Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Archiwum aktualności za 2012 rok

Wypalanie traw może być niebezpieczne

Data publikacji 18.09.2015

Jak co roku wiosna to okres, w którym spotykamy się z proceder Em wypalania traw. Ten zakorzeniony w naszym kraju zwyczaj stwarza niestety wiele zagrożeń...

Jak co roku wiosna to okres, w którym spotykamy się z proceder Em wypalania traw. Ten zakorzeniony w naszym kraju zwyczaj stwarza niestety wiele zagrożeń.

Zagrożenia spowodowane przez wypalanie trwa to :
  • niszczenia siedlisk drobnych organizmów żywych, głównie owadów, ale także płazów i gazów i niektórych ssaków;
  • zadymienie, które stwarza ni9ebezpieczeństwo dla ruchu drogowego i może stać się przyczyną kolizji, a nawet groźnych w skutkach wypadków;
  • wreszcie pamiętać należy o tym, że pozostawiony bez właściwego nadzoru ogień może się szybko rozprzestrzenić i stworzyć poważne zagrożenie dla mienia, a nawet bezpośrednio dla zdrowia i życia ludzkiego.



W naszej praktyce często spotykaliśmy się z sytuacjami, gdy wypalanie traw spowodowało poważne straty, a czasami poszkodowani byli sami „podpalacze”, którzy narazili się na poważne oparzenia, utratę zdrowia, a nawet życia.

Dlatego apelujemy do Państwa o zachowanie rozsądku i odstąpienie od tego nagannego zwyczaju, który przynosi tylko straty, powoduje spustoszenie w środowisku roślinnym i zwierzęcym oraz stwarza powszechne zagrożenie.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że za wypalanie traw przewidziane są sankcje karne:
  • Zgodnie z art. 82 § 4 kodeksu wykroczeń „kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu do 30 dni, grzywny do 5.000 złotych albo karze nagany”.
  • Zgodnie z art. 131 pkt 12 ustawy o ochronie przyrody „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu do 30 dni albo grzywny 5.000 złotych”.

Mając na względzie bezpieczeństwo własne i swoich sąsiadów prosimy, aby zgłaszali Państwo Policji czy Straży Pożarnej przypadki wypalania suchych traw, trzcinowisk, szuwarów, śmieci, itp.


st. asp. Kazimierz Kwiatkowski
Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony