System komputerowy AFIS
Data publikacji 18.09.2015
System komputerowy AFIS (Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej).

W Polsce po raz pierwszy AFIS został zainstalowany w 2000 r. w Wydziale Daktyloskopii CLK KGP, a w latach późniejszych także w Laboratoriach Kryminalistycznych Komend Wojewódzkich Policji (Komendy Stołecznej Policji). W LK KWP w Bydgoszczy system ten został uruchomiony w 2002r.
Przed uruchomieniem AFIS ślady linii papilarnych pozostawione na miejscu przestępstw przez nieznanych sprawców były gromadzone w lokalnych zbiorach śladów nn. Każdy nie zidentyfikowany ślad linii papilarnych był fotografowany i przyklejany na kartę rejestracyjną z opisem zawierającym informacje dot. nr sprawy, rodzaju przestępstwa itp. Po uruchomieniu AFIS ślady te zostały wprowadzone do bazy danych tego systemu. Ślady te były i nadal są ponownie przeszukiwane z odbitkami linii papilarnych na kartach daktyloskopijnych osób podejrzanych, które na bieżąco są wprowadzane do systemu.

SPRAWCY USTALENI DZIĘKI AFIS
Sprawa zabójstwa właściciela Lombardu w Toruniu
Sprawa zabójstwa właściciela Lombardu w Toruniu
Dwóch młodych mężczyzn nagle wtargnęło do jednego z lombardów w Toruniu żądając pieniędzy. Doszło do szarpaniny. Nagle padł strzał. Właściciel upadł na podłogę. W trakcie szarpaniny sprawcy mieli kontakt z różnymi przedmiotami znajdującymi się w sklepie, m.in. z czerwoną plastikową kuwetą.. Dwie godziny później w sklepie pojawiła się żona właściciela, która zaalarmowała Policję. Postrzelony mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie po dwóch dniach w wyniku doznanych obrażeń zmarł. W trakcie oględzin miejsca zdarzenia zabezpieczono również wspomnianą wyżej kuwetę, na której w warunkach laboratoryjnych ujawniono ślad linii papilarnych palca. W sprawie tej przeprowadzono ponad 11 ekspertyz daktyloskopijnych. W wyniku przeprowadzonych badań porównawczych pozostał tylko jeden niezidentyfikowany ślad linii papilarnych. Sprawa pozostała niewykryta.

W roku 2002 w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Bydgoszczy uruchomiono Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej AFIS. Eksperci daktyloskopii KWP wprowadzili do systemu tysiące niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych z niewykrytych spraw, w tym również ślad z napadu rabunkowego i zabójstwa w Lombardzie w Toruniu. Wynik przeszukania był pozytywny. System AFIS wskazał jednego ze sprawców. W wyniku dalszych procesowych działań Policji sprawcę zatrzymano, wskazał on również swojego kolegę jako współsprawcę i obaj zostali osądzeni. Sprawa została dzięki systemowi AFIS zamknięta. Od początki funkcjonowania systemu AFIS ustalono setki sprawców dotychczas niewykrytych przestępstw.

Policjanci po ponad sześciu latach ustalili i zatrzymali sprawcę brutalnego
napadu na jubilera we Włocławku.
napadu na jubilera we Włocławku.

Autor:
Publikacja: