BAner Kręci mnie bezpieczeństwo z logotypem programu - koło rowerowe oraz z logotypami patronatów i partnerów       

 
Policja Kujawsko-Pomorska

Bezpieczne ferie z Policją i Strażą Pożarną

W ramach działań „Bezpieczne ferie” policjanci ze Świecia przekazywali dzieciom najważniejsze informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa, a strażacy zaprezentowali sprzęt wykorzystywany do ratownictwa lodowego. Funkcjonariusze podczas spotkania przestrzegali najmłodszych przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne a młodzieży przypomnieli o zasadach bezpiecznego „serfowania w sieci”.

Wczoraj (23.01.20 r.) policjanci z komendy w Świeciu wspólnie ze strażakami opowiedzieli dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Czaplach o podstawowych zasadach, które powinny przestrzegać, aby po zakończeniu ferii spotkać się cało i zdrowo z rówieśnikami. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej zademonstrowali sprzęt służb ratunkowych potrzebny podczas ratowania osób, pod którymi załamał się lód. Omówili również sposoby samodzielnego wydostania się z przerębli oraz przy wykorzystaniu przedmiotów pomocniczych. Przestrzegli przed wchodzeniem na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki, które zawsze są niebezpieczne

Policjanci natomiast omówili, jak aktywnie i bezpiecznie spędzać więc czas na świeżym powietrzu zimą. Wspólnie z dziećmi przypomnieli zasady bezpiecznej zabawy w domu. Podczas rozmów z uczniami poruszyli bardzo ważne kwestie związane z bezpieczeństwem dzieci będących uczestnikami ruchu drogowego. Przypominali o obowiązujących przepisach i roli jaką pełnią odblaski. Zwrócili uwagę, iż każdy, nie tylko dziecko, powinien dla własnego bezpieczeństwa posiadać na odzieży chociaż mały odblask, szczególnie jeśli w porze wieczorowo–nocnej porusza się po drogach.
Nie zabrakło informacji na temat zasad zachowania się w sytuacjach, kiedy dziecko zostanie zaczepione przez osobę obcą. Funkcjonariusze zwracali też uwagę na właściwe korzystanie z Internetu oraz zagrożeń wynikających z podawania w sieci swoich danych osobowych osobom nieznajomym.

Mundurowi apelowali do dzieci, aby starały się jeździć na łyżwach na sztucznych lodowiskach. Nie zawsze jest to jednak możliwe, więc w takich sytuacjach należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki!
 2. Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
 3. Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
 4. Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
 5. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
 6. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
 7. Dobrze, jak dorośli i dzieci mają przy sobie gwizdek. Używając go łatwiej wezwać pomoc.
 8. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

 1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
 2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
 3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

 1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
 2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
 3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
 4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
 5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
 6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
 7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe płyny do picia.

Pamiętaj! Wchodząc na lód na zamarzniętych akwenach zawsze ryzykujesz życiem!

 

Autor: Julia Swierczyńska
Publikacja: st. sierż. Szymon Tworowski

 • policjant ruchu drogowego przedstawia dzieciom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym
 • straż pożarna i policja prezentują dzieciom sprzęty służbowe
 • dzieci otaczające radiowóz
 • policjant ruchu drogowego razem z dziećmi przy radiowozie
 • strażak rozmawiający z młodzieżą
 • młodzież na tle zbiornika wodnego
 • policjantka przedstawiająca młodzieży zasady bezpieczeństwa podczas ferii

Polecane filmy