BAner Kręci mnie bezpieczeństwo z logotypem programu - koło rowerowe oraz z logotypami patronatów i partnerów       

 
Policja Kujawsko-Pomorska

Ferie coraz bliżej. Bydgoscy policjanci edukują najmłodszych

Policjanci Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii oraz Zespołu Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych bydgoskiej komendy od ubiegłego tygodnia prowadzą cykl spotkań z uczniami Szkół Podstawowych w ramach akcji „Bezpieczne ferie". Policjanci odwiedzają przede wszystkim szkoły położone w pobliżu akwenów, gdzie mogą wystąpić potencjalne zagrożenia związane z zimowym wypoczynkiem.

Lada dzień dzieci z powiatu bydgoskiego rozpoczną ferie zimowe. To czas zabawy i odpoczynku od szkoły. Dzieci i młodzież w bardzo różny sposób będą spędzały swój czas wolny, dlatego też bydgoscy policjanci przypominają o bezpiecznych zachowaniach podczas zabaw zimowych w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej "Bezpieczne Ferie".

W miniony poniedziałek (20.01.2020) funkcjonariusze przeprowadzili zajęcia profilaktyczne w Szkole Podstawowej w Wudzynie oraz Szkole Podstawowej nr 2 w Koronowie. Policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpiecznych zabawach na śniegu oraz ostrzegali przed konsekwencjami nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabawy. Jedną z ulubionych zimowych zabaw dziecięcych jest jazda na sankach. Pamiętajmy, aby miejsca w których bawią się dzieci były położone z dala od jezdni i innych ciągów komunikacyjnych. Częstym błędem popełnianym przez dorosłych jest organizowanie kuligów, podczas których sanki podczepiane są do samochodów, quadów i innych pojazdów mechanicznych, co jest bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne.

Policjanci szczególnie przestrzegali najmłodszych przez zabawami na zamarzniętych stawach czy jeziorach. W związku z tym, że corocznie na tego typu zbiornikach wodnych dochodzi do wielu tragicznych zdarzeń funkcjonariusze apelowali do dzieci o to, żeby nie wchodziły na zamarznięte akweny, a do jazdy na łyżwach wybierały lokalne lodowiska. Należy również pamiętać o tym, że dzieci, które spędzają czas wolny na powietrzu powinny być ubrane stosownie do panujących warunków atmosferycznych. Zbyt długie przebywanie na dworze przy niskiej temperaturze może prowadzić do wychłodzenia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do odmrożeń. Dzieci wykazały się bogatą wiedzą dotyczącą powiadamiania służb ratunkowych pod numerem alarmowym 112. Doskonale wiedziały, jakie informacje należy przekazać operatorowi, aby zapewnić jak najszybszy przyjazd służb na miejsce gdzie jest potrzeba pomoc.

W ramach spotkania nie zabrakło również kilku słów na temat zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach. Policjanci omówili kwestię korzystania z elementów odblaskowych, szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz przypomnieli przepisy dotyczące pieszych i rowerzystów. Poruszone zostały również zagadnienia związane z problematyką bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeniami, jakie niesie ze sobą beztroskie publikowanie w sieci zdjęć i informacji na swój temat.

Policjanci z Wydziału Prewencji w ramach działań "Bezpieczne Ferie" odwiedzili dotychczas Szkoły Podstawowe w Wojnowie, Wierzchucinie Królewskim, Buszkowie, Dobrczu, Brzozie, Sicienku, Wudzynie oraz Koronowie. Planowane są również spotkania w szkołach w Bydgoszczy, Ostromecku, Kozielcu, Solcu Kujawskim i Nowej Wsi Wielkiej.

Wszystkim dzieciom z Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego życzymy udanych i przede wszystkim bezpiecznych ferii zimowych.

Autor: asp. Sebastian Rink/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: st. sierż. Szymon Tworowski

  • Policyjni "wodniacy" prowadzą zajęcia z uczniami w sali gimnastycznej na terenie szkoły.
  • Uczestnicy spotkania podczas zajęć w sali szkolnej.
  • Instruktaż policyjnych "wodniaków" udzielany uczniom podczas zajęć.
  • Uczestnicy zajęć podczas dyskusji w klasie szkolnej.
  • Policjant prowadzi zajęcia z uczniami w sali gimnastycznej.
  • Policjant i funkcjonariusz SOK prowadzą zajęcia z uczniami.

Polecane filmy