Informacje dla użytkowników dróg

Policja Kujawsko-Pomorska

Szkolenia dla kierowców odejmujące 6 punktów karnych – zasady dotyczące przedmiotowych szkoleń

Data publikacji 11.12.2023

I.    Regulacje Prawne

  1. „Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 2 grudnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2328)”.
  2. „Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszającymi przepisy ruchu drogowego”.

II.    Zasady odbycia szkolenia

  1. Zgodnie z art. 17 ust. 6a ustawy „Osoba wpisana do ewidencji, o której mowa w ust. 1, nie częściej niż raz na 6 miesięcy może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym z wyłączeniem możliwości odbycia szkolenia z wykorzystaniem środków porozumienia się na odległość, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.”
  2. Zgodnie z art. 17 ust. 6b ustawy „Szkolenie organizuje dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego na warunkach, w sposób i według programu określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 7”.
  3. Zgodnie z art. 17 ust. 6c ustawy „Dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego potwierdza odbycie szkolenia, o którym mowa w ust. 6a, wydając uczestniczącej w nim osobie zaświadczenie. Kopię zaświadczenia o odbyciu szkolenia dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego niezwłocznie przesyła komendantowi wojewódzkiemu Policji właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby”.
  4. Zgodnie z art. 17 ust. 6d ustawy „Osobie wpisanej do ewidencji po przedstawieniu przez nią zaświadczenia o odbyciu szkolenia lub otrzymaniu tego zaświadczenia od dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, właściwy  dla miejsca zamieszkania tej osoby komendant wojewódzki Policji zmniejsza o 6 liczbę posiadanych punktów, odejmując je według kolejności wpisów, począwszy od wpisu odpowiadającego naruszeniu popełnionemu z datą najwcześniejszą. Nie odejmuje się punktów przypisanych naruszeniu, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, o której mowa w ust. 3, jeżeli do dnia przedstawienia zaświadczenia nie została ona uiszczona”.
  5. Zgodnie z art. 17 ust. 6e ustawy „Liczba punktów odjętych z tytułu odbytego szkolenia nie może być większa od liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego przed jego odbyciem”.
  6. Zgodnie z art. 17 ust. 6f ustawy „Odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów przekroczyła 24”. 
  7. Na podstawie §10 ust. 1 rozporządzenia „Szkolenie, o którym mowa w art. 17 ust. 6a ustawy, jest prowadzone w formie wykładów i ćwiczenia praktycznego, odpowiednio przez policjanta z komórki ruchu drogowego lub przez inna osobę posiadającą wiedzę specjalistyczną z zakresu  bezpieczeństwa ruchu drogowego, przez psychologa transportu oraz przez egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrudnioną przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego osobę posiadającą uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy”.
  8. Na podstawie §10 ust. 2 rozporządzenia „Szkolenie składa się z 8 godzin wykładów, a także z ćwiczenia praktycznego, i jest realizowane w ciągu jednego dnia. Jedna godzina równa się 45 minutom”.
  9. Na podstawie §10 ust. 3 rozporządzenia „Osoba prowadząca szkolenie, przed jego rozpoczęciem potwierdza tożsamość osób szkolonych i poucza je o skutkach odbycia szkolenia w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 17 ust. 6e i 6f ustawy, a także przed upływem okresu, o którym mowa w art. 17 ust. 6a ustawy”.
  10. Na podstawie §10 ust. 4 rozporządzenia „W jednym szkoleniu może uczestniczyć nie więcej niż 15 osób”.
  11. Na podstawie §10 ust. 5 rozporządzenia „Szkolenie jest prowadzone według programu szkolenia, określonego w załączniku nr 9 rozporządzenia”.
  12. Na podstawie §10 ust. 6 rozporządzenia „Wzór zaświadczenia, o którym mowa w art. 17 ust. 6c ustawy, jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia”.
     

Autor: asp. Agnieszka Bubień Specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy
Publikacja: podkom. Szymon Tworowski

Powrót na górę strony