Policja Kujawsko-Pomorska

Zgodnie z poleceniem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadzorującego pion prewencji we wszystkich komendach wojewódzkich Policji funkcjonują Zespoły pn. „SPEED”, mające na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zespół "SPEED" funkcjonuje od dnia 19 lipca 2019 r., a w jego skład wchodzi:

  • trzech policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy,
  • po jednym policjancie z Wydziału Kryminalnego i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy,
  • dwudziestu ośmiu policjantów ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego z: Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia i Żnina.

 

Policjanci ze specjalnej grupy "SPEED" zatrzymali w październiku 52 prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Data publikacji 04.11.2021

Kujawsko-pomorscy policjanci ze specjalnej grupy "SPEED" nałożyli w październiku 3332 mandaty karne. Ponad połowę z nich za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Policjanci zatrzymali także 52 prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań.

Policjanci ze specjalnej grupy "SPEED" nałożyli w październiku 3332 mandaty karne. Ponad połowę z nich za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Policjanci zatrzymali także 52 prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań.

Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń.  Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Pamiętajmy, wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

Policjanci kujawsko-pomorskiej grupy "SPEED" w miesiącu październiku:

  • skontrolowali 3892 pojazdy,
  • ujawnili 4259 wykroczeń drogowych, z czego 2603 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących,
  • nałożyli 3332 mandaty karne, z czego 2234 za przekroczenie prędkości,
  • skierowali 52 wnioski o ukaranie za wykroczenia drogowe,
  • zatrzymali 67 praw jazdy, w tym 52 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
  • zatrzymali 154 dowody rejestracyjne,
  • ujawnili także 28 przestępstw dotyczących ruchu drogowego.

Prędkość zabija – to nie mit, tylko tragiczna prawda, o czym już wielokrotnie się przekonaliśmy. Nie pozwólmy, aby przez nieodpowiedzialne zachowanie na drodze ginęli ludzie. Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię!

Autor: st. asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: sierż. szt. Szymon Tworowski

Powrót na górę strony