W obliczu koronawirusa… OKIEM PSYCHOLOGA
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dnia 11 marca ogłosiła pandemię koronawirusa.
Na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zapadła decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, w tym uczelni wyższych oraz kin, muzeów, teatrów, filharmonii. Pojawiły się decyzje o odwołaniu imprez masowych, a nawet szkoleń wewnątrz różnych instytucji. Słyszalne są apele, abyśmy unikali miejsc, w których przebywa więcej ludzi. Opustoszały środki komunikacji publicznej. Szczególną uwagę poświęca się seniorom, którzy, bazując na przykładach z innych krajów, stanowią grupę podwyższonego ryzyka.
Sytuacja zarówno w Polsce, jak i na świecie, stała się szczególna. Generuje to w ludziach niepewność, obawy, lęk. Niektórzy ruszyli na zakupy robiąc zapasy artykułów o przedłużonym terminie ważności.
Jak postępować w tym nadzwyczajnym okresie? Pokusiłam się o spisanie rad, które mogą być pomocne w przetrwaniu tegoż trudnego czasu.
- Pamiętajmy o tym, że nie na wszystko mamy wpływ w życiu. Koncentrujmy się na tym, co możemy konstruktywnego, mądrego, zrobić. Stosujmy się do zaleceń i poleceń służb oraz specjalistów w tym zakresie.
- Koncentrujmy się na faktach, a nie na niesprawdzonych informacjach czy wręcz fakenewsach(np. ,,W szpitalu xyz jest osoba zarażona, ale media o tym nie mówią, nie ujawniają tego”). Bądźmy rzeczowi, konkretni, nie demonizujmy sytuacji.
- Sprawdzajmy wiadomości, komunikaty, 1 - 2 razy dziennie, np. przed południem i wieczorem, aby posiadać bieżące, rzetelne, informacje, a nie skupiać się jedynie na problemie koronawirusa. Pamiętajmy, że to na co mamy realny wpływ to dzień dzisiejszy i to, jak go spędzimy zależy od nas.
- Bądźmy uważni, obserwujmy siebie nawzajem oraz nasze dzieci nie tylko pod kątem symptomów chorobowych, ale także zachowań, postaw, potrzeb. Zastanówmy się nad tym, jak my się zachowujemy – czy zagrożenie jest ciągle obecne w naszym życiu, w naszych rozmowach, czy nieustannie sprawdzamy wiadomości czy może unikamy tematu, nie chcemy o tym rozmawiać? Pamiętajmy, że nasza postawa wpływa na innych ludzi w naszym otoczeniu, a nasz spokój czy niepokój udziela się innym, dodając poczucia bezpieczeństwa bądź odbierając je i wprowadzając poczucie zagrożenia. Zadbajmy o innych - wyjdźmy z ofertą pomocy np. w zrobieniu zakupów naszym sąsiadom, będącym w podeszłym wieku. Zatroszczmy się o potrzebę kontaktu naszych dzieci z rówieśnikami np. przy wykorzystaniu tzw. nowych technologii.
- Stosujmy zdrowe nawyki – pokażmy naszym dzieciom jak myć ręce, jak zasłaniać usta. Pamiętajmy o zmianie odzieży po powrocie do domu, o dokładnym myciu owoców, warzyw czy konserw.
- Nie ulegajmy panice, nie podsycajmy lęków, zachowajmy spokój i optymizm życiowy. Rozmawiajmy o metodach radzenia sobie z lękiem, napięciem, stresem. Bazując na własnych doświadczeniach powiedzmy co nam pomaga w przezwyciężaniu trudności, co robimy, aby negatywne myśli nie zapanowały w naszej głowie (czytanie książek, słuchanie muzyki, oglądanie komedii czy kabaretów, gry, aktywność fizyczna, rozmowa – która sprawia, że problem ,,przegadany” z kimś staje się mniejszy). Posłuchajmy też jakie pomysły mają inni. Wykorzystajmy ten czas do zrobienia czegoś wspólnie – wspólne gry, upieczenie ciasta czy zrobienie obiadu.
- Nie bójmy się rozmawiać. Rozmawiajmy szczerze o tym, co wiemy, a czego nie wiemy, o swoich wątpliwościach – np. ,,Nie wiem jak długo będzie to trwało, kto zachoruje, jak to się skończy?”
- Bądźmy odpowiedzialni za siebie, naszych bliskich i w ogóle - ludzi. Obecna sytuacja może być dobrą okazją do poszerzenia perspektywy dostrzegania problemów, antycypacji jej konsekwencji oraz rozwijania naszej wrażliwości i empatii. Pamiętajmy, że nasze zachowania mogą skutkować obniżaniem bądź zwiększaniem niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia innych.
- Pamiętajmy o tymczasowości pewnych ograniczeń, zastosowanych rozwiązań, zakazów czy nakazów oraz o tym, czemu one mają służyć (ochrona zdrowia i życia).
- Podejdźmy z powagą do sytuacji traktując ją jak ważną lekcję z naszej dojrzałości.
Opracowała: podinsp. Jolanta Iwaszko
ekspert Sekcji Psychologów KWP w Bydgoszczy
tel.: 751 1521
Autor: podinsp. Jolanta Iwaszko
Publikacja: Piotr Pawlaczyk