Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

System komputerowy AFIS

Data publikacji 18.09.2015

System komputerowy AFIS (Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej).

System komputerowy AFIS (Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej), który został zakupiony ze środków europejskiego funduszu Phare.

W Polsce po raz pierwszy AFIS został zainstalowany w 2000 r. w Wydziale Daktyloskopii CLK KGP, a w latach późniejszych także w  Laboratoriach Kryminalistycznych Komend Wojewódzkich Policji (Komendy Stołecznej Policji). W LK KWP w Bydgoszczy system ten został uruchomiony w 2002r.

Przed uruchomieniem AFIS ślady linii papilarnych pozostawione na miejscu przestępstw przez nieznanych sprawców były gromadzone w lokalnych zbiorach śladów nn. Każdy nie zidentyfikowany ślad linii papilarnych był fotografowany i przyklejany na kartę rejestracyjną z opisem zawierającym informacje dot. nr sprawy, rodzaju przestępstwa itp. Po uruchomieniu AFIS ślady te zostały wprowadzone do bazy danych tego systemu. Ślady te były i nadal są ponownie przeszukiwane z odbitkami linii papilarnych na kartach daktyloskopijnych osób podejrzanych, które na bieżąco są wprowadzane do systemu.

Istotą działania AFIS jest możliwość gromadzenia i automatycznego przeszukiwania obrazów linii papilarnych palców rąk i dłoni pobranych od osób podejrzanych oraz niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych zabezpieczonych na miejscach przestępstw w celu szybkiej identyfikacji osób. Ślady linii papilarnych pozostawione na miejscu przestępstw przez nieznanych sprawców oraz odbitki linii papilarnych sporządzone na kartach daktyloskopijnych pobrane od osób podejrzanych o popełnienie przestępstw są na bieżąco przeszukiwane z zasobami bazodanowymi AFIS oraz gromadzone w bazach tego systemu. Obecnie (wg danych CLK KGP) w zbiorach AFIS zgromadzonych jest ok. 3200000 kart daktyloskopijnych i 63000 nn śladów z miejsc przestępstw. Baza danych AFIS jest systematycznie uzupełniana, tak więc z każdym dniem zwiększa się skuteczność systemu. Dzięki temu AFIS jest pomocny i niezastąpiony przy ustalaniu sprawców przestępstw, którzy nie zostali wykryci przez kilka, czy nawet kilkanaście lat.

SPRAWCY USTALENI DZIĘKI AFIS
Sprawa zabójstwa właściciela Lombardu w Toruniu

Dwóch młodych mężczyzn nagle wtargnęło do jednego z lombardów w Toruniu żądając pieniędzy. Doszło do szarpaniny. Nagle padł strzał. Właściciel upadł na podłogę. W trakcie szarpaniny sprawcy mieli kontakt z różnymi przedmiotami znajdującymi się w sklepie, m.in. z czerwoną plastikową kuwetą.. Dwie godziny później w sklepie pojawiła się żona właściciela, która zaalarmowała Policję. Postrzelony mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie po dwóch dniach w wyniku doznanych obrażeń zmarł. W trakcie oględzin miejsca zdarzenia zabezpieczono również wspomnianą wyżej kuwetę, na której w warunkach laboratoryjnych ujawniono ślad linii papilarnych palca. W sprawie tej przeprowadzono ponad 11 ekspertyz daktyloskopijnych. W wyniku przeprowadzonych badań porównawczych pozostał tylko jeden niezidentyfikowany ślad linii papilarnych. Sprawa pozostała niewykryta.

W roku 2002 w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Bydgoszczy uruchomiono Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej AFIS. Eksperci daktyloskopii KWP wprowadzili do systemu tysiące niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych z niewykrytych spraw, w tym również ślad z napadu rabunkowego i zabójstwa w Lombardzie w Toruniu. Wynik przeszukania był pozytywny. System AFIS wskazał jednego ze sprawców. W wyniku dalszych procesowych działań Policji sprawcę zatrzymano, wskazał on również swojego kolegę jako współsprawcę i obaj zostali osądzeni. Sprawa została dzięki systemowi AFIS zamknięta. Od początki funkcjonowania systemu AFIS ustalono setki sprawców dotychczas niewykrytych przestępstw.

Policjanci po ponad sześciu latach ustalili i zatrzymali sprawcę brutalnego
napadu na jubilera we Włocławku.


W jednym z marketów na terenie Włocławka. Wówczas to dwóch sprawców grożąc przedmiotem przypominającym broń palną po zastraszeniu ekspedientki ukradło ze stoiska jubilerskiego wyroby jubilerskie o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na miejscu przestępstwa policjanci ujawnili i zabezpieczyli ślady linii papilarnych, które w toku prowadzonego śledztwa zostały przekazane do rejestracji w systemie AFIS (Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej). To właśnie dzięki temu systemowi udało się ustalić, że ślady należą do mieszkańca Włocławka. Na podstawie wydanej opinii biegłego z dziedziny daktyloskopii Prokurator Prokuratury Rejonowej we Włocławku wydał nakaz zatrzymania ustalonego sprawcy tego napadu. Zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec 34 letniego mężczyzny.

Kom. Dorota Rembelska-Smaruj


Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony