Informacje dla użytkowników dróg

Policja Kujawsko-Pomorska

ZMIANY W USTAWIE PRAWO O RUCHU DROGOWYM

Data publikacji 05.10.2020

W dniu 3 września 2020 r., została ogłoszona ustawa o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517), która wprowadza wiele nowych przepisów istotnych z punktu widzenia użytkowników pojazdów. Poniżej przedstawiam wybrane przepisy wraz z terminem ich wejścia w życie.

1. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie przez kierującego pojazdem wydanego w kraju prawa jazdy.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy — Prawo o ruchu drogowym, kierujący będzie obowiązany posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem albo pozwolenie na kierowanie tramwajem wyłącznie w przypadku, gdy dokument ten został wydany w innym kraju, a kierujący nie posiada polskiego prawa jazdy albo pozwolenia.
Przepis wchodzi w życie w dniu 5 grudnia 2020 r.

2. Obowiązek posiadania pokwitowania.

W art. 38 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym, w dodanym pkt 4b nałożono na kierującego pojazdem obowiązek posiadania przy sobie i okazywania na żądanie uprawnionego organu pokwitowania zatrzymania prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem, dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego, profesjonalnego dowodu rejestracyjnego w okresie, w którym pokwitowanie to upoważnia do kierowania pojazdem albo jego używania.
Przepis wchodzi w życie w dniu 4 grudnia 2020 r.

3. Zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez diagnostę.

W dodanym art. 132 ust. 6a Prawo o ruchu drogowym, określono, że zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, może dokonać również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych po przeprowadzeniu badania technicznego odpowiadającego przyczynie zatrzymania, a w przypadku nieprawidłowo wyznaczonego terminu badania technicznego — po jego ponownym ustaleniu, przez przekazanie do centralnej ewidencji pojazdów informacji o zwrocie.
Przepis wchodzi w życie w dniu 4 października 2020 r.

4. Zakaz umieszczania na pojeździe zmniejszonych tablic rejestracyjnych.

W art. 60 Prawo o ruchu drogowym, w ust. 1 dodano pkt 3a i 3b, zgodnie z którymi kierującemu pojazdem zabrania się umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone, a także umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej. Ponadto, w dodanym ust. la na kierującego pojazdem nałożono obowiązek utrzymywania tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności. 
Przepisy wchodzą w życie w dniu 4 grudnia 2020 r.

5. Zniesienie nalepki kontrolnej oraz karty pojazdu.

Pakiet przepisów znoszących obowiązek wydawania nalepki kontrolnej przez organ rejestrujący i oznaczania nią pojazdu, a także znoszących obowiązek wydawania karty pojazdu i przekazywania jej nowemu właścicielowi, wejdą w życie w dniu 4 września 2022 r.

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy
Publikacja: st. sierż. Szymon Tworowski

Powrót na górę strony