PODSUMOWANIE SZKOLENIA AUDITORÓW WEWNĘTRZNYCH

Data publikacji 18.09.2015

W dniach 07-09 grudnia 2009 r., w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, odbyło się szkolenie pt. „Prowadzenie auditów wewnętrznych w laboratoriach wdrażających normę PN-EN ISO/IEC 17025:2005”.

W dniach 07-09 grudnia 2009 r., w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, odbyło się szkolenie pt. „Prowadzenie auditów wewnętrznych w laboratoriach wdrażających normę PN-EN ISO/IEC 17025:2005”. W zajęciach uczestniczyło 15 osób – pracowników laboratorium.

Zajęcia prowadziły osoby zaangażowane w tworzenie i nadzorowanie systemów zarządzania jakością opartych o normę ISO/IEC 17025: Kierownik ds. Jakości LK KWP we Wrocławiu – podinsp. mgr inż. Robert Płoszaj oraz z-ca Kierownika ds. Jakości tut. LK – mł. asp. mgr inż. Marcin Piasecki.

Szkolenia prowadzono metodami aktywnymi – warsztaty z elementami wykładu z wykorzystaniem prezentacji w Power Point, ćwiczenia w podgrupach polegające na przygotowaniu do przeprowadzenia auditu, omówienie przykładowego drzewa problemów, zidentyfikowaniu zadań podczas prowadzenia auditu, sesja pytań i odpowiedzi.

Pierwszy dzień poświęcony został ogólnym zagadnieniom Systemu Zarządzania Jakością (SZJ) oraz akredytacji.  Uczestnicy zaczęli pogłębiać swoją wiedzę na wykładzie „Wprowadzenie do Systemu Zarządzania Jakością”, który poprowadził podinsp. Robert Płoszaj, będący na co dzień Kierownikiem Jakości Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz audytorem wewnętrznym norm 9001 i 17025. Wykład ten uzupełnił prezentacją dotyczącą drogi, jaką musi przejść laboratorium, by uzyskać akredytację oraz informacjami dotyczącymi różnic między certyfikacją i akredytacją. Dzień drugi i trzeci służył doskonaleniu wiedzy i umiejętności w zakresie przygotowania i prowadzenia auditów wewnętrznych w laboratorium, ze szczególnym uwzględnieniem metodologii przygotowania do auditu. Po zajęciach teoretycznych uczestnicy zmagali się z ćwiczeniami związanymi z identyfikowaniem niezgodności oraz formułowaniem spostrzeżeń. Mł. asp. Marcin Piasecki przygotował tzw. „studium przypadku” do każdego z omawianych bloków tematycznych. Ćwiczenia tego typu miały pomóc uczestnikom zdobyć lub udoskonalić wiedzę z zakresu głównych elementów normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005 odnośnie zarządzania oraz wymagań technicznych.

Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali „certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu”, po uprzednim zdaniu egzaminu końcowego ze znajomości normy.

CELE

Przeprowadzone szkolenia miały następujące cele:
1.    zapoznanie z SZJ w zakresie:
•    początków SZJ i ich ewolucji
•    definicji, celów i problematyki akredytacji
•    etapów wypełniania formularza aplikacyjnego
2.    zapoznanie z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2005 w zakresie:
•    wymagań odnośnie zarządzania
•    wymagań technicznych normy
•    walidacji metod badawczych
•    szacowania niepewności pomiarowych
3.    zapoznanie z zagadnieniami dotyczącymi auditu wewnętrznego w zakresie:
•    definicji, celów i metod auditowania
•    ról kluczowego personelu
•    rodzajów działań auditowych
•    czynnika ludzkiego
•    dokumentowania auditu

Szkolenie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, a uczestnicy mieli okazję po raz pierwszy poczuć się jak prawdziwi audytorzy oceniający System Zarządzania Jakością. Wszystkie założone cele zostały zrealizowane – jak zapewniają prowadzący szkolenie.

Jak wiadomo, jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak wiec jedno szkolenie nie wpłynie znacząco  na wdrożony SZJ w Laboratorium Kryminalistycznym. Jednakże kolejny krok ku akredytacji został wykonany i jeżeli pojawią się środki finansowe, to w niedługim czasie, bydgoskie laboratorium może dołączyć do grona laboratoriów akredytowanych.


Z-ca Kier. ds. Jakości
LK KWP w Bydgoszczy
mł. asp. mgr inż. Marcin Piasecki


Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony