Ścieżki codzienności osób (nie)pełnosprawnych w Bydgoszczy
Wczoraj na teranie Bydgoszczy odbyło się pilotażowe szkolenie „Ścieżki codzienności osób (nie)pełnosprawnych w Bydgoszczy”, zorganizowane przez Caritas Diecezji Bydgoskiej wspólnie z KWP w Bydgoszczy, nieformalną grupą Sławek i Przyjaciele, Polskim Związkiem Niewidomych Okręgu Kujawsko-Pomorskiego, Polskim Związkiem Głuchych Oddział Kujawsko-Pomorski oraz Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Bydgoszczy ds. Osób Niepełnosprawnych.
Szkolenie miało na celu poznanie i poczucie przez osoby pełnosprawne zmagań i trudności związanych z codziennym życiem osób niepełnosprawnych.
Uczestnicy wcielili się w osoby z niepełnosprawnością ruchową, słuchową i wzrokową. W szkoleniu wzięło udział sześcioro uczestników, byli to przedstawiciele Urzędu Miasta w Bydgoszczy, Zarządu Dróg Miejskich w Bydgoszczy, Gazety Pomorskiej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Dzięki uprzejmości takich instytucji jak Bank Pekao S.A., Poczta Polska, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz restauracji Pierogarnia pod Aniołami uczestnicy mogli wykonać między innymi takie zadania jak, uzyskanie informacji na jakich warunkach mogą założyć konto, nadać list polecony czy też uzyskać informacje na temat dofinansowania z NFZ.
Jednakże, głównym celem przedsięwzięcia pn. „Ścieżki codzienności osób (nie)pełnosprawnych w Bydgoszczy” to napisanie poradnika, który powstanie również w oparciu o szkolenie. W opracowaniu zostaną zawarte praktyczne informację dotyczące uprawnień, przywilejów , możliwości wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami i przydatne adresy placówek działających na rzecz w/w osób. W poradniku będzie można znaleźć również informację dotyczące poszczególnych procedur obowiązujących podczas realizacji usług jak i przygotowania różnych instytucji do kontaktu z osobą niepełnosprawną.
Autor: podkom. Adam Kumkowski
Publikacja: asp. Piotr Duziak