Aktualności

Policja Kujawsko-Pomorska

Sztuka Wyboru: II tura warsztatów filmowych zakończona

II tura warsztatów filmowych w ramach programu prewencyjno-edukacyjnego „Sztuka Wyboru” już za nami. Tym razem efekty nauki i ciężkiej pracy zapisane zostały w kolejnych czterech etiudach „Szczęśliwa siódemka”, „Na zadanie”, „ Co Ty zrobiłeś”, „Pani Nowakowa”.

W II turze warsztatów filmowych wzięli udział gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego między innymi z Torunia,  Bydgoszczy, Włocławka, Świecia, Gąsawy, Złotnik Kujawskich, Barcinie, Nowej Wsi Królewskiej. 

Piąta już edycja programu profilaktyczno- edukacyjnego pod nazwą „Sztuka Wyboru” przebiega pod hasłem „Kamera! Akcja! Reakcja! czyli bezpieczne wakacje”. Projekt współtworzą Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Fundacja Tumult, organizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE. Partnerami programu to: Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, bydgoskie Studio Filmowe BlackFish oraz Zespół Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy.

W czwartek uczestnicy wzięli udział w projekcji filmu „Intruz” w reżyserii Magnusa von Horna, a następnie odbyła się debata prowadzona przez kom. w stanie spoczynku Marka Kolińskiego i  asp. szt. Tomasza Trybuszewskiego z Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy. Ważnym elementem było odczytanie listu od reżysera filmu, który wraz z pozdrowieniami przekazał uczestnikom bardzo ważne i poruszające słowa cyt. „żeby zbliżyć się do drugiej osoby potrzebny jest wysiłek, może nie zawsze przyjemny, ale ważny…” 

Kolejny dzień tak jak w I turze, wypełniły warsztaty teoretyczne, które prowadzili uznani polscy filmowcy. 
Zajęcia obejmowały zagadnienia takie jak:

  • podstawy warsztatu filmowego- wykładowcy Marek Skrzecz i Kacper Sędzielewski,
  • rola scenopisu (storyboard) w produkcji filmowej–wykładowca Janusz Martyn, 
  • podstawy sztuki montażu  na podstawie analizy wybranych fragmentów filmowych–wykładowca Tomasz Mączka.

Gościem spotkania z aktorem był Artur Barciś, który dzielił się swoimi doświadczeniami, mówił o aktorstwie. Dodał, że w aktorstwie trzeba mieć „to coś”, coś, co przyciągnie widza. Odważni odegrali scenkę słynnego serialu „Ranczo”.

Warsztaty filmowe uzupełniła część edukacyjna, prowadzona przez oraz   Krystynę Karpińską eksperta z Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz policjanta Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy podinsp. Tomasza Krajewskiego. Funkcjonariusz zaprezentował obiekty szkoleniowe kujawsko-pomorskich policjantów oraz omówił podstawowe zasady udzielenia pierwszej pomocy.

W sobotę przyszedł czas samodzielną pracę z kamerą. Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie etiud filmowych, w których poruszali problemy swojego pokolenia.

Projekt ma formę konkursu. Autorzy najlepszych filmów, stworzonych samodzielnie już po warsztatach, nagradzani są na uroczystej gali, odbywającej się rokrocznie w trakcie festiwalu CAMERIMAGE.

Zapraszamy do obejrzenia warsztatowych filmów:

 

Autor:
Publikacja: st. post. Szymon Tworowski

Powrót na górę strony