Szkolenie auditorów wewnętrznych

Data publikacji 18.09.2015

W języku potocznym słowo „jakość” spotykane jest na co dzień. Problemem jest jednak różne, często odmienne, rozumienie znaczenia tego słowa.

W języku potocznym słowo „jakość” spotykane jest na co dzień. Problemem jest jednak różne, często odmienne, rozumienie znaczenia tego słowa. Jej definicji jest wiele, jak choćby myśl jednego z twórców systemu zarządzania jakością Edwardsa Deminga – „Jakość to to, co zadowala, a nawet zachwyca klienta”, czy inna, Josepha Jurana – „jakość to zgodność z wymaganiami”. Każda z nich jest poprawna.

Z punktu widzenia obywateli, którzy w różnych okolicznościach i w różnym charakterze stają się „klientami” Policji, jako organizacja, należy wykazać, że robimy wszystko, aby nasze „produkty” były zgodne nie tylko z wymaganiami przepisów prawa, ale również zaspokajały potrzeby i oczekiwania klientów i innych zainteresowanych stron.

Naszym „przewodnikiem” w zakresie doskonalenia wszelkich
działań organizacji jest cykl PDCA zwany inaczej pętlą Deminga.

P – PLAN – planuj: politykę jakości, cele jakościowe, zadania;
D – DO – wykonaj: zrealizuj to co zaplanowałeś;
C – CHECK – sprawdź: to co zrobiłeś (zmierz, monitoruj w trakcie wykonywania, dokonaj auditu, analizy danych);
A – ACT – działaj: dokonaj korekcji, pomyśl jak zapobiec trudnościom, dokonaj zmian w systemie.


Jednak jak można tą całą teorię odnieść do Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy?

Pierwsze kroki zostały już dokonane – przygotowano dokumentację systemu zarządzania jakością wraz z Księgą Jakości oraz Polityką Jakości. Zgodnie z tymi dokumentami i określonymi w nich celami jakościowymi wdrożono system zarządzania zgodny z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2005 („Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”). Od chwili wprowadzenia systemu zarządzania jakością, Laboratorium podlega ciągłemu doskonaleniu i ewolucji, czego dowodem są kolejne wydania Księgi Jakości, procedur systemowych i Polityki Jakości.

Do systemu włączane są kolejne procedury badawcze. Jednak, aby spełnić wymagania normy oraz móc przygotować się do akredytacji Laboratorium przystępuje do kolejnego kroku (patrz: III ćwiartka cyklu PDCA). Zespół ds. Jakości organizuje w dniach 7 – 9 grudnia szkolenie pt. „Prowadzenie auditów wewnętrznych w laboratoriach wdrażających normę PN-EN ISO/IEC 17025:2005”. Posiadanie auditorów wewnętrznych jest niezbędne do monitorowania poprawności działania i usprawniania wdrożonego systemu zarządzania. W trakcie szkolenia przyszli auditorzy zostaną zapoznani z podstawowymi zagadnieniami zarządzania przez jakość, rodzajami auditów, sposobem ich przeprowadzania oraz wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005.

Przygotowane ćwiczenia warsztatowe pozwolą im na nabycie umiejętności sprawdzania wymagań organizacyjnych oraz technicznych nałożonych przez normę ISO/IEC 17025. Korzystając z wiedzy oraz doświadczenia wrocławskiego Laboratorium Kryminalistycznego organizatorzy zaprosili do udziału w szkoleniu Kierownika Jakości Laboratorium Kryminalistycznego
Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu podinsp. mgr inż. Roberta Płoszaja. Działania te oraz wymiana doświadczeń członków zespołów ds. jakości pozwolą na sprawdzenie poprawności działania systemu zarządzania zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005.


czytaj również artykuł Audit czy audyt?

Z-ca Kier. ds. Jakości
mł.asp. mgr inż. Marcin Piasecki


Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony