Nowoczesne technologie w daktyloskopii

Data publikacji 18.09.2015

W dniach 08-10 grudnia 2014 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nowoczesne technologie w badaniach daktyloskopijnych”.

W dniach 08-10 grudnia 2014 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nowoczesne technologie w badaniach daktyloskopijnych”. Organizatorami konferencji byli: CLKP Instytut Badawczy, WSPol w Szczytnie oraz firma ENIGMA Systemy Ochrony informacji. Została również objęta Patronatem Honorowym Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego.

Spotkanie miało charakter ogólnopolski i skierowane było głównie do biegłych z zakresu badań daktyloskopijnych, osób związanych z kryminalistycznym badaniem miejsc zdarzeń, a także prawem i dziedzinami pokrewnymi. Podczas Konferencji odbyły się liczne wystąpienia przedstawicieli krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych, laboratoriów kryminalistycznych policyjnych i innych służb. Jednym z głównych zagadnień Konferencji był temat konieczności przeprowadzenia akredytacji procedury dotyczącej wizualizacji śladów kryminalistycznych. Spotkaniu towarzyszyły specjalistyczne warsztaty kryminalistyczne poświęcone w szczególności wykorzystaniu najnowszych metod detekcji i obrazowania śladów linii papilarnych oraz możliwości zaimplementowania ich w polskich badaniach daktyloskopijnych.

Przedstawiciele CLKP wspólnie z firmą ENIGMA oraz przedstawicielami WSPol w Szczytnie zaprezentowali również, będący w opracowaniu, projekt badawczo – rozwojowy wspomagający ujawnianie śladów linii papilarnych na „trudnych powierzchniach chłonnych i niechłonnych”, którego celem będzie wdrożenie do praktyki śledczej specjalistycznego teleinformatycznego modułu kryminalistycznego, stanowiącego kompendium praktycznej wiedzy kryminalistycznej.

Zdjęcie pochodzi ze strony WSPol Szczytno
(http://www.wspol.edu.pl/d/start/1914-nowoczesne-technologie-w-badaniach-daktyloskopijnych)

opracował:
Kierownik ds. Zarządzania Jakością
Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy
asp. mgr inż. Marcin Piasecki


Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony