Archiwum aktualności za 2014 rok

Sztuka już po warsztatach

Data publikacji 18.09.2015

Złota Żaba na festiwalu Camerimage, nagroda za zdjęcia na Gdynia Film Festival, ASC Spotlight Award przyznawana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych oraz wiele innych krajowych i międzynarodowych nagród za zdjęcia...

Sztuka już po warsztatach

Złota Żaba na festiwalu Camerimage, nagroda za zdjęcia na Gdynia Film Festival, ASC Spotlight Award przyznawana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych oraz wiele innych krajowych i międzynarodowych nagród za zdjęcia. Takimi oto osiągnięciami może poszczycić się Łukasz Żal. A my możemy poszczycić się tym, iż światowej sławy operator był jednym z wykładowców zakończonych właśnie warsztatów filmowych odbywających się w ramach programu Sztuka Wyboru. Obok autora zdjęć filmu „Ida”, polskiego kandydata do najbardziej znanej i popularnej nagrody światowej branży kinematograficznej – złotej statuetki Oscara, swoją obecnością zaszczycili uczestników warsztatów m.in. Arkadiusz Tomiak – autor zdjęć do takich filmów jak „Dziewczyna z szafy”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Obława”, „Symetria” czy „Zróbmy sobie wnuka”, członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych i zdobywca kilkunastu czołowych polskich nagród filmowych m.in. Złotej Żaby Camerimage i kilku Orłów. Kolejną osobistościąbył Adam Bajerski – realizator zdjęć do reklam i seriali oraz zdobywca głównych nagród na festiwalach Cameimage i Złotych Lwów za filmy „Zmruż oczy” i „Sztuczki”. Nie zabrakło także Andrzeja Glacela mającego na koncie realizację zdjęć techniką seadicam w ponad stu produkcjach kinowych i telewizyjnych.




Podczas uroczystego otwarcia warsztatów III edycji programu Sztuka Wyboru pn. Nie kliknij w przestępstwo, które miało miejsce w dwa kolejne czwartkowe popołudnia (4 i 11 września br.), dla uczestników przygotowano w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pokaz filmu pt. „Disconnect” w reżyserii Henry’ego Alex’a Rubin’a. Po seansie odbył się panel dyskusyjny wprowadzający uczestników w prewencyjną tematykę zagadnienia „Nie kliknij w przestępstwo”, który poprzedzony został odczytaniem listu od reżysera skierowanego wprost do młodzieży.




W trakcie drugiego dnia warsztatów uczestnicy brali udział w wykładach prowadzonych w czterech blokach tematycznych. Współpracujący z fundacją Tumult eksperci: Barbara Białowąs – reżyser znana z filmu „Big love” i Maciej Pisarek – doświadczony reżyser filmów dokumentalnych poprowadzili zajęcia z tworzenia dobrego scenariusza. Michał Dudziewicz – uznany reżyser, scenarzysta i dyrektor programowy festiwalu Camerimage oraz Roman Przylipiak – znany przede wszystkim jako reżyser teledysków czołowych polskich artystów przeprowadzili warsztaty z reżyserii, natomiast Feliks Novikov – doktorant specjalizujący się w tematyce zdjęć techniką steadicam oraz Łukasz Żal – wielokrotnie nagradzana polska nadzieja na zdobycie Oscara dzielili się swoją wiedzą i szerokim doświadczeniem z zakresu sztuki operatorskiej. Z kolei reprezentantki Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli – Krystyna Karpińska i Iwona Rostankowska udzielały merytorycznych rad dotyczących pisania konspektu lekcji.




Sobota przyniosła młodym filmowcom nie lada wyzwanie, gdyż właśnie w tym dniu miały miejsce zajęcia plenerowe. Młodzi filmowcy pod profesjonalnym okiem znanych i cenionych w branży filmowej fachowców ruszyli w miasto, aby „przelać na taśmę” swoje autorskie pomysły. Grupy prowadzone przez Adama Bajerskiego – laureata wielu nagród filmowych za najlepsze zdjęcia, Andrzeja Glacela – specjalisty steadicam-u, Arkadiusza Tomiaka – jednego z najbardziej doświadczonych operatorów w branży, a także znanych z poprzednich edycji Sztuki Wyboru Feliksa Novikov, Michała Zielińskiego i Marcelego Gawrysia, korzystając ze sprzyjającej aury i w otoczeniu zbierających się gapiów poznawały techniki sztuki reżyserskiej i operatorskiej, nierzadko uwieczniając w swych filmach urokliwe zakątki Bydgoszczy.Wieczorne zajęcia z technik montażu Tomasza Mączki stanowiły przysłowiową wisienkę na torcie.

Czwarty i ostatni dzień warsztatów dał uczestnikom szansę, aby przećwiczyć nabytą wiedzę. W świetnych humorach oraz przyjaznej atmosferze młodzi filmowcy montowali zarejestrowany w plenerze materiał. Inspiracją do pracy była nadesłana prosto z Hollywood wiadomość video, na której światowej sławy montażysta Michael Tronick, realizujący takie produkcje jak „Zapach kobiety”, „Pan i Pani Smith” czy zeszłorocznych „Agentów”, podzielił się swoimi refleksjami na temat zawodu montażysty i zachęcił uczestników do dalszej pracy.

Poza aspektem stricte filmowym, nie zabrakło również akcentu policyjnego. Funkcjonariusze Wydziału Prewencji kom. Marek Kolinski, st. asp. Adam Kumkowski i asp. sztab. Tomasz Trybuszewski przygotowali dla młodzieży debaty na temat oszustw internetowych oraz cyberprzemocy.

Niemałym przeżyciem dla uczestników zajęć była wizyta na policyjnej strzelnicy, gdzie podinsp. Tomasz Krajewski zaznajomił młodzież i opiekunów z elementami szkolenia TC3.

Wszystkim konkursowiczom, nie tylko uczestnikom warsztatów, życzymy powodzenia i owocnej pracy podczas tworzenia prac konkursowych, na które czekamy do 10 października br. „Grafikom” przypominamy, iż termin nadsyłania zgłoszeń i konkursowych projektów graficznych upływa 1 października br.


Emilia Niżnikiewicz
Wydział Komunikacji Społecznej
KWP w Bydgoszczy

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony