Wspólna V Powiatowa Konferencja Szkoleniowa dla dobra oraz wsparcia swoich podopiecznych
Komenda Powiatowa Policji w Chełmnie była współorganizatorem V Powiatowej Konferencji Szkoleniowej, w której uczestniczyli przedstawiciele służb i instytucji na co dzień współpracujących dla dobra oraz wsparcia swoich podopiecznych. Głównym tematem spotkania była „Współpraca instytucji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i zapobiegania uzależnieniom”.
W Łysomicach, pow. toruński, odbyła się V Powiatowa Konferencja Szkoleniowa pn. „Współpraca instytucji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i zapobiegania uzależnieniom”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów powiatu chełmińskiego sądu, prokuratury, sądowej służby kuratorskiej, policji, szkół różnego szczebla, ośrodków pomocy społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych, domu pomocy społecznej, zespołów interdyscyplinarnych, komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, tj. służb i jednostek na co dzień współpracujących dla dobra i wsparcia swoich podopiecznych. Współorganizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie Ludzie Ludziom w Chełmnie, Komenda Powiatowa Policji w Chełmnie i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmnie. Podczas konferencji poruszono tematykę zgodną z oczekiwaniami uczestników.
Pani Danuta Zdrojewska mediator sądowy z Fundacji Pracownia Dialogu w Toruniu omówiła mediacje jako formę rozwiązywania konfliktów w teorii i praktyce. Przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy kom. Monika Hermann przedstawiła praktyczne zastosowanie interwencyjnych sytuacji związanych z odbiorem małoletnich spod władzy rodzicielskiej, w tym wybrane przepisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Ponadto, w części wykładowej, znalazły się tematy takie jak: „Depresja dzieci i młodzieży oraz inne zaburzenia psychiczne a zachowania suicydalne, dopalacze i używki” - prelekcja Pani dr Kingi Mickiewicz-Stopa, psycholog i trener, biegła sądowa prowadząca Pracownię Pomocy i Badań Psychologicznych w Toruniu oraz „Dopalacze – dostęp, zagrożenia, pomoc a sytuacja w powiecie” i „Dopalacze a narkotyki w świetle prawa” – tematy omówione przez Panią Beatę Coghen młodszego specjalistę z Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Toruniu.
W części warsztatowej zaproszono uczestników do zajęć grupowych z pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym wobec osób znajdujących się pod wpływem substancji psychoaktywnych, które poprowadzili przedstawiciele PSP w Chełmnie: Panów Karola Piórkowskiego i Mateusza Milaszewskiego oraz zajęć dotyczących wypalenia zawodowego (wg podziału grup: oświata, kontakt z rodziną, służby, praca z rodziną, opieka całodobowa) – poprowadzonych przez Panią dr Kingę Mickiewicz-Stopa.
Biorąc pod uwagę ponad 80-osobową frekwencję coroczne spotkania instytucji i służb oraz organizacji z powiatu nadal cieszą się zainteresowaniem i są okazją do podnoszenia poziomu wiedzy oraz wymiany doświadczeń
Mamy nadzieję, że osoby uczestniczące w konferencji uzyskały odpowiedź na nurtujące ich problemy, a ich rozwiązania znajdą odzwierciedlenie w praktyce.
Autor:
Publikacja: Kamila Ogonowska