Recepta na udane święta, czyli jak przetrwać świąteczny czas…
Data publikacji 18.09.2015
To, co powinno dawać nam radość, przyjemność i uśmiech, może kojarzyć się ze stresem. W okresie przedświątecznym towarzyszą nam silne emocje, które mogą wywoływać napięcie. Co możemy zrobić?
To, co powinno dawać nam radość, przyjemność i uśmiech, może kojarzyć się ze stresem. W okresie przedświątecznym towarzyszą nam silne emocje, które mogą wywoływać napięcie. Co możemy zrobić?
W tradycji chrześcijańskiej Boże Narodzenie, to święto, które ma upamiętniać narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to chyba najbardziej wyczekiwany przez nas wszystkich czas w roku. Czas który daje nam nadzieję i niesie obietnicę czegoś magicznego. Większości z nas święta kojarzą się z czasem miłości, spotkań rodzinnych i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a także z choinką, zapachem ciasta, opłatkiem na stole i śniegiem za oknem. To również czas wyczekiwania na pierwszą gwiazdkę, by móc wreszcie otworzyć prezenty, bo nawet dorośli, chcą przez chwilą poczuć się jak dzieci i wrócić do czasów dzieciństwa.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią nam przeżyć święta:
- Realnie podejdź wobec swoich oczekiwań do świątecznych rytuałów. Zachowaj rozsądek i nie oczekuj cudów.
- Zwróć uwagę, że nie liczy się to, co święta robią z nami, ale to, co my zrobimy ze świętami. Spożytkuj więc ten czas dla wzmocnienia więzi rodzinnych.
- Zaplanuj przedświąteczne zakupy. Jeśli jest to możliwe, to przygotuj wcześniej listę prezentów. Przyjrzyj się jej krytycznie, gdyż prezent powinien być dostosowany do potrzeb i charakteru obdarowywanej osoby. Rozsądnie wydawaj pieniądze. Drobna niespodzianka, da o wiele więcej radości, niż drogi prezent nie dostosowany do zainteresowań bliskiej osoby.
- Rozplanuj świąteczne porządki i rozdziel obowiązki na wszystkich członków rodziny. Bądź asertywny i nie bierz za siebie całej odpowiedzialności. Mów „nie”, wtedy kiedy „tak” nie jest realne i z umiarem dziel swój czas.
- Zrób listę potraw bożonarodzeniowych i trzymaj się tradycji, gdyż nowa potrawa może się nam nie udać, więc niepotrzebnie zmarnujemy swój czas. Jeżeli potrafimy współpracować, to wspólnie je przygotujmy, bo nic nam nie da tyle radości i nie wprowadzi w świąteczny nastrój, jak wspólne pieczenie ciasta czy smażenie karpia.
- Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to skorzystajmy z firm cateringowych lub zamówmy gotowe potrawy w sklepie. Gdy święta spędzamy w dużym gronie rodzinny, to podzielmy się przygotowaniami z innymi.
- Czas świąt to okres pojednania, więc jeśli to możliwe wyjaśnij trudne sprawy wcześniej, by stół wigilijny łączył. Nie rób jednak, nic na siłę, bo rozmowy te mogą być trudne i czasem pomimo świąt niełatwo zapomnieć o jakiś wzajemnych żalach czy pretensjach. Gdy pewne tematy rozmów zawsze wywołują kłótnie, to unikajmy ich przy świątecznym stole.
- Postarajmy się, aby w czasie świąt każdy poczuł się ważny, wyjątkowy i doceniony. Niech życzenia będę szczere i płynące z głębi serca.
Opracowała:
Małgorzata Osowska
Sekcja Psychologów KWP w Bydgoszczy
Opieka Psychologiczna i Psychoedukacja
Literatura:
Greenstone J.L., Leviton S.C.(2005). Interwencja kryzysowa, Gdańsk: GWP
Autor:
Publikacja: