nadwiślańskiego i Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej oraz policjanci z jednostek: Centralne Biuro Śledcze KGP, KMP Łomża, KPP Oleśno, Komenda Stołeczna Policji, KWP Bydgoszcz.

W 2009 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące udziału sekcji polskiej i irlandzkiej w programie „Placement Programme”.Podobnie jak w przypadku sekcji niemieckiej, Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk wyraził zgodę na dwutygodniowe staże w Irlandii naszych policjantów w ramach delegowania służbowego. W 2010 roku zostały wysłane dwie pierwsze osoby z KMP Kielce oraz KWP Lublin. W 2011 r. udział wzięło już trzech funkcjonariuszy z KMP Łomża, KP Wrocław-Krzyki oraz Nadwiślańskiego Oddziału SG. Placement Programme polega na wymianie funkcjonariuszy czynnych policji lub SG w ramach dwutygodniowych staży. Warunkiem uczestnictwa w stażu jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (staż w Niemczech) lub angielskiego (staż w Irlandii lub Niemczech) oraz długość służby nie przekraczająca 8 lat. Staż odbywa się w ramach podróży służbowej funkcjonariusza bez udziału środków finansowych ponoszonych przez stronę służbową.




Staże w Irlandii


Porozumienie zawarte z Komendantem Głównym Policji


W dniu 29 czerwca 2010 roku po kilkuletnich staraniach Prezydent Sekcji Polskiej IPA Arkadiusz Skrzypczak podpisał z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Andrzejem Matejukiem Porozumienie o współdziałaniu Policji i International Police Association / Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji / - Sekcja Polska.
W par. 1 Porozumienia jego sygnatariusze stwierdzili, że Policja oraz Stowarzyszenie IPA w ramach swoich kompetencji współdziałają w zakresie wzajemnej wymiany doświadczeń i informacji związanych z działalnością zawodową policjantów, organizowania i prowadzenie wspólnych szkoleń oraz kształtowania pozytywnego wizerunku Policji.
Ponadto w podpisanym dokumencie zostały określone działania, które w szczególności będą realizowane w ramach tego porozumienia. Są to m.in. pogłębienie wiedzy zawodowej policjantów, podejmowanie wspólnych działań na rzecz porządku publicznego, doskonalenia umiejętności zawodowych poprzez organizowanie szkolenia, konferencje oraz staże zawodowe.

Porozumienie zawarte z Komendantem Głównym Straży Granicznej

W dniu 26 sierpnia 2010 roku Prezydent Sekcji Polskiej IPA Arkadiusz Skrzypczak podpisał z Komendantem Głównym Straży Granicznej płk. Leszkiem Elasem Porozumienie o współdziałaniu Straży Granicznej i International Police Association / Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji / - Sekcja Polska.

Wzorem porozumienia z Policją ustalono, że współdziałanie pomiędzy IPA SP a SG obejmować będzie w szczególności takie działania jak: prowadzenie działalności o charakterze dydaktyczno-szkoleniowym, doskonalenie umiejętności zawodowych, promowanie znaczenia Straży Granicznej w społeczeństwie.

Przedstawiona powyżej krótka historia działalności prze 20 lat Sekcji Polskiej IPA nie odzwierciedla w całości podejmowanych przez członków IPA działań zmierzających do rozwoju Stowarzyszenia oraz promowania jego idei „Servo Per Amikeco„ – Słuzyc Poprzez Przyjaźń.



Szeregi Stowarzyszenia w Polsce corocznie zwiększają swoją liczebność, która na koniec 2011 roku wynosiła ponad 10 000 członków.




Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony