Aktualności

Policja Kujawsko-Pomorska

Konferencja dotycząca przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zapobiegania uzależnieniom

Data publikacji 18.09.2015

Rypińscy policjanci oraz pracownicy PCPR wyszli z inicjatywą zorganizowania konferencji poświęconej przemocy w rodzinie oraz zapobiegania uzależnieniom. Jest to okazja, aby w jednym miejscu i czasie spotkały się wszystkie instytucje oraz ...

Rypińscy policjanci oraz pracownicy PCPR wyszli z inicjatywą zorganizowania konferencji poświęconej przemocy w rodzinie oraz zapobiegania uzależnieniom. Jest to okazja, aby w jednym miejscu i czasie spotkały się wszystkie instytucje oraz podmioty pomocowe działające na terenie powiatu rypińskiego i wspólnie wypracowały najlepsze metody, a także narzędzia służące do walki z przemocą oraz uzależnieniami.

W ubiegłym tygodniu rypińscy policjanci oraz pracownicy powiatowego centrum pomocy w rodzinie zorganizowali konferencję pod nazwą „Współpraca Instytucji w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Zapobiegania Uzależnieniom”. Na szkolenie to organizatorzy zaprosili przedstawicieli instytucji działających na terenie powiatu, mających w zakresie swoich obowiązków zapobieganie przemocy oraz walkę z uzależnieniami. Na zaproszenie policjantów odpowiedzieli pracownicy ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele prokuratury, kuratorzy sądowi, członkowie komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, zespołów interdyscyplinarnych, pedagodzy szkół, strażacy oraz strażnicy miejscy. W konferencji wzięli również udział Starosta Powiatu Rypińskiego Pan Zbigniew Zgórzyński oraz Prezes fundacji „Ludzie-Ludziom” Pan Dariusz Jach. 
Konferencję rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Rypinie insp. Cezary Cosban Woytycha, który w kilku słowach wyjaśnił jak bardzo ważne jest to, aby przedstawiciele różnych instytucji rozmawiali o tym, jak jeszcze skuteczniej pomagać ofiarom przestępstw oraz walczyć z uzależnieniami. W trakcie przygotowanych przez organizatorów zajęć poruszono kilka tematów: funkcjonowanie zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, związanego z wystąpieniem przemocy. Wykład ten poprowadziła Pani Beata Sulima – wojewódzki koordynator Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. O zasadach współpracy placówek oświatowych, instytucji społecznych, kuratorii sądowej z policją 
mówił ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy kom. Marek Kolinski. Uczestnicy konferencji zapoznali się również z tematyką współpracy instytucji z mediami. Ten blok tematyczny poprowadziła nadkom. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. W drugim dniu konferencji wykłady poprowadzili Pan Dariusz Jach, który wyjaśnił jak działają organizacje pozarządowe na rzecz pomocy osobom potrzebującym. O procedurach karnych wobec sprawców przemocy opowiedział natomiast Prokurator Rejonowy Pan Krzysztof Wiliński. 

Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że szkolenia takie są bardzo potrzebne, a wręcz niezbędne. Spotkania wszystkich służb oraz jednostek organizacyjnych dają możliwość wypracowania skutecznych procedur pomocy ofiarom przestępstw oraz walki z uzależnieniami. Są też znakomitą okazją do wymiany doświadczeń między pracownikami poszczególnych instytucji. 

asp. Krzysztof Rogoziński

oficer prasowy KPP w Rypinie

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony