Sprawca wykryty dzięki AFIS-owi

Data publikacji 18.09.2015

Do Pracowni Wizualizacji Śladów Daktyloskopijnych w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Bydgoszczy nadesłano przedmiot zabezpieczony na miejscu zdarzenia, przy pomocy którego dokonano kradzieży paliwa z baku samochodu ciężarowego.

Do Pracowni Wizualizacji Śladów Daktyloskopijnych w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Bydgoszczy nadesłano przedmiot zabezpieczony na miejscu zdarzenia, przy pomocy którego dokonano kradzieży paliwa z baku samochodu ciężarowego. Był to element samochodu przerobiony w celu dokonania kradzieży i prawdopodobnie należał do sprawcy. Technik kryminalistyki ujawniający i zabezpieczający ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia zauważył, że sprawca na powierzchni tego przedmiotu pozostawił ślady linii papilarnych. Zabezpieczenie tych śladów wymagało zastosowania zaawansowanych metod badawczych, które stosowane są wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. W związku z powyższym dowodowy przedmiot został przesłany do naszego laboratorium, w celu wizualizacji (ujawnienia i zabezpieczenia) dowodowych śladów linii papilarnych.

Element samochodu zabezpieczony na miejscu zdarzenia i dostarczony do laboratorium

W laboratorium kryminalistycznym ujawnienie i zabezpieczenie śladów linii papilarnych wykonuje się w ramach ekspertyzy daktyloskopijnej. Ekspert daktyloskopii poddał oględzinom zewnętrzną powierzchnię zabezpieczonego przedmiotu. W ich wyniku stwierdził, że jest ona częściowo zabrudzona, pokryta tłustą substancją koloru czarnego, w której występują „kompleksowo” (poszczególne palce jednej ręki obok siebie) odwarstwione ślady linii papilarnych. Prawdopodobnie sprawca złapał ten przedmiot ręką i tłusta substancja z podłoża przylepiła się do jego palców (grzbietów listewek skórnych, tworzących obraz linii papilarnych), powodując powstanie odwarstwionych śladów linii papilarnych.

Poddany badaniom daktyloskopijnym element auta
ze wskazaniem miejsca występowania odwarstwionych
(w tłustej substancji koloru czarnego) śladów linii papilarnych

Ślady linii papilarnych ujawnione na przedmiocie
 (odwrócony kolor linii papilarnych)



Ujawnione ślady linii papilarnych pojedynczo sfotografowano i zabezpieczono w wykonanym materiale poglądowym (stanowiącym integralną część ekspertyzy daktyloskopijnej).

Policja

Strona tytułowa i karta nr 1 materiału poglądowego wykonane w ramach ekspertyzy kryminalistycznej
Obraz śladu linii papilarnych sprawcy zidentyfikowany w systemie

W dalszym etapie badań jeden z ujawnionych i zabezpieczonych śladów linii papilarnych posiadający największą liczbę cech szczególnych (tzw. minucji) wprowadzono do Systemu Automatycznej Identyfikacji Daktyloskopijnej w skrócie AFIS, w celu przeszukania z bazą odbitek linii papilarnych z kart daktyloskopijnych zgromadzonych w systemie i znalezienia odbitki linii papilarnych odpowiadającej ujawnionemu śladowi. Należy nadmienić, że AFIS to system komputerowy stosowany w polskich laboratoriach kryminalistycznych od 2002 roku. Umożliwia szybką identyfikację sprawców przestępstw poprzez m. in. porównywanie śladów linii papilarnych z miejsc zdarzeń z odbitkami linii papilarnych osób podejrzanych, znajdujących się w bazie AFIS.

System wytypował kilkanaście odbitek linii papilarnych osób podejrzanych, zbliżonych układem minucji do dowodowego śladu. W trakcie porównywania zaproponowanych przez system obrazów odbitek z obrazem dowodowego śladu linii papilarnych ekspert stwierdził całkowitą zgodność z obrazem odbitki opuszki palca ręki jednej osoby. Okazało się, że osoba ta już wcześniej była notowana i wielokrotnie daktyloskopowana w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko mieniu.

W niedługim czasie zlecono w ramach ekspertyzy daktyloskopijnej badania porównawcze, które potwierdziły pozytywny wynik uzyskany wcześniej w AFIS-ie. Ujawnione ślady poddano badaniom porównawczym z odbitkami linii papilarnych sporządzonymi na karcie daktyloskopijnej od wytypowanej osoby podejrzanej. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że ślad przeszukany w systemie, jak i inne ślady linii papilarnych pozostawione na zabezpieczonym elemencie, odpowiadają odbitkom linii papilarnych wytypowanej osoby podejrzanej.

Aby zilustrować pozytywny wynik badania, sporządzono tablicę poglądową. Na tablicy (zmodyfikowanej na potrzeby artykułu) umieszczono m. in. powiększone obrazy: jednego z ujawnionych śladów oraz odbitki porównawczej linii papilarnych odpowiadającego palca osoby podejrzanej. Następnie na tych obrazach wyznaczono po 12 cech wspólnych pokrywających się budową i rozmieszczeniem, co pozwoliło na dokonanie identyfikacji sprawcy kradzieży paliwa.


kom. Anna Służewska
Sekcja Daktyloskopii Laboratorium Kryminalistycznego
KWP w Bydgoszczy







Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony